Zware aardbeving Japan eist al vier levens
TOKIO (ANP/AFP) - Vier mensen zijn om het leven gekomen door de zware aardbeving met een kracht van 7.4 die het noordoosten van Japan woensdagavond laat (lokale tijd) trof. Meer dan honderd mensen raakten gewond. De beving voor de kust van Fukushima bracht bij Japanners herinneringen terug aan de krachtige zeebeving die op 11 maart 2011 voor een verwoestende tsunami en kernramp zorgde.
Een woordvoerder van de regering meldt dat de doodsoorzaak van de vier omgekomen mensen nog moet worden vastgesteld. Zeker 107 anderen raakten gewond, maar het ging vooral om lichte verwondingen door vallende objecten of valpartijen.
Door de zware beving ontspoorde onder meer een Shinkansen-sneltrein, ontstonden barsten in snelwegen en werd een ravage aangericht in supermarkten doordat producten uit de schappen vielen. De autoriteiten gaven meteen een tsunamiwaarschuwing, met golven van mogelijk 1 meter. Er werden uiteindelijk afwijkende waterstanden tot 30 centimeter gemeten.
Naschokken
De eerste naschokken zijn al gevoeld in de regio, die vorige week stilstond bij de vernietigende beving die het land elf jaar eerder trof. Japan, dat vaker kampt met aardbevingen, kent zeer strenge bouwnormen en in eerste instantie lijkt de schade mee te vallen.
Japan ligt op de grens van verscheidene tektonische platen en wordt opgeschrikt door een vijfde van de aardbevingen wereldwijd met een magnitude van 6.0 of meer.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.
4 uur geledenDIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.
5 uur geledenPIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
8 uur geleden