
Zweden neemt België na aanslag niets kwalijk
BRUSSEL (ANP) - Zweden rekent België na de aanslag op Zweedse voetbalsupporters in Brussel niets aan. "We hebben precies dezelfde moeite" om gevaarlijke afgewezen asielzoekers uit te zetten, zegt premier Ulf Kristersson op bezoek in de Belgische hoofdstad.
De 45-jarige Tunesiër die verdacht wordt van het doodschieten van twee Zweden en het verwonden van een andere Zweed verbleef illegaal in België. De autoriteiten krijgen de vraag en het verwijt waarom hij na de afwijzing van zijn asielaanvraag niet is uitgezet. Maar Kristersson kan zich goed in de Belgen verplaatsen en neemt hen niets kwalijk, "omdat ik weet hoe moeilijk het is en omdat we precies hetzelfde probleem hebben".
De Belgische regering heeft na de aanslag aangekondigd het uitzettingsbevel voor afgewezen asielzoekers dwingender te willen maken. Mensen die opdracht hebben gekregen om het land te verlaten moeten zich daaraan minder makkelijk kunnen onttrekken.
Speerpunt
Maar daarvoor is de medewerking van landen van herkomst zoals Tunesië nodig, erkennen premier Alexander De Croo en ook zijn Zweedse collega. Ze willen meer afspraken maken over minder instroom en meer terugkeer in ruil voor Europese gunsten. Ook al komt het eerste EU-migratieakkoord met een Noord-Afrikaans land, uitgerekend ook Tunesië, nog niet uit de verf.
België is volgend halfjaar voorzitter van de EU en maakt naar eigen zeggen van het beheersen van migratie dan een speerpunt.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Braziliaanse Hooggerechtshof zijn begonnen met stemmen in het proces tegen oud-president Jair Bolsonaro, die wordt verdacht van een couppoging na zijn verkiezingsnederlaag in 2022. Het vonnis wordt voor het einde van de week verwacht.
7 minuten geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - Spanje overweegt het rookverbod in het land uit te breiden naar onder meer stadions, terrassen en semipublieke plekken als zwembaden en universiteitscampussen. Voor scholen en medische en publieke instellingen moet een minimumafstand van 15 meter gaan gelden. Het verbod omvat ook elektronische sigaretten. De verkoop van wegwerpvapes wordt geheel verboden.
9 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft de Israëlische aanvallen op Hamas-leden in Doha veroordeeld. Hij sprak over een "grove schending van de soevereiniteit en territoriale integriteit van Qatar".
22 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft dinsdag 150 miljard euro voorlopig toegewezen aan EU-lidstaten waarmee die extra kunnen investeren in defensie. Negentien van de 27 EU-lidstaten hadden een aanvraag ingediend voor een lening van de Commissie uit die pot om gezamenlijk defensiematerieel te gaan produceren of aan te kopen. De verdeling over de lidstaten is dinsdag op een persconferentie bekendgemaakt. Nederland heeft geen aanvraag ingediend.
1 uur geledenTEL AVIV/DOHA (ANP) - Israël had toestemming van de Amerikaanse president Donald Trump om Hamas in Qatar aan te vallen, zegt een hoge Israëlische regeringsbron volgens Israëlische media. De Verenigde Staten zijn de grote beschermheer en wapenleverancier van Israël en hebben daardoor vaak een belangrijke stem.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische prins Laurent heeft erkend dat hij een zoon heeft met Iris Vandenkerckhove, beter bekend als zangeres Wendy Van Wanten. Dat meldde de broer van koning Filip dinsdag aan het Belgische persbureau Belga.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een gerichte aanval uitgevoerd op Hamasleiders in Golfstaat Qatar. Dat meldt een Israëlische functionaris aan persbureau Reuters. In hoofdstad Doha zijn explosies gehoord.
2 uur geleden