Zweden stuurt Oekraïne grootste steunpakket tot nu toe
STOCKHOLM (ANP) - Zweden heeft nog eens omgerekend bijna 1,2 miljard euro vrijgemaakt voor militaire hulp aan Oekraïne. Het is het grootste hulppakket dat Zweden Oekraïne heeft geschonken sinds Rusland het land binnenviel, stelt defensieminister Pål Jonson.
Europa moet zich opmaken om een groter deel van de hulp aan Oekraïne op zich te nemen, zei Jonson. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump hamert daar al langer op en ook NAVO-chef Mark Rutte spreekt dat inmiddels uit.
Van de 13,5 miljard Zweedse kroon steekt Zweden bijna de helft in bestellingen voor Oekraïne bij de wapenindustrie. Een kleiner deel gaat naar de snelgroeiende wapenindustrie in Oekraïne zelf. De Zweedse krijgsmacht staat verder onder meer snelle aanvalsboten, antitankwapens, vrachtwagens en munitie af, samen goed voor een kwart van het pakket. Ook gaat er geld naar het trainen van het Oekraïense leger en naar het opzetten van een defensie-onderzoeksinstituut in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
21 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
5 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
6 uur geledenWISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.
7 uur geleden