Zweden de straat op tegen deelname Israël aan songfestival
STOCKHOLM (ANP) - Zo'n duizend mensen hebben zaterdag in het centrum van Stockholm geprotesteerd tegen de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Ze riepen volgens de Zweedse media bovendien op tot een staakt-het-vuren in Gaza.
De protestmars in de hoofdstad ging onder meer langs het ministerie van Buitenlandse Zaken. De betogers zwaaiden met Palestijnse vlaggen en droegen borden met slogans als 'boycot Israël' en 'iedereen in Gaza heeft het recht op leven'. Ook hield de Zweedse politicus Jamal El-Haj een toespraak.
Al langer klinken er kritische geluiden over de deelname van Israël aan het songfestival, met name in de Scandinavische landen. Eerder werd in IJsland en Noorwegen gedemonstreerd. Veel mensen begrijpen niet waarom Rusland twee jaar geleden wel werd uitgesloten na de inval in Oekraïne, terwijl organisator European Broadcasting Union nu niets onderneemt tegen Israël.
'Geen politieke wedstrijd'
De EBU heeft herhaaldelijk gezegd dat Israël in mei gewoon mag meedoen aan het songfestival, dat in Malmö plaatsheeft. Volgens de omroepenkoepel voldoet de Israëlische omroep KAN aan alle verplichtingen en is het evenement geen politieke wedstrijd.
In Zweden is zaterdag de derde van in totaal vijf voorrondes van het 'Melodifestivalen', het nationale songfestival, gehouden. De finale is op 9 maart.
Meer uit Buitenland
TSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.
35 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
5 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
6 uur geleden