Zweden meldt terechtstelling Zweed in Iran
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Een in Iran ter dood veroordeelde Zweed is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zweden woensdag geëxecuteerd. Minister Maria Malmer Stenergard heeft geschokt gereageerd.
"Met groot verdriet heb ik vernomen dat eerder vandaag een Zweedse burger in Iran is geëxecuteerd. Mijn gedachten gaan uit naar de nabestaanden in Zweden en Iran in deze moeilijke tijd." De bewindsvrouw vindt de doodstraf "een onmenselijke, wrede en onomkeerbare straf". Zweden heeft de Iraanse ambassadeur in Stockholm ontboden voor uitleg.
De man werd in juni 2025 in Iran gearresteerd. Zweden heeft de zaak sindsdien herhaaldelijk op verschillende niveaus met Iraanse vertegenwoordigers besproken en benadrukt dat Zweden verwacht dat de burger een eerlijk proces krijgt en niet ter dood wordt veroordeeld, aldus de minister.
Hij zou zijn veroordeeld omdat hij beelden van en gevoelige informatie over Iran zou hebben geleverd aan de Israëlische geheime dienst. Hij zou zijn gearresteerd tijdens de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran in juni vorig jaar. Volgens Iraanse autoriteiten had hij "geavanceerde apparatuur voor spionage en inlichtingen" en 30.000 euro in cash bij zich. De Israëlische dienst Mossad zou hem in 2023 in Zweden hebben gerekruteerd.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
5 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
6 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
7 uur geleden