Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zware koersverliezen op beurzen door oorlog Oekraïne

Zware koersverliezen op beurzen door oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen donderdag hard onderuit door schrik bij beleggers over de Russische invasie van Oekraïne. De Verenigde Staten en de Europese Unie hebben al gezegd dat er nieuwe zware sancties komen tegen Rusland. De prijzen van grondstoffen zoals olie, gas en metalen gingen juist sterk omhoog door zorgen over verstoringen van de Russische leveringen door het sterk escalerende conflict rond Oekraïne.

De Amsterdamse AEX-index eindigde met een min van 2,7 procent op 708,55 punten. De MidKap dook 3,3 procent in het rood op 994,21 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs werden tot 4 procent lager gezet. De koersverliezen liepen tegen het einde van de handelsdag wel iets terug ten opzichte van eerder op de dag.

De RTS-index in Moskou ging maar liefst meer dan 38 procent onderuit, door enorme verliezen voor bijvoorbeeld gasconcern Gazprom, oliebedrijf Rosneft en de grote Russische bank Sberbank. Daardoor ging meer dan 200 miljard dollar aan beurswaarde in Moskou verloren. Ook de Russische roebel moest zwaar terrein prijsgeven.

Brentolie

Een vat Brentolie steeg met bijna 7 procent tot meer dan 103 dollar per vat, waarmee die prijs voor het eerst sinds 2014 weer boven de 100 dollar uitkwam. Amerikaanse olie werd ruim 5 procent duurder op circa 97 dollar per vat. De Europese gasprijs sprong met bijna 60 procent omhoog. Ook de prijzen van bijvoorbeeld tarwe en granen, aluminium en goud zaten in de lift door alle onrust.

In de AEX waren de financiële fondsen ING en NN Group de grootste dalers met minnen tot 9 procent. Staalconcern ArcelorMittal volgde met een verlies van 6,5 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was juist de grootste stijger met een plus van ruim 3 procent. Betalingsdienstverlener Adyen klom 1,2 procent. Shell profiteerde van de gestegen olieprijzen en kreeg er 0,7 procent bij.

Flow Traders

In MidKap stond Flow Traders bij de winnaars met een plus van 2,4 procent. De flitshandelaar doet goede zaken bij sterke koersbewegingen op de beurs. Ook laadpalenfabrikant Alfen had de wind mee met een stijging van 3,7 procent. De Poolse aanbieder van postkluisjes InPost bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen met een daling van meer dan 8 procent, gevolgd door Air France-KLM (min 6,6 procent).

De euro was 1,1137 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Nederlandse economie kan volgens ABN AMRO 'tegen een stootje'

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie zal door de Iranoorlog minder hard groeien, maar "kan tegen een stootje". Dat schrijven economen van ABN AMRO in een nieuw rapport, waarin ze ook waarschuwen voor hogere inflatie.

4 uur geleden
OpenAI stopt met app voor AI-video's Sora

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.

6 uur geleden
FNV wil ruimere reiskostenvergoeding en maximumprijzen benzine

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.

6 uur geleden
Onzekerheid over Iranoorlog duwt Wall Street richting verlies

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.

7 uur geleden
Shell-baas voorziet ook verstoring gas- en olietoevoer Europa

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.

10 uur geleden
Beurzen hoger, ondanks duurdere olie en oorlog Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.

11 uur geleden
Grondstoffenhandelaar waarschuwt voor mesttekorten West-Afrika

AMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.

11 uur geleden