Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden krijgt minderheidsregering met steun van radicaal-rechts

Zweden krijgt minderheidsregering met steun van radicaal-rechts

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden krijgt binnenkort een rechtse minderheidsregering. De conservatieve Gematigde Uniepartij, christendemocraten en liberalen hebben een coalitiedeal gesloten en zullen in het parlement samenwerken met de radicaal-rechtse Zweden Democraten.

Het rechtse blok van vier partijen won ruim een maand geleden de parlementsverkiezingen na een nek-aan-nekrace. Zij bemachtigden 176 van de 349 zetels. Zweden had in de afgelopen acht jaar regeringen onder leiding van de sociaaldemocraten. De komst van een rechtse regering wordt beschouwd als een aardverschuiving in het politieke landschap.

Ulf Kristersson, leider van de Gematigde Uniepartij, kreeg na de verkiezingen de opdracht een nieuwe regering te vormen. Dat terwijl er meer stemmen naar de Zweden Democraten waren gegaan, maar de andere partijen gunden hen het premierschap niet. De coalitiepartners zullen nauw samenwerken met de Zweden Democraten, zo meldt Kristersson vrijdag.

Eerste keer

Het is voor het eerst dat de nationalistische anti-immigratiepartij direct invloed zal hebben op het Zweedse regeringsbeleid. Kristersson heeft steun van deze partij nodig om in het parlement te worden verkozen tot de nieuwe premier en opvolger van Magdalena Andersson. Het parlement in Stockholm stemt maandag over de nieuwe regering.

De aantredende regering is van plan nieuwe kernreactoren te bouwen om te voldoen aan de stijgende energievraag. In de afgelopen jaren werden zes van de twaalf kernreactoren in Zweden juist uitgeschakeld. Het land worstelt met het vinden van voldoende alternatieve energiebronnen. Het rechtse blok wil verder onder meer de belastingen verlagen, criminaliteit harder aanpakken en immigratieregels aanscherpen.

Meer uit Buitenland

Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

3 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

4 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

4 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

5 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

6 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

6 uur geleden
Duizenden Kosovaren demonstreren tegen veroordeling oud-president

PRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.

7 uur geleden