Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

Zweden stopt met onderzoek naar explosies Nord Stream 2022

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse Openbaar Ministerie stopt met onderzoek naar de explosies die in 2022 op de bodem van de Oostzee gaspijpleidingen van het project Nord Stream onklaar hebben gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen volgens dat ministerie dat de Zweedse justitie niet bevoegd is de zaak te behandelen. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat er Zweedse burgers bij de explosies betrokken waren.

Er wordt daarom niet verder gewerkt aan "het inleidende onderzoek naar de sabotage van Nord Stream". Dinsdag meldden Duitse media al dat de Zweedse justitie niets meer verwacht van dit onderzoek. Volgens de media hebben de Zweden helemaal geen verdachte(n) kunnen opsporen en houden ze er daarom mee op.

Het gaat om pijpleidingen van het miljarden kostende project Nord Stream, waarmee Duitsland gas uit Rusland wilde halen. Rusland verwierf daarmee veel inkomsten en grote invloed in de Europese Unie. De Amerikaanse regering was daarom tegen het project.

Duitse onderzoek

De explosies troffen Nord Stream eind september 2022, in een gebied van de Oostzee bij het Deense eiland Bornholm. Denemarken, Zweden en Duitsland hebben elk een eigen onderzoek ingesteld, maar zoeken geen samenwerking met Rusland dat een eigen onderzoek gestart is. Rusland zegt dat het om terroristische aanslagen gaat, waar mogelijk de VS en andere westerse landen achter zitten.

Volgens een Russische regeringswoordvoerder hangt nu veel van het Duitse onderzoek af. Duitsland heeft volgens hem erg veel verloren door de terroristische aanslag. Het project heeft rond de 10 miljard euro gekost en moest onder meer Duitsland aan betaalbaar aardgas helpen. In 2021 kwam 45 procent van het gas dat de EU importeerde uit Rusland. Bij de explosies kwam een kolossale hoeveelheid methaan vrij in de lucht.

Sporen van explosieven

Duitse onderzoekers hebben naar eigen zeggen sporen van explosieven gevonden op een jacht dat misschien bij de aanslag betrokken zou zijn geweest. Duikers zouden dan vanaf dat vaartuig naar de bodem van de Oostzee kunnen zijn gegaan om explosieven aan te brengen. Denemarken heeft laat weten binnenkort met meer informatie over het Deense onderzoek te komen.

Meer uit Buitenland

Grote brand in achtergestelde wijk van Gangnam in Seoul

SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.

1 uur geleden
Australisch verbod op sociale media onder 16 jaar lijkt effectief

CANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.

2 uur geleden
Trump: internationale vredesraad voor Gazastrook is gevormd

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.

5 uur geleden
Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.

8 uur geleden
Venezuela: niet bang voor diplomatieke confrontatie met VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.

8 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vol lof over ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.

9 uur geleden
VS blijven azen op Groenland ondanks Europese militairen

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.

10 uur geleden