Zware pijnstillers bij acute pijn aan de nek of rug werken niet
ROTTERDAM (ANP) - Het is zinloos om zware pijnstillers (opioïden) te gebruiken tegen acute pijn aan de nek en rug, concluderen onderzoekers van de Universiteit van Sydney in Australië. Toch ziet hoogleraar Bart Koes van het Erasmus MC in Rotterdam dat opioïden zoals oxycodon en tramadol nog steeds geregeld worden voorgeschreven voor deze kwalen.
Koes werkte samen met de Australische onderzoekers aan de studie, waarin 347 patiënten met acute rug- en nekpijn een placebo kregen of juist een zware pijnstiller. Na zes weken was er geen verschil tussen de placebogroep en de opioïdengroep. En na een jaar was er wel een klein verschil zichtbaar - maar in het voordeel van de placebogroep.
Daar komt bij dat opioïden nare bijwerkingen hebben en verslavend zijn. Dat het niet werkt, komt volgens Koes waarschijnlijk omdat de pijn heel complex is. "Vaak spelen ook mentale en omgevingsfactoren mee", legt hij uit. "Denk bijvoorbeeld aan stress: daartegen werkt een opiaat niet." Hij adviseert patiënten om in beweging te blijven.
Het onderzoek is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift The Lancet.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
5 dagen geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.
1 week geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 week geleden