Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden grootste energie-exporteur van Europa in 2022

Zweden grootste energie-exporteur van Europa in 2022

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De energiecrisis in Europa heeft vorig jaar de energiehandel flink op zijn kop gezet. Zo stootte Zweden in 2022 Frankrijk van de kroon als de grootste exporteur van de regio. Dat kwam vooral doordat Frankrijk afgelopen jaar een aantal verouderde kerncentrales moest stilleggen vanwege onderhoudswerkzaamheden.

Zweden stuurde vorig jaar 33 terawattuur naar andere landen. Het Scandinavische land werd daarmee voor het eerst de grootste exporteur van Europa, volgens gegevens van ENTSO-E die werden geanalyseerd door adviesbureau Rystad Energy. ENTSO-E is het Europees netwerk van transmissiesysteembeheerders voor elektriciteit.

Frankrijk, dat veel kerncentrales heeft, was in 2021 nog de grootste exporteur van energie in Europa. De problemen met de kerncentrales maakten van het land in 2022 echter de op een na grootste importeur van energie. Het Verenigd Koninkrijk veranderde vorig jaar voor het eerst in een netto stroomexporteur en kreeg gezelschap van Spanje en Nederland. De Britten, Spanjaarden en Nederlanders verkochten dus meer elektriciteit aan het buitenland dan ze importeerden.

Onrust

De energiehandel in Europa werd vorig jaar opgeschud doordat Moskou de gastoevoer naar de regio vrijwel stillegde als reactie op de westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. "2022 was voor veel landen een realiteitscheck", zei Fabian Ronningen, analist energiemarkten bij Rystad Energy.

De onrust op de energiemarkten heeft volgens de analist de veiligheid van de infrastructuur en het belang van het koppelen van netten in de hele Europese Unie in de schijnwerpers gezet. De EU wil dat de landen in het blok tegen 2030 in staat zijn om 15 procent van hun energieproductie naar buurlanden te transporteren. Volgens denktank E3G ligt ongeveer de helft van de EU-lidstaten op schema om dit te bereiken.

Meer uit Financieel

Airbus krijgt miljardenorders van Chinese vliegmaatschappijen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.

48 minuten geleden
Wall Street begint licht lager aan korte handelsweek

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.

1 uur geleden
Saudische overheid koopt bouwconcern familie Osama bin Laden

RIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.

4 uur geleden
Productie hernieuwbare energie groeide 7 procent in 2025

DEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.

4 uur geleden
Duitse milieuminister pleit voor verbod op wegwerp-e-sigaretten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse milieuminister Carsten Schneider pleit voor een verbod op wegwerp-e-sigaretten in het land. "Dat is mijn zeer duidelijke voorkeur", vertelde de SPD-politicus aan het Duitse persbureau dpa. "Ik ben er sterk voor."

5 uur geleden
Veel Duitse bedrijfstakken verwachten banenverlies in 2026

KEULEN (ANP/RTR) - Veel brancheorganisaties voor het Duitse bedrijfsleven verwachten komend jaar banenverlies in hun sectoren door de aanhoudende zwakte van de Duitse economie. Dat meldt het economische onderzoeksinstituut IW uit Keulen, dat een peiling hield onder 46 brancheorganisaties.

5 uur geleden
Chipmachinemaker ASML populair bij Nederlandse beleggers in 2025

AMSTERDAM (ANP) - Het beursjaar 2025 heeft in heel Europa in het teken van de kunstmatige intelligentie (AI) gestaan, waarbij de aandacht van beleggers vooral is uitgegaan naar de grote Amerikaanse techconcerns. Hoewel AI ook bij Nederlandse beleggers een rol speelde, blijkt uit analyse van meer dan 1 miljoen Nederlandse beleggersrekeningen bij broker DeGiro dat er in Nederland geen sprake was van een overweldigende dominantie van Amerikaanse techgiganten.

5 uur geleden