Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Zwarte Zee Initiatief' moet Oekraïense graanexport garanderen

'Zwarte Zee Initiatief' moet Oekraïense graanexport garanderen

ISTANBUL (ANP) - De Turkse president Erdogan is er naar het zich laat aanzien samen met de VN in geslaagd Oekraïne en Rusland ervan te overtuigen dat ze zich moeten inspannen om de Oekraïense graanexport ondanks de oorlog mogelijk te maken. In het Dolmabahce Paleis aan de Bosporus in Istanbul zetten volgens de Turkse regering alle betrokkenen om 15.30 uur hun handtekening onder het Zwarte Zee Initiatief. Het paleis staat aan de zeestraat waar volgens de akkoorden straks weer een heleboel graan uit Oekraïne voorbij komt varen. VN-topman António Guterres is naar Istanbul gegaan om bij de ondertekening van het akkoord te zijn. Erdogan is als gastheer ook aanwezig.

Dat graan gaat veelal over de Zwarte Zee en de belangrijkste Oekraïense havens zijn door de oorlog geblokkeerd. Er ligt zeker 20 miljoen ton graan opgeslagen. Oekraïners hebben mijnen gelegd om Russische marinevaartuigen uit de buurt te houden en Rusland blokkeert havens. Moskou heeft altijd gezegd dat het de hervatting van de Oekraïense graanexport wil, maar stelde als eis dat ook de Russische export makkelijker moet worden gemaakt door het schrappen van westerse financiële sancties.

Volgens Turkse zegslieden zijn er toezeggingen gedaan door de EU en westerse mogendheden dat handelssancties die Russische voedselexport belemmeren, worden ingetrokken. Daar hebben de Verenigde Naties onder leiding van Guterres zich ook voor ingespannen. De oorlog in Oekraïne veroorzaakt sterke prijsstijgingen door voedselschaarste. Oekraïne en Rusland behoren tot de grootste graanexporteurs ter wereld en zijn samen goed voor zeker een derde van de productie van tarwe.

Coördinatiecentrum

De VN gaan volgens de plannen een coördinatiecentrum opzetten in Istanbul. Daar zullen medewerkers van de VN samen met afgezanten uit Oekraïne, Rusland en het gastland Turkije toezien op de export van graan over de Zwarte Zee en ze zullen de lading van de betrokken schepen inspecteren, zowel de schepen die door de Bosporus richting Oekraïne gaan als die beladen terugkeren. Er mag bijvoorbeeld geen wapentuig aan boord zijn. Dat zou in eerste instantie door Turkse marineschepen worden gedaan, naar verluidt in wateren dicht bij de territoriale wateren van Oekraïne.

Het initiatief is een succes voor de inspanningen van Erdogan om de oorlogvoerende landen nader tot elkaar te brengen. Hij heeft goede betrekkingen met zowel Moskou als Kiev en doet niet mee aan anti-Russische sancties. Het initiatief is ook het belangrijkste succes dat de diplomaten van de VN hebben bereikt sinds Rusland Oekraïne op 24 februari aanviel.

Meer uit Buitenland

Israël heropent grensovergang naar Gaza

TEL AVIV (ANP) - Israël zegt de grensovergang Zikim in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend voor de levering van humanitaire hulpgoederen. Het is volgens de Verenigde Naties twee maanden geleden dat het laatste hulpkonvooi binnenkwam via de Zikim-overgang.

4 minuten geleden
FT: Britten wilden eigen communicatiekanaal met regime Poetin

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft geprobeerd een discreet communicatiekanaal te openen naar de Russische president Vladimir Poetin. Dat schrijft zakenkrant Financial Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. De poging zou zijn mislukt.

9 minuten geleden
Australië en Indonesië sluiten veiligheidspact

SYDNEY/JAKARTA (ANP/AFP) - Australië en Indonesië zijn het eens geworden over een nieuw veiligheidsverdrag. De buurlanden spreken af nauwer militair samen te werken en elkaar te contacteren als een van de landen zich bedreigd voelt.

10 minuten geleden
Gewonden na botsing met demonstranten bij COP30

BELÉM (ANP/RTR) - Zeker twee beveiligers zijn volgens de Verenigde Naties lichtgewond geraakt door een botsing met tientallen betogers bij klimaattop COP30 in het Braziliaanse Belém. "Braziliaanse en VN-autoriteiten onderzoeken het incident. De locatie is volledig beveiligd en de COP-onderhandelingen gaan door", laat een VN-woordvoerder weten.

1 uur geleden
Twintig doden door crash Turks militair vliegtuig in Georgië

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - Bij de crash van een Turks militair vrachtvliegtuig in Georgië zijn alle twintig inzittenden omgekomen. Dat meldt het Turkse ministerie van Defensie op X.

2 uur geleden
Zelfs in groenste scenario IEA warmt de wereld 1,65 graden op

PARIJS (ANP) - Zelfs als landen erin slagen de CO2-uitstoot stapsgewijs te verlagen naar netto nul in 2050, zal de wereld tegen die tijd zo'n 1,65 graden zijn opgewarmd. Dat vooruitzicht staat in het meest ambitieuze scenario van het Internationaal Energieagentschap (IEA).

3 uur geleden
Franse minister: operaties VS in Caribisch gebied onwettig

NIAGARA-ON-THE-LAKE (ANP/RTR) - Frankrijk maakt zich zorgen over de Amerikaanse militaire operaties in het Caribisch gebied omdat ze het internationaal recht schenden. Dat zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot in de marge van een top van de G7-buitenlandministers in Canada.

8 uur geleden