Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse Openbaar Ministerie stopt met onderzoek naar de explosies die in 2022 op de bodem van de Oostzee gaspijpleidingen van het project Nord Stream onklaar hebben gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen volgens dat ministerie dat de Zweedse justitie niet bevoegd is de zaak te behandelen. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat er Zweedse burgers bij de explosies betrokken waren.

Er wordt daarom niet verder gewerkt aan "het inleidende onderzoek naar de sabotage van Nord Stream". Dinsdag meldden Duitse media al dat de Zweedse justitie niets meer verwacht van dit onderzoek. Volgens de media hebben de Zweden helemaal geen verdachte(n) kunnen opsporen en houden ze er daarom mee op.

Het gaat om pijpleidingen van het miljarden kostende project Nord Stream, waarmee Duitsland gas uit Rusland wilde halen. Rusland verwierf daarmee veel inkomsten en grote invloed in de Europese Unie. De Amerikaanse regering was daarom tegen het project.

Duitse onderzoek

De explosies troffen Nord Stream eind september 2022, in een gebied van de Oostzee bij het Deense eiland Bornholm. Denemarken, Zweden en Duitsland hebben elk een eigen onderzoek ingesteld, maar zoeken geen samenwerking met Rusland dat een eigen onderzoek gestart is. Rusland zegt dat het om terroristische aanslagen gaat, waar mogelijk de VS en andere westerse landen achter zitten.

Volgens een Russische regeringswoordvoerder hangt nu veel van het Duitse onderzoek af. Duitsland heeft volgens hem erg veel verloren door de terroristische aanslag. Het project heeft rond de 10 miljard euro gekost en moest onder meer Duitsland aan betaalbaar aardgas helpen. In 2021 kwam 45 procent van het gas dat de EU importeerde uit Rusland. Bij de explosies kwam een kolossale hoeveelheid methaan vrij in de lucht.

Sporen van explosieven

Duitse onderzoekers hebben naar eigen zeggen sporen van explosieven gevonden op een jacht dat misschien bij de aanslag betrokken zou zijn geweest. Duikers zouden dan vanaf dat vaartuig naar de bodem van de Oostzee kunnen zijn gegaan om explosieven aan te brengen. Denemarken heeft laat weten binnenkort met meer informatie over het Deense onderzoek te komen.

Meer uit Buitenland

Israël meldt aanval op Hamas-kopstuk in Gaza-Stad

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.

32 minuten geleden
Doodstraf geëist tegen man die Israëliërs doodde in Washington

WASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".

1 uur geleden
Reuters: SpaceX op 12 juni naar technologiebeurs Nasdaq

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.

1 uur geleden
Jury bereikt ook in nieuw proces Weinstein geen overeenstemming

NEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.

2 uur geleden
Israël en Libanon verlengen staakt-het-vuren met 45 dagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.

2 uur geleden
John Travolta op filmfestival Cannes verrast met ere-Palm

CANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.

3 uur geleden
Mogelijke uitdager Starmer mag meedoen aan parlementsverkiezing

MANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.

4 uur geleden