Zwak jaar voor Duitse handel, export en import gedaald
WIESBADEN (ANP/DPA) - Duitsland heeft een zwak jaar met zijn buitenlandse handel achter de rug. Zowel de export als de import van de grootste economie van Europa nam af in 2023, aldus cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis. Ook Nederland heeft hier last van want Duitsland is onze belangrijkste handelspartner.
De export van goederen 'Made in Germany' zakte vorig jaar met 1,4 procent tot een waarde van 1562 miljard euro. Duitsland is gevoelig voor een afzwakkende wereldeconomie. Zo staat de Duitse industrie al langere tijd onder druk door dalende orders voor bijvoorbeeld bedrijfsmachines. Door de gestegen rentes zijn bedrijven terughoudender geworden met investeringen in nieuwe machines en apparatuur en daar heeft Duitsland hinder van.
De import nam nog sterker af, met 9,7 procent tot ruim 1352 miljard euro. Door de zwakte in de industrie waren er bijvoorbeeld minder grondstoffen nodig. Ook zorgde de hoge inflatie ervoor dat huishoudens de hand meer op de knip hielden, waardoor dus minder spullen uit het buitenland werden geïmporteerd, zoals elektronica, computers, speelgoed en smartphones.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.
9 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.
10 uur geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.
11 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.
11 uur geleden