Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweden en Frankrijk sturen dronebestrijders naar Denemarken

Zweden en Frankrijk sturen dronebestrijders naar Denemarken

STOCKHOLM/PARIJS (ANP) - Denemarken krijgt hulp van Zweden en Frankrijk om de komende bijeenkomsten van Europese leiders daar te beschermen tegen drones. Onbekende drones vlogen afgelopen nachten meermaals in de buurt van Deense vliegvelden en legerbases en verstoorden het vliegverkeer.

Zweden stuurt dronebestrijdingssystemen naar het buurland "in verband met de Europese toppen in Kopenhagen", kondigde de Zweedse premier Ulf Kristersson aan op X. Zweden heeft zondag al een aantal "krachtige radarsystemen" gestuurd.

Frankrijk draagt een Fennec-helikopter bij, antidronemiddelen en een 35-koppig team van dronebestrijders, zegt het Franse ministerie van Defensie. Het wordt "vanaf heden" ingezet. Tot de hulp "tegen de ernstige dreiging" is besloten "met het oog op de top in Kopenhagen".

Bewakingsmissie opgeschroefd

Kopenhagen ontvangt woensdag de leiders van de EU-landen voor een Europese top. Donderdag sluiten ook niet-EU-leiders aan voor de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Europese Politieke Gemeenschap. De veiligheidsmaatregelen worden voor deze gelegenheden fors opgeschroefd. Civiele drones mogen in Denemarken voorlopig niet de lucht in.

De NAVO heeft de bewakingsmissie Oostzeeschildwacht (Baltic Sentry) op de Oostzee sinds de dronemeldingen opgeschroefd. Het Duitse fregat Hamburg dat de missie is komen versterken, deed zondagmiddag Kopenhagen aan. De NAVO "zal nog vergrote waakzaamheid" aan de dag leggen, zegt het bondgenootschap.

Soort versterkingen

Het blijft volgens het maritieme opperbevel van de alliantie niet bij de Hamburg. De nieuwe versterkingen "omvatten meerdere inlichtingen-, surveillance- en verkenningsplatforms" en "meerdere luchtverdedigingsfregatten".

Meer uit Buitenland

WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

2 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

3 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

5 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

5 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

5 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

7 uur geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

7 uur geleden