Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zware koersverliezen op beurzen door oorlog Oekraïne

Zware koersverliezen op beurzen door oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen donderdag hard onderuit door schrik bij beleggers over de Russische invasie van Oekraïne. De Verenigde Staten en de Europese Unie hebben al gezegd dat er nieuwe zware sancties komen tegen Rusland. De prijzen van grondstoffen zoals olie, gas en metalen gingen juist sterk omhoog door zorgen over verstoringen van de Russische leveringen door het sterk escalerende conflict rond Oekraïne.

De Amsterdamse AEX-index eindigde met een min van 2,7 procent op 708,55 punten. De MidKap dook 3,3 procent in het rood op 994,21 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs werden tot 4 procent lager gezet. De koersverliezen liepen tegen het einde van de handelsdag wel iets terug ten opzichte van eerder op de dag.

De RTS-index in Moskou ging maar liefst meer dan 38 procent onderuit, door enorme verliezen voor bijvoorbeeld gasconcern Gazprom, oliebedrijf Rosneft en de grote Russische bank Sberbank. Daardoor ging meer dan 200 miljard dollar aan beurswaarde in Moskou verloren. Ook de Russische roebel moest zwaar terrein prijsgeven.

Brentolie

Een vat Brentolie steeg met bijna 7 procent tot meer dan 103 dollar per vat, waarmee die prijs voor het eerst sinds 2014 weer boven de 100 dollar uitkwam. Amerikaanse olie werd ruim 5 procent duurder op circa 97 dollar per vat. De Europese gasprijs sprong met bijna 60 procent omhoog. Ook de prijzen van bijvoorbeeld tarwe en granen, aluminium en goud zaten in de lift door alle onrust.

In de AEX waren de financiële fondsen ING en NN Group de grootste dalers met minnen tot 9 procent. Staalconcern ArcelorMittal volgde met een verlies van 6,5 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was juist de grootste stijger met een plus van ruim 3 procent. Betalingsdienstverlener Adyen klom 1,2 procent. Shell profiteerde van de gestegen olieprijzen en kreeg er 0,7 procent bij.

Flow Traders

In MidKap stond Flow Traders bij de winnaars met een plus van 2,4 procent. De flitshandelaar doet goede zaken bij sterke koersbewegingen op de beurs. Ook laadpalenfabrikant Alfen had de wind mee met een stijging van 3,7 procent. De Poolse aanbieder van postkluisjes InPost bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen met een daling van meer dan 8 procent, gevolgd door Air France-KLM (min 6,6 procent).

De euro was 1,1137 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Winst energiebedrijf Vattenfall zakt na verkoop windprojecten

STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft vorig jaar flink minder winst gemaakt, ondanks de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen. Ook de omzet liep terug, meldt het Zweedse bedrijf in zijn resultaten.

1 uur geleden
Pandora kiest platinum om minder afhankelijk te zijn van zilver

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.

1 uur geleden
Trump wil zich niet bemoeien met overname Warner Bros. Discovery

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.

1 uur geleden
Kansspelautoriteit wil einde aan delen weddenschappen

DEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.

2 uur geleden
Shell daalt in AEX na tegenvallende resultaten

AMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.

2 uur geleden
Containervervoerder Maersk schrapt 1000 kantoorbanen

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.

2 uur geleden
Snapchat groeit in Nederland naar 6 miljoen gebruikers per maand

SANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.

2 uur geleden