Zweed Van der Poel is Roest bij WK te snel af op 5000 meter
HEERENVEEN (ANP) - Schaatser Patrick Roest heeft bij de WK afstanden in Thialf op de 5000 meter genoegen moeten nemen met zilver. De grote favoriet moest verrassend zijn meerdere erkennen in de Zweed Nils van der Poel. Roest finishte in de achtste rit in een tijd van 6.10,05, waarna de Scandinaviër met een persoonlijk record op 6.08,39 uitkwam. Dat was ruim voldoende voor WK-goud.
Achter de ontgoochelde Roest eindigde de Rus Sergei Trofimov als derde (6.13,02). Jorrit Bergsma reed de vijfde tijd (6.16,92) en Sven Kramer, drievoudig olympisch kampioen op de 5000 meter, kwam in de laatste rit na een kansloze race op de negentiende plaats uit (6.35,52).
Roest was dit seizoen tot aan de WK op de 5000 meter onverslaanbaar. Zowel nationaal als internationaal won hij alle races op deze afstand. Hij verbeterde zelfs twee keer het baanrecord in Thialf. Eerst reed de boerenzoon bij de WK-kwalificatie eind december 6.08,21 en nog geen maand later liet hij, mede dankzij de uitstekende omstandigheden zelfs 6.05,15 noteren. Dat wereldrecord op een laaglandbaan bleek door de hoge luchtdruk donderdag niet haalbaar, maar de tijd van Roest leek niettemin voldoende voor zijn eerste gouden WK-medaille op een individueel nummer.
Eerste grote triomf
Van der Poel bleek in de volgende rit echter tot een stunt in staat. De kleurrijke Zweed, die een Nederlandse grootvader heeft, reed lange tijd boven de tussentijden van Roest, maar sloeg in de slotronden hard toe. Voor Van der Poel was het zijn eerste grote triomf. Als liefhebber van duursporten maakte hij in de afgelopen twee jaar heel veel trainingskilometers. Al die zware arbeid betaalde zich op de eerste WK-dag vorstelijk uit.
Titelhouder Bloemen, die voor Canada uitkomt, meldde zich eerder deze week in Heerenveen af voor de 5000 meter. De olympisch kampioen op de 10.000 meter achtte zichzelf door een flinke trainingsachterstand niet in staat om het WK-podium te halen.
Meer uit Sport
ARNHEM (ANP) - De Nederlandse Ski Vereniging (NSkiV) moet het in de komende vier jaar met fors minder budget doen voor de snowboarders en de paraskiërs en parasnowboarders. Dat staat in de verdeling van de budgetten voor de olympische cyclus 2026-2030 door NOC*NSF. Bobsleeën en curling krijgen juist meer geld.
7 uur geledenWAREGEM (ANP) - Wielrenster Marlen Reusser heeft de wielerkoers Dwars door Vlaanderen op haar naam geschreven. De 34-jarige Zwitserse van Movistar won na 129 kilometer in een sprint van de Nederlandse rensters Demi Vollering en Lieke Nooijen.
7 uur geledenWAREGEM (ANP) - De Italiaan Filippo Ganna heeft de wielerkoers Dwars door Vlaanderen gewonnen. De renner van Ineos Grenadiers haalde vlak voor de finish in Waregem de Belgische favoriet Wout van Aert in, die een solo net niet kon afmaken.
9 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Tweevoudig olympisch kampioen Remco Evenepoel rijdt zondag voor het eerst de Ronde van Vlaanderen. Dat heeft de 26-jarige wielrenner bekendgemaakt via sociale media na aanhoudende geruchten, die hij steeds ontkende. De Belg voegt zich bij een sterk deelnemersveld met onder anderen titelhouder Tadej Pogacar en drievoudig winnaar Mathieu van der Poel.
11 uur geledenSTUART (ANP/RTR) - Tiger Woods stopt tijdelijk met golf om een behandeling te ondergaan. Dat heeft het sporticoon gezegd in zijn eerste verklaring sinds zijn auto-ongeluk van vrijdag. "Ik ken de ernst van de situatie waarin ik me bevind. Ik doe een stap terug om me te laten behandelen en me te concentreren op mijn gezondheid", schrijft Woods.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Kickbokser Mory Kromah verdedigt op 13 juni in het Rotterdamse Ahoy voor het eerst zijn wereldtitel bij de zwaargewichten van Glory. De 26-jarige geboren Amsterdammer volgde in februari Rico Verhoeven na twaalf jaar op door een toernooi met acht mannen te winnen in het Arnhemse GelreDome. De Serviër Milos Cvjeticanin moest toen opgeven voor de finale tegen Kromah vanwege een gebroken teen, maar krijgt op 13 juni een nieuwe kans op de wereldtitel.
1 dag geledenCHICAGO (ANP) - NBA-club Chicago Bulls heeft guard Jaden Ivey ontslagen. De 24-jarige basketballer plaatste video's op zijn sociale media waarin homofobe sentimenten doorklonken. Zo uitte hij kritiek op de steun van de NBA aan de LGBTQ+-gemeenschap. De Bulls maakten in een korte persmededeling bekend dat Ivey is ontslagen om "gedrag dat schadelijk is voor het team".
1 dag geleden