Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zware koersverliezen op beurzen New York na banenrapport

Zware koersverliezen op beurzen New York na banenrapport

NEW YORK (ANP) - De koersenborden op de aandelenbeurzen in New York waren vrijdag aan het slot van de handelsdag dieprood gekleurd. Beleggers op Wall Street reageerden zeer negatief op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat beter uitviel dan verwacht. Daardoor zou de Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve, door kunnen gaan met het stevig verhogen van de rente om zo de hoge inflatie te beteugelen. Er is vrees dat die renteverhogingen een economische recessie zullen veroorzaken.

De Dow-Jonesindex eindigde met een verlies van 2,1 procent op 29.296,79 punten en de brede S&P 500 ging 2,8 procent onderuit tot 3639,66 punten. De technologiegraadmeter Nasdaq dook 3,8 procent omlaag tot 10.652,41 punten onder druk van stevige koersdalingen voor grote techbedrijven. Zo werden Apple, Amazon, Facebook-moeder, Microsoft en Google-moederconcern Alphabet tot 5 procent lager gezet.

De overheid maakte bekend dat er in september 263.000 banen bij kwamen in de Verenigde Staten. Dat is een sterkere toename dan verwacht. De werkloosheid in 's werelds grootste economie zakte naar 3,5 procent. Begin deze week was er nog een sterke rally op Wall Street door speculatie dat de Fed minder agressief zou kunnen worden met het verhogen van de rente, maar die hoop lijkt nu voorlopig hard de kop ingedrukt te zijn.

Chipsector

In de chipsector ging de aandacht uit naar Advanced Micro Devices (AMD). De producent van chips kwam met tegenvallende kwartaalcijfers en zwakke vooruitzichten. Dat werd afgestraft met een verlies van 14 procent voor AMD. Branchegenoten als Intel, Texas Instruments en Nvidia werden meegetrokken met minnen tot 8 procent.

Tesla gaf 6,3 procent prijs. De maker van elektrische auto's maakte bekend met de productie van zijn elektrische vrachtwagen te beginnen. De eerste vrachtwagens moeten in december aan klanten geleverd worden. Jeansmerk Levi Strauss kelderde bijna 12 procent na een tegenvallend kwartaalbericht.

Oliekoers

De olieprijzen gingen juist fors omhoog in de nasleep van het besluit van oliealliantie OPEC+ om de productie sterk te verlagen om zo de prijzen te stutten. Een vat Amerikaanse olie werd 4,6 procent duurder op 92,52 dollar en Brentolie steeg 3,6 procent tot 97,80 dollar per vat. De olieprijzen hebben deze week de sterkste wekelijkse prijsstijging sinds begin maart in de boeken gezet.

De euro was 0,9738 dollar waard, tegen 0,9782 dollar bij het slot van de beurshandel in Europa.

Meer uit Financieel

Kleine daling verkoopprijzen Nederlandse industrie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in oktober licht gedaald, na een stijging in september. Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,1 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september stegen de prijzen met 0,6 procent.

28 minuten geleden
Aantal ontvangers bijstandsuitkering opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een algemene bijstandsuitkering is in het derde kwartaal opnieuw gestegen. Vooral de groep jongeren in de bijstand groeide, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

1 uur geleden
Nexperia roept Chinese tak openlijk op toelevering te herstellen

NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.

8 uur geleden
Verenigd Koninkrijk stelt sancties tegen Lukoil uit tot februari

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.

9 uur geleden
VNO-NCW bezorgd over mkb'ers om lange rijen voor vol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.

10 uur geleden
ABP verhoogt pensioenen in januari met 2,8 procent

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.

12 uur geleden
Weinig beweging op Europese beurzen na flinke winsten op woensdag

AMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.

13 uur geleden