Zweden komt met noodwet voor coronamaatregelen
STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse regering heeft een noodwet gepresenteerd die het mogelijk moet maken strengere beperkingen op te leggen in het kader van de strijd tegen het coronavirus. De nieuwe bevoegdheden zouden komende maand ingaan en het bijvoorbeeld mogelijk maken ondernemingen te sluiten of het openbaar vervoer stil te leggen. De noodwet biedt ook de mogelijkheid een maximum te stellen aan het aantal personen in bepaalde publieke ruimten.
Overtreders zullen worden beboet, zei gezondheidsminister Lena Hallengren maandag. Het parlement moet echter nog instemmen met de beoogde beperkingen voor die vanaf 10 januari kunnen worden opgelegd. De regering is nu alleen bevoegd zulke dwingende maatregelen tegen burgers in te zetten en de samenleving plat te leggen indien het land in oorlog is. Door de afwezigheid van zeer strenge maatregelen gold Zweden als een uitzondering in de bestrijding van het virus.
De regering maakt zich zorgen door een toename van het aantal vastgestelde gevallen in de tweede golf van het virus. Het heeft daarom de afgelopen maanden steeds meer beperkingen ingevoerd. Het land heeft echter met bijna 40.000 vastgestelde besmettingen per miljoen inwoners ongeveer net zoveel coronabesmettingen geteld als landen waar zeer strenge maatregelen zijn genomen zoals Frankrijk en Spanje. Het aantal aan het virus toegeschreven sterfgevallen per miljoen inwoners is in Zweden 817 en lager dan in die twee landen.
Meer uit Buitenland
SINGAPORE (ANP/RTR) - Het stokken van de brandstoftransporten als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten kan Aziatische economieën in het nauw brengen. Dat zegt de minister van Buitenlandse Zaken van Singapore, Vivian Balakrishnan. "De huidige sluiting van de Straat van Hormuz is, goed beschouwd, een Aziatische crisis", aldus de bewindsman.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten pauzeren de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen, in afwachting van lopende gesprekken met Iran. Dat meldt de Amerikaanse president Trump op Truth Social. Hij schrijft dat de VS en Iran de afgelopen twee dagen "zeer goede en productieve" gesprekken hebben gevoerd.
58 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische burger die zondag overleed in de kibboets Misgav Am op de grens met Libanon, kwam om door eigen vuur. Dat zegt het Israëlische leger na het voorval te hebben onderzocht. Dat onderzoek wees uit dat er "ernstige problemen en operationele fouten" zijn gemaakt bij het afvuren van artillerie. Hoewel de aanval was gericht tegen Hezbollah-doelen in de regio, raakten per abuis vijf artilleriegranaten de gemeenschap.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Bij de botsing tussen een passagiersvlucht en een brandweerwagen op de New Yorkse luchthaven LaGuardia zijn zo'n veertig inzittenden gewond geraakt. Dat meldt de transportautoriteit in New York. Van de 41 mensen die werden overgebracht naar het ziekenhuis, liggen er nog altijd negen daar, meldt directeur Kathryn Garcia van de Port Authority of New York.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Franse socialistische premier Lionel Jospin is op 88-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn familie, schrijven Franse media. Volgens persbureau AFP zou Jospin in januari al een zware operatie hebben ondergaan. Een doodsoorzaak wordt niet genoemd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse defensieraad waarschuwt dat bij een aanval op de zuidelijke kust en eilanden van Iran er zeemijnen zullen worden gelegd om de route naar de Perzische Golf af te snijden. Daarover schrijven Iraanse staatsmedia.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De cockpitcrew van het vliegtuig dat op een brandweerwagen botste bij luchthaven LaGuardia in New York is overleden. Dat meldt NBC News. Eerder werd gemeld dat naast de piloten twee politieagenten in de brandweerwagen gewond raakten bij het voorval. Zij zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het vliegverkeer is tot nader order stilgelegd op de luchthaven voor onderzoek.
4 uur geleden