Zware krimp industrie Italië door coronacrisis
LONDEN (ANP) - De bedrijvigheid in de Italiaanse industrie is in maart zeer sterk gekrompen door de uitbraak van het coronavirus en de quarantainemaatregelen van de overheid om de ziekte in te dammen. Dat liet de Britse marktonderzoeker Markit weten op basis van zijn inkoopmanagersindex.
Die index voor de Italiaanse industrie kelderde vorige maand naar een stand van 40,3 van 48,7 in februari. Een niveau van 50 of meer wijst op groei, daaronder op krimp. Door de coronacrisis is het openbare leven in Italië vrijwel geheel tot stilstand gekomen en liggen veel bedrijven stil. Italië telt inmiddels de meeste doden door het virus wereldwijd. Vooral de noordelijke regio Lombardije is buitengewoon hard geraakt. Daar ligt ook veel industrie.
Ook in Spanje slaat het virus hard toe in de industrie. Die index zakt naar een stand van 45,7 van 50,4 in februari. Dat geldt ook voor Griekenland. Daar kelderde de graadmeter naar 42,5 van 56,2 in de voorgaande maand.
Zwakker
Voor de industrie in de gehele eurozone kwam de inkoopmanagersindex volgens Markit uit op een definitieve stand van 44,5, wat nog iets zwakker is dan bij een eerdere raming. In de omvangrijke Duitse industrie was duidelijke krimp te zien, net als in Frankrijk.
In de Britse industrie is de impact van de coronacrisis eveneens duidelijk te voelen. Daar zakte de inkoopmanagersindex in maart naar 47,8, wat lager is dan eerder gedacht. Met name in de transportindustrie met bijvoorbeeld autofabrikanten gaan de zaken moeizaam omdat fabrieken in Groot-Brittannië dicht zijn en de verkoop van auto's afneemt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.
2 uur geledenSOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
5 uur geleden