Zweden bekijkt bouw kleine kernreactoren vanwege energiecrisis
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse staatsenergiebedrijf Vattenfall gaat onderzoek doen naar de bouw van kleine kernreactoren om zo het land te helpen met de grote vraag naar stroom en tegen hoge elektriciteitsprijzen. Vattenfall gaat daarvoor de komende anderhalf jaar een haalbaarheidsstudie doen voor de bouw van minstens twee zogeheten small modular reactors (SMR's).
De nieuwe kernreactoren zouden geplaatst kunnen worden bij de bestaande Ringhals-kerncentrale aan de Zweedse westkust. Die centrale heeft nu twee werkzame reactoren uit de jaren tachtig die nog zeker twee decennia energie moeten leveren. Volgens Vattenfall zal nu worden bekeken of SMR's winstgevend geëxploiteerd kunnen worden. De eerste kleine reactor zou dan het het begin van het volgende decennia in gebruik genomen kunnen worden.
Als de bouw echt doorgaat zou dat een grote wending zijn in Zweden, want lange tijd werd kernenergie in het land als achterhaald beschouwd. Maar vanwege de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Oekraïne en zorgen over de energievoorziening is kernenergie weer een belangrijke optie geworden. De Zweedse overheid heeft gezegd dat het land met een energiecrisis kampt en dat alle technologieën voor energievoorziening overwogen moeten worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
1 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
8 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.
11 uur geleden