Zweden waarschuwt voor gevaarlijke crisis Afghanistan
DUBAI (ANP/RTR) - Afghanistan stevent af op een economische ineenstorting die kan leiden tot een nieuwe politieke crisis in het land, waarschuwt de Zweedse minister voor ontwikkelingssamenwerking in een vraaggesprek met persbureau Reuters. Het land zou daardoor volgens minister Per Olsson Fridh kunnen uitgroeien tot een broedplaats van terroristische groeperingen.
"Mijn zorg is dat het land aan de vooravond staat van een ineenstorting en dat die sneller komt dan we dachten", zei de Zweedse minister in Dubai. Sinds de Taliban in augustus aan de macht zijn gekomen heeft het land geen buitenlandse inkomsten meer en is de volledig van buitenlandse ontwikkelingshulp afhankelijke economie in een vrije val terechtgekomen.
De 27 EU-landen, waaronder Zweden, geven nog wel humanitaire hulp, maar de ontwikkelingsgelden zijn bevroren. De Verenigde Staten hebben alle Afghaanse banktegoeden geblokkeerd en ook de Wereldbank verleent geen steun.
Hulporganisaties
Het Rode Kruis riep vrijdag de internationale gemeenschap op te hulp te schieten om een humanitaire crisis af te wenden. De hulporganisaties zijn onvoldoende in staat om dat alleen te kunnen, aldus het Rode Kruis.
Volgens Fridh zoekt Zweden naar mogelijkheden om Afghanistan zoveel mogelijk overeind te houden, maar moeten andere landen overtuigd worden dat dit mogelijk is zonder de nieuwe machthebbers legitimiteit te verschaffen. De Taliban krijgen volgens de Zweedse minister geen ontwikkelingshulp.
Vrouwenrechten
De Taliban worden internationaal zwaar bekritiseerd, onder meer door het inperken van vrouwenrechten en het recht van meisjes op onderwijs.
Veel westerse landen hebben hun ambassades in Kabul gesloten en verplaatst naar Qatar, dat goede contacten onderhoudt met de Taliban.
De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, riep eerder deze week na een conferentie in Moskou met de Taliban, China, India en Pakistan de internationale gemeenschap op tot het houden van een donorconferentie voor Afghanistan. Lavrov wees eveneens op het gevaar van terroristen van Islamitische Staat, die in Afghanistan zouden profiteren van de machtswisseling in Kabul. Die zou een grote bedreiging voor de regio vormen, inclusief voormalige Sovjetrepublieken. Ook de productie en smokkel van vooral Afghaanse heroïne zou nog veel bedreigender worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens vijf landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Er komt geen stemming in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over het verlengen van de subsidies om zorgpremies betaalbaar te houden, meldt de Republikeinse voorzitter Mike Johnson. De stemming was een laatste poging van gematigde Republikeinen om een stijging van de zorgpremies te voorkomen, voordat wetgevers vrijdag met kerstreces gaan.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Colombia's grootste drugskartel Clan del Golfo bestempeld als terroristische organisatie. In een verklaring noemt buitenlandminister Marco Rubio de groepering een "gewelddadige en machtige criminele organisatie" die voornamelijk leeft van cocaïnehandel en verantwoordelijk is voor terroristische aanslagen in Colombia.
4 uur geledenHELSINKI (ANP) - De EU-landen aan de Russische grens mogen niet alleen opdraaien voor hun veiligheid, vinden ze. Acht 'oostflankstaten' vragen de Europese Unie om hun verdediging tegen Rusland "onmiddellijk" en met voorrang te versterken.
5 uur geleden