Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden krijgt voor het eerst vrouwelijke premier

Zweden krijgt voor het eerst vrouwelijke premier

STOCKHOLM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Magdalena Andersson wordt de eerste vrouwelijke premier van Zweden. Het parlement van het Noord-Europese land heeft de weg vrijgemaakt voor haar benoeming.

Minister van Financiën Andersson kreeg bij een vertrouwensstemming de steun van 117 parlementariërs. 57 onthielden zich van stemming en 174 stemden tegen. Om haar aanstelling te torpederen had een meerderheid van de parlementsleden tegen moeten stemmen. Haar tegenstanders kwamen één stem tekort.

De 54-jarige sociaaldemocrate verzekerde zich deze week van voldoende steun door een deal te sluiten met de Linkse Partij. Die beloofde haar benoeming niet te blokkeren nadat toezeggingen waren gedaan over het verhogen van pensioenen. Andersson presenteert haar regering naar verwachting op vrijdag.

Geen meerderheid

De politica volgt dan haar partijgenoot Stefan Löfven op. Die kondigde deze maand zijn vertrek aan na zeven jaar aan de macht te zijn geweest. Hij gaf zijn opvolger zo de tijd om zich voor te bereiden op de landelijke verkiezingen van eind 2022. Andersson gaat politiek naar verwachting een zware periode tegemoet, omdat haar regering niet beschikt over een meerderheid in het parlement.

Hoewel Zweden internationaal bekendstaat als voorloper op het gebied van gendergelijkheid, heeft het land nooit een vrouwelijke premier gehad. Dat ligt anders in Noord-Europese landen als Finland, Noorwegen, Denemarken en IJsland. Daar heeft al wel een vrouw aan het hoofd van de regering gestaan.

Meer uit Buitenland

AI van OpenAI infiltreert medische database Australische overheid

CANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

3 uur geleden
EU roept op tot de-escalatie in Noord-Ethiopische regio Tigray

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.

4 uur geleden
Oekraïne stuurt twee Noord-Koreaanse gevangenen naar Zuid-Korea

NEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.

5 uur geleden
Weinstein krijgt 15 jaar cel voor misbruik productieassistent

NEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.

8 uur geleden
België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.

8 uur geleden
VS nodigen Poetin uit voor G20-top in december

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd voor een top van de G20 in december, maakte de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bekend. Hij had woensdag een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov tijdens een bijeenkomst van de Verenigde Naties in New York.

8 uur geleden
Burgemeester van Ankara verlaat Turkse oppositiepartij CHP

ANKARA (ANP/AFP) - De burgemeester van Ankara heeft zijn vertrek aangekondigd bij de oppositiepartij CHP. Mansur Yavaş zet zijn politieke loopbaan voort als onafhankelijk politicus, zo heeft hij aangekondigd op X. Hij geldt als een van de belangrijkste oppositiepolitici van het land.

8 uur geleden