Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse Openbaar Ministerie stopt met onderzoek naar de explosies die in 2022 op de bodem van de Oostzee gaspijpleidingen van het project Nord Stream onklaar hebben gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen volgens dat ministerie dat de Zweedse justitie niet bevoegd is de zaak te behandelen. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat er Zweedse burgers bij de explosies betrokken waren.

Er wordt daarom niet verder gewerkt aan "het inleidende onderzoek naar de sabotage van Nord Stream". Dinsdag meldden Duitse media al dat de Zweedse justitie niets meer verwacht van dit onderzoek. Volgens de media hebben de Zweden helemaal geen verdachte(n) kunnen opsporen en houden ze er daarom mee op.

Het gaat om pijpleidingen van het miljarden kostende project Nord Stream, waarmee Duitsland gas uit Rusland wilde halen. Rusland verwierf daarmee veel inkomsten en grote invloed in de Europese Unie. De Amerikaanse regering was daarom tegen het project.

Duitse onderzoek

De explosies troffen Nord Stream eind september 2022, in een gebied van de Oostzee bij het Deense eiland Bornholm. Denemarken, Zweden en Duitsland hebben elk een eigen onderzoek ingesteld, maar zoeken geen samenwerking met Rusland dat een eigen onderzoek gestart is. Rusland zegt dat het om terroristische aanslagen gaat, waar mogelijk de VS en andere westerse landen achter zitten.

Volgens een Russische regeringswoordvoerder hangt nu veel van het Duitse onderzoek af. Duitsland heeft volgens hem erg veel verloren door de terroristische aanslag. Het project heeft rond de 10 miljard euro gekost en moest onder meer Duitsland aan betaalbaar aardgas helpen. In 2021 kwam 45 procent van het gas dat de EU importeerde uit Rusland. Bij de explosies kwam een kolossale hoeveelheid methaan vrij in de lucht.

Sporen van explosieven

Duitse onderzoekers hebben naar eigen zeggen sporen van explosieven gevonden op een jacht dat misschien bij de aanslag betrokken zou zijn geweest. Duikers zouden dan vanaf dat vaartuig naar de bodem van de Oostzee kunnen zijn gegaan om explosieven aan te brengen. Denemarken heeft laat weten binnenkort met meer informatie over het Deense onderzoek te komen.

Meer uit Buitenland

China hekelt uitspraken Trump over vrachtschip

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.

5 minuten geleden
BBC: Jeffrey Epstein bracht misbruikslachtoffers onder in Londen

LONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.

7 minuten geleden
Bron: Pentagon bekijkt opties voor straffen NAVO-bondgenoten

WASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.

41 minuten geleden
Doden en gewonden bij aanval op Odesa in Oekraïne

ODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.

4 uur geleden
Dodelijke crash Colombiaans legervliegtuig kwam door bomen

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.

6 uur geleden
Trump wil Poetin op top G20 maar betwijfelt dat hij komt

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.

7 uur geleden
Drie doden bij Israëlische aanval in zuiden van Libanon

CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.

14 uur geleden