Zweden grootste energie-exporteur van Europa in 2022
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De energiecrisis in Europa heeft vorig jaar de energiehandel flink op zijn kop gezet. Zo stootte Zweden in 2022 Frankrijk van de kroon als de grootste exporteur van de regio. Dat kwam vooral doordat Frankrijk afgelopen jaar een aantal verouderde kerncentrales moest stilleggen vanwege onderhoudswerkzaamheden.
Zweden stuurde vorig jaar 33 terawattuur naar andere landen. Het Scandinavische land werd daarmee voor het eerst de grootste exporteur van Europa, volgens gegevens van ENTSO-E die werden geanalyseerd door adviesbureau Rystad Energy. ENTSO-E is het Europees netwerk van transmissiesysteembeheerders voor elektriciteit.
Frankrijk, dat veel kerncentrales heeft, was in 2021 nog de grootste exporteur van energie in Europa. De problemen met de kerncentrales maakten van het land in 2022 echter de op een na grootste importeur van energie. Het Verenigd Koninkrijk veranderde vorig jaar voor het eerst in een netto stroomexporteur en kreeg gezelschap van Spanje en Nederland. De Britten, Spanjaarden en Nederlanders verkochten dus meer elektriciteit aan het buitenland dan ze importeerden.
Onrust
De energiehandel in Europa werd vorig jaar opgeschud doordat Moskou de gastoevoer naar de regio vrijwel stillegde als reactie op de westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. "2022 was voor veel landen een realiteitscheck", zei Fabian Ronningen, analist energiemarkten bij Rystad Energy.
De onrust op de energiemarkten heeft volgens de analist de veiligheid van de infrastructuur en het belang van het koppelen van netten in de hele Europese Unie in de schijnwerpers gezet. De EU wil dat de landen in het blok tegen 2030 in staat zijn om 15 procent van hun energieproductie naar buurlanden te transporteren. Volgens denktank E3G ligt ongeveer de helft van de EU-lidstaten op schema om dit te bereiken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
10 uur geleden