Zweden bekijkt bouw kleine kernreactoren vanwege energiecrisis
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse staatsenergiebedrijf Vattenfall gaat onderzoek doen naar de bouw van kleine kernreactoren om zo het land te helpen met de grote vraag naar stroom en tegen hoge elektriciteitsprijzen. Vattenfall gaat daarvoor de komende anderhalf jaar een haalbaarheidsstudie doen voor de bouw van minstens twee zogeheten small modular reactors (SMR's).
De nieuwe kernreactoren zouden geplaatst kunnen worden bij de bestaande Ringhals-kerncentrale aan de Zweedse westkust. Die centrale heeft nu twee werkzame reactoren uit de jaren tachtig die nog zeker twee decennia energie moeten leveren. Volgens Vattenfall zal nu worden bekeken of SMR's winstgevend geëxploiteerd kunnen worden. De eerste kleine reactor zou dan het het begin van het volgende decennia in gebruik genomen kunnen worden.
Als de bouw echt doorgaat zou dat een grote wending zijn in Zweden, want lange tijd werd kernenergie in het land als achterhaald beschouwd. Maar vanwege de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Oekraïne en zorgen over de energievoorziening is kernenergie weer een belangrijke optie geworden. De Zweedse overheid heeft gezegd dat het land met een energiecrisis kampt en dat alle technologieën voor energievoorziening overwogen moeten worden.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele voorwaarden die gesteld zijn aan het handelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Die zogeheten safeguards waren in de deal gezet om Europese boeren te beschermen, die bang zijn dat de Europese markt wordt overspoeld door goedkope producten uit Zuid-Amerika.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vleessector spreekt tegen dat er sprake is van dumping van varkensvlees op de Chinese markt. China legde vleesbedrijven in de Europese Unie definitieve importheffingen op, omdat varkensvlees volgens Beijing tegen kunstmatig lage prijzen zou worden verkocht in het Aziatische land. Maar volgens brancheorganisatie Vlees.nl is dat niet waar en komen de vleesprijzen door marktwerking tot stand.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De vakbonden FNV en CNV hebben een ultimatum gesteld aan het demissionaire kabinet omdat rijksambtenaren volgend jaar geen loonsverhoging krijgen. De bonden willen dat de nullijn voor dinsdag 13 januari van tafel is, anders "volgen acties".
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China stelt definitief importheffingen in op Europees varkensvlees. Onder andere de Brabantse vleesverwerker Vion krijgt met de tarieven te maken. Volgens Beijing dumpen Europese exporteurs goedkoop varkensvlees op de Chinese markt, wat bedrijven in eigen land zou schaden. China opende een dumpingonderzoek naar varkensvlees nadat de Europese Unie importheffingen had ingevoerd op elektrische auto's.
4 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het nettoloon van werkenden gaat volgend jaar omhoog doordat belastingmaatregelen voordelig uitpakken. Dat meldt hr- en salarisdienstverlener ADP na berekeningen. Een werknemer met een modaal brutosalaris van 3704 euro per maand gaat er hierdoor in januari 26 euro netto op vooruit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met verlies begonnen. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan de Amerikaanse banencijfers over november en oktober. De publicatie van het banenrapport over oktober was uitgesteld door de shutdown van de Amerikaanse overheid. De werkgelegenheid in de grootste economie ter wereld speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve.
5 uur geledenDEURNE (ANP) - De financiën van de Brabantse fabrikant van elektrische bussen Ebusco zijn nog altijd krap. Met die waarschuwing komt het bedrijf voorafgaand aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. Ebusco kampt al een tijd met financiële problemen en kreeg eerder deze maand 5,1 miljoen euro aan overbruggingskrediet van aandeelhouders.
5 uur geleden