Zware aardbeving op Antarctica nabij Chileense basis
SANTIAGO (ANP) - Op Antarctica heeft zaterdagavond (lokale tijd) een zware aardbeving met een kracht van 7 tot 7,1 plaatsgevonden, vlakbij de Chileense luchtmachtbasis Eduardo Frei. De Chileense autoriteiten hadden inwoners op Antarctica opgeroepen "de kust te verlaten" vanwege mogelijk tsunamigevaar, maar die waarschuwing werd later ingetrokken.
Tachtig mensen van de Eduardo Frei-basis, die op het eiland King George (een van de Zuidelijke Shetlandeilanden) ligt, zijn geëvacueerd. Ook 81 mensen van drie andere Chileense bases zijn naar veiligere oorden verplaatst. Vijf andere buitenlandse bases zouden eveneens zijn geëvacueerd.
Vlakbij basis Eduardo Frei bevindt zich het dorp Villa Las Estrellas met onder meer een ziekenhuis, een school, een bank, een kleine supermarkt, een postkantoor en een kapel. De maximale populatie in de zomer is 150 mensen en in de winter bedraagt het aantal bewoners ongeveer tachtig.
In de buurt van de Chileense hoofdstad Santiago was zaterdagavond ook een aardbeving, met een kracht van 5,9. Voor zover bekend heeft die geen schade opgeleverd of slachtoffers gevergd.
Chili heeft een lange geschiedenis op het gebied van aardbevingen. In het Zuid-Amerikaanse land is in 1960 de zwaarste beving ooit geregistreerd. De stad Valvidia werd toen getroffen door een aardbeving met een kracht van 9,6. In 2010 kwamen meer dan 500 mensen om het leven bij een beving met een kracht van 8,8 nabij de stad Concepción.
Meer uit Buitenland
VANCOUVER (ANP/RTR) - De West-Canadese provincie British Columbia heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege de natuurbranden die er woeden. Duizenden mensen zijn geëvacueerd.
2 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin een nieuwe mobilisatie voorbereidt. Rusland zou die nieuwe troepen niet alleen gebruiken in Oekraïne, maar ook om de druk op de rest van Europa te verhogen.
3 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Bij een helikopterongeluk in de buurt van Rio de Janeiro zijn vier mensen omgekomen, melden Braziliaanse media. Drie van de slachtoffers zouden Colombiaanse toeristen zijn.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije wil dat Oekraïne en Rusland stoppen met hun aanvallen op schepen op de Zwarte Zee. Minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan riep bij staatspersbureau Anadolu op tot een zogenoemd 'moratorium' op de aanvallen.
4 uur geledenSOFIA/KYIV (ANP/AFP) - Bulgarije heeft de Oekraïense ambassadeur ontboden naar aanleiding van de inslag van een drone met explosieven in het noordoosten van het land. Het was volgens de Bulgaarse strijdkrachten een drone van een type dat het leger van Oekraïne gebruikt.
5 uur geledenNOVOROSSISK (ANP) - Oekraïne heeft toegezegd om geen niet-Russische olietankers op de Zwarte Zee aan te vallen die gebruikmaken van Russische havens, als die schepen geen Russische goederen vervoeren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van een Amerikaanse functionaris. Het is vooral goed nieuws voor Kazachstan, dat sterk afhankelijk is van de haven in het Russische Novorossisk voor de export van olie.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De huidige omstandigheden bieden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de beste omstandigheden om te komen tot een overeenkomst met de VS. Hij meent dat er nu in zijn land "samenhang, kracht en eenheid is" en dat Iran in de huidige oorlog tot dusver "zegevierend en machtig is".
8 uur geleden