Zweden: schade aan onderzeese kabel niet door sabotage
STOCKHOLM (ANP) - De breuk in een onderzeese kabel tussen Zweden en Letland is niet ontstaan door sabotage, zo maakte de Zweedse justitie maandag bekend na onderzoek. Het schip dat in beslag werd genomen op verdenking van sabotage is daarom weer vrijgegeven.
Volgens hoofdaanklager Mats Ljungqvist kan "met zekerheid" worden gesteld dat er geen sabotage is, maar "tegelijkertijd hebben we kunnen vaststellen dat het in beslag genomen schip de kabelbreuk heeft veroorzaakt". De breuk zou zijn ontstaan door "een combinatie van weersomstandigheden en tekortkomingen in uitrusting en zeemanschap", aldus Ljungqvist.
Op zondag 26 januari werd schade ontdekt aan een communicatiekabel tussen Zweden en Letland in de Oostzee. Er werd een onderzoek ingesteld naar sabotage en een schip dat in de buurt was werd in beslag genomen.
Meerdere incidenten
Het onderzoek gaat nog verder om vast te stellen of er mogelijk andere misdrijven zijn gepleegd in verband met de kabelbreuk.
De afgelopen maanden zijn meerdere onderzeese datakabels in de Oostzee beschadigd. Westerse landen vrezen voor sabotage door de zogenoemde Russische schaduwvloot. Schepen uit die vloot zouden met ankers schade toebrengen aan de kabels. NAVO-landen hebben het aantal patrouilles in het gebied opgevoerd.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
5 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
5 uur geleden