Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden waarschuwt voor gevaarlijke crisis Afghanistan

Zweden waarschuwt voor gevaarlijke crisis Afghanistan

DUBAI (ANP/RTR) - Afghanistan stevent af op een economische ineenstorting die kan leiden tot een nieuwe politieke crisis in het land, waarschuwt de Zweedse minister voor ontwikkelingssamenwerking in een vraaggesprek met persbureau Reuters. Het land zou daardoor volgens minister Per Olsson Fridh kunnen uitgroeien tot een broedplaats van terroristische groeperingen.

"Mijn zorg is dat het land aan de vooravond staat van een ineenstorting en dat die sneller komt dan we dachten", zei de Zweedse minister in Dubai. Sinds de Taliban in augustus aan de macht zijn gekomen heeft het land geen buitenlandse inkomsten meer en is de volledig van buitenlandse ontwikkelingshulp afhankelijke economie in een vrije val terechtgekomen.

De 27 EU-landen, waaronder Zweden, geven nog wel humanitaire hulp, maar de ontwikkelingsgelden zijn bevroren. De Verenigde Staten hebben alle Afghaanse banktegoeden geblokkeerd en ook de Wereldbank verleent geen steun.

Hulporganisaties

Het Rode Kruis riep vrijdag de internationale gemeenschap op te hulp te schieten om een humanitaire crisis af te wenden. De hulporganisaties zijn onvoldoende in staat om dat alleen te kunnen, aldus het Rode Kruis.

Volgens Fridh zoekt Zweden naar mogelijkheden om Afghanistan zoveel mogelijk overeind te houden, maar moeten andere landen overtuigd worden dat dit mogelijk is zonder de nieuwe machthebbers legitimiteit te verschaffen. De Taliban krijgen volgens de Zweedse minister geen ontwikkelingshulp.

Vrouwenrechten

De Taliban worden internationaal zwaar bekritiseerd, onder meer door het inperken van vrouwenrechten en het recht van meisjes op onderwijs.

Veel westerse landen hebben hun ambassades in Kabul gesloten en verplaatst naar Qatar, dat goede contacten onderhoudt met de Taliban.

De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, riep eerder deze week na een conferentie in Moskou met de Taliban, China, India en Pakistan de internationale gemeenschap op tot het houden van een donorconferentie voor Afghanistan. Lavrov wees eveneens op het gevaar van terroristen van Islamitische Staat, die in Afghanistan zouden profiteren van de machtswisseling in Kabul. Die zou een grote bedreiging voor de regio vormen, inclusief voormalige Sovjetrepublieken. Ook de productie en smokkel van vooral Afghaanse heroïne zou nog veel bedreigender worden.

Meer uit Buitenland

Voedselschaarste neemt schrikbarend toe in verscheurd Somalië

ROME (ANP/AFP) - Het aantal mensen dat in het door geweld verscheurde Somalië te maken heeft met zeer ernstige voedselonzekerheid is volgens door de VN gesteunde waarnemers sinds begin vorig jaar verdubbeld tot bijna 6,5 miljoen. Somalië telt bijna 20 miljoen inwoners.

22 minuten geleden
Chinese leger voelt tol van zuiveringen, zegt denktank

HONGKONG (ANP/RTR) - De ingrijpende zuiveringen in de top van het Chinese leger hebben het waarschijnlijk minder gevechtsklaar gemaakt, stelt een gerenommeerd onderzoeksinstituut. En de campagne, die onder meer China's hoogste twee militairen de kop kostte, is nog niet voorbij, denkt het Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS).

26 minuten geleden
Libanon: Israël beschoot observatiepost in het zuiden

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon beschuldigt Israël ervan gericht te hebben geschoten op een observatiepost van het leger in het zuiden van het land. Volgens de strijdmacht is het bevel gegeven de positie te verdedigen en terug te schieten.

43 minuten geleden
Politie arresteert bij Koblenz moordverdachte 31 jaar na moord

KOBLENZ (ANP) - De Duitse politie heeft in de buurt van Koblenz een 81-jarige man gearresteerd die wordt verdacht van verkrachting en moord in 1994. Het onderzoek naar de verkrachting van en moord op de 24-jarige Amerikaanse toeriste Amy Lopez in de toeristische vesting Ehrenbreitstein was eerder vastgelopen.

1 uur geleden
Europarlement roept op tot meer EU-sancties tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de EU meer sancties tegen Rusland instelt. Ook wil het parlement dat de EU-import wordt afgebouwd van Russische olie, alle aardolieproducten, uranium, verrijkt uranium en nucleaire brandstof. De oproep wordt gesteund door 437 Europarlementariërs. 82 Europarlementariërs stemden dinsdag tegen en 70 onthielden zich van stemming. Dat gebeurde in een extra plenaire vergadering, vier jaar na het begin van de Russische invasie in Oekraïne.

1 uur geleden
Rusland won in vierde oorlogsjaar meer veld, stellen onderzoekers

KYIV (ANP/AFP) - Het Russische leger boekte in het vierde jaar van de oorlog tegen Oekraïne meer terreinwinst dan in de twee jaar ervoor. Rusland nam nog eens 0,8 procent van het buurland in, maakt persbureau AFP op uit cijfers van een gezaghebbende denktank.

1 uur geleden
Kremlin: Rusland vecht door tot doelen in Oekraïne bereikt zijn

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.

3 uur geleden