Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden grootste energie-exporteur van Europa in 2022

Zweden grootste energie-exporteur van Europa in 2022

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De energiecrisis in Europa heeft vorig jaar de energiehandel flink op zijn kop gezet. Zo stootte Zweden in 2022 Frankrijk van de kroon als de grootste exporteur van de regio. Dat kwam vooral doordat Frankrijk afgelopen jaar een aantal verouderde kerncentrales moest stilleggen vanwege onderhoudswerkzaamheden.

Zweden stuurde vorig jaar 33 terawattuur naar andere landen. Het Scandinavische land werd daarmee voor het eerst de grootste exporteur van Europa, volgens gegevens van ENTSO-E die werden geanalyseerd door adviesbureau Rystad Energy. ENTSO-E is het Europees netwerk van transmissiesysteembeheerders voor elektriciteit.

Frankrijk, dat veel kerncentrales heeft, was in 2021 nog de grootste exporteur van energie in Europa. De problemen met de kerncentrales maakten van het land in 2022 echter de op een na grootste importeur van energie. Het Verenigd Koninkrijk veranderde vorig jaar voor het eerst in een netto stroomexporteur en kreeg gezelschap van Spanje en Nederland. De Britten, Spanjaarden en Nederlanders verkochten dus meer elektriciteit aan het buitenland dan ze importeerden.

Onrust

De energiehandel in Europa werd vorig jaar opgeschud doordat Moskou de gastoevoer naar de regio vrijwel stillegde als reactie op de westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. "2022 was voor veel landen een realiteitscheck", zei Fabian Ronningen, analist energiemarkten bij Rystad Energy.

De onrust op de energiemarkten heeft volgens de analist de veiligheid van de infrastructuur en het belang van het koppelen van netten in de hele Europese Unie in de schijnwerpers gezet. De EU wil dat de landen in het blok tegen 2030 in staat zijn om 15 procent van hun energieproductie naar buurlanden te transporteren. Volgens denktank E3G ligt ongeveer de helft van de EU-lidstaten op schema om dit te bereiken.

Meer uit Financieel

Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

27 minuten geleden
Bouwmarkten zien flinke stijging in verkoop jerrycans

DEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.

29 minuten geleden
Bond: piloten vrezen straf bij weigeren vliegen in Midden-Oosten

MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.

1 uur geleden
Stefano Gabbana gestopt als voorzitter modehuis Dolce & Gabbana

MILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. Dolce & Gabbana bevestigde het nieuws later. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.

1 uur geleden
Staat verkleint belang in ABN AMRO tot onder de 25 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).

2 uur geleden
Amsterdamse AEX-index opent met kleine plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Heineken verkoopt Bralima en vertrekt uit Congo

AMSTERDAM (ANP) - Heineken vertrekt na veertig jaar uit Congo. Het bedrijf verkoopt zijn belang in Bralima, een grote bierbrouwer in het Afrikaanse land. Sinds 1986 was die bierbrouwer voor het grootste deel in handen van Heineken.

3 uur geleden