Zweden wijst windmolenparken op zee af na zorgen om verdediging
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Zweden heeft de aanvragen voor de ontwikkeling van dertien windmolenparken in de Oostzee afgewezen. De windparken zouden een risico vormen voor de verdediging van het land tegen dreigingen, vooral uit Rusland, meldt de Zweedse minister van Defensie Pal Jonson.
Het besluit volgt op recent onderzoek door het Zweedse leger. Daaruit kwam naar voren dat de windmolens de werking van sensoren van bijvoorbeeld onderzeeërs die het leger gebruikt ernstig kunnen verstoren. Jonson zei daarbij dat de windmolenparken de detectie van inkomende kruisraketten kunnen vertragen. Daardoor zou de reactietijd bij een aanval flink kleiner kunnen worden, van twee minuten naar een minuut. De Oostzee en de Baltische staten liggen tussen Zweden en Rusland.
Zweden wil de productie van elektriciteit de komende twee decennia verdubbelen om de toenemende vraag naar stroom in het land bij te kunnen houden. De overheid heeft zich tot nu toe vooral gericht op kernenergie. Het land wil bijvoorbeeld in 2045 ongeveer tien nieuwe kernreactors hebben.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
55 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
11 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
16 uur geleden