Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse Openbaar Ministerie stopt met onderzoek naar de explosies die in 2022 op de bodem van de Oostzee gaspijpleidingen van het project Nord Stream onklaar hebben gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen volgens dat ministerie dat de Zweedse justitie niet bevoegd is de zaak te behandelen. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat er Zweedse burgers bij de explosies betrokken waren.

Er wordt daarom niet verder gewerkt aan "het inleidende onderzoek naar de sabotage van Nord Stream". Dinsdag meldden Duitse media al dat de Zweedse justitie niets meer verwacht van dit onderzoek. Volgens de media hebben de Zweden helemaal geen verdachte(n) kunnen opsporen en houden ze er daarom mee op.

Het gaat om pijpleidingen van het miljarden kostende project Nord Stream, waarmee Duitsland gas uit Rusland wilde halen. Rusland verwierf daarmee veel inkomsten en grote invloed in de Europese Unie. De Amerikaanse regering was daarom tegen het project.

Duitse onderzoek

De explosies troffen Nord Stream eind september 2022, in een gebied van de Oostzee bij het Deense eiland Bornholm. Denemarken, Zweden en Duitsland hebben elk een eigen onderzoek ingesteld, maar zoeken geen samenwerking met Rusland dat een eigen onderzoek gestart is. Rusland zegt dat het om terroristische aanslagen gaat, waar mogelijk de VS en andere westerse landen achter zitten.

Volgens een Russische regeringswoordvoerder hangt nu veel van het Duitse onderzoek af. Duitsland heeft volgens hem erg veel verloren door de terroristische aanslag. Het project heeft rond de 10 miljard euro gekost en moest onder meer Duitsland aan betaalbaar aardgas helpen. In 2021 kwam 45 procent van het gas dat de EU importeerde uit Rusland. Bij de explosies kwam een kolossale hoeveelheid methaan vrij in de lucht.

Sporen van explosieven

Duitse onderzoekers hebben naar eigen zeggen sporen van explosieven gevonden op een jacht dat misschien bij de aanslag betrokken zou zijn geweest. Duikers zouden dan vanaf dat vaartuig naar de bodem van de Oostzee kunnen zijn gegaan om explosieven aan te brengen. Denemarken heeft laat weten binnenkort met meer informatie over het Deense onderzoek te komen.

Meer uit Buitenland

Advocaat: Nobelprijswinnaar Mohammadi 'tussen leven en dood'

TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.

14 minuten geleden
VAE melden nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.

17 minuten geleden
Flotilla-activisten langer vast in Israël

ASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.

50 minuten geleden
Zelensky biedt ook Bahrein dronedeal aan

MANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.

1 uur geleden
VS: weer rustiger in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Parlement stemt Roemeense regering weg na motie van wantrouwen

BOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.

2 uur geleden
Starmer waarschuwt Iran na incidenten rond Joodse gemeenschap

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.

2 uur geleden