Zwaargewicht Shell helpt AEX aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index liet woensdag een kleine winst zien onder aanvoering van zwaargewicht Shell. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat het olie- en gasconcern meer geld wil uitkeren aan zijn aandeelhouders. Ook elders in Europa veerden de beurzen op na de verliesbeurt een dag eerder. Op de financiële markten wordt verder vooral uitgekeken naar de notulen van de laatste rentevergadering van de Amerikaanse Federal Reserve (Fed), die later op de dag worden vrijgegeven.
Shell ging aan kop bij de hoofdbedrijven op het Damrak met een winst van ruim 3 procent. Het concern wil zijn aandeelhouders beter belonen, nu flink wordt geprofiteerd van het economisch herstel van de coronacrisis en de hoge energieprijzen. De totale uitkering aan aandeelhouders, waaronder het dividend, zal vanaf de bekendmaking van de kwartaalcijfers op 29 juli worden opgeschroefd. Vorig jaar had Shell juist nog het dividend voor het eerst in decennia verlaagd vanwege de impact van de coronacrisis op de oliesector.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent in de plus op 735,60 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 1055,42 punten. De graadmeters in Parijs en Londen wonnen 0,6 procent. De DAX in Frankfurt steeg 0,9 procent, ondanks een nieuwe daling van de Duitse industriële productie in mei. Volgens kenners van ING blijven de vooruitzichten voor de Duitse industrie ook na twee tegenvallende maanden positief.
ArcelorMittal
Naast Shell stond staalmaker ArcelorMittal in de kopgroep van de AEX met een winst van 1,6 procent. Randstad klom 1,4 procent. Kepler Cheuvreux verhoogde het koersdoel voor de uitzender. De verzekeraars ASR, Aegon en NN Group deden eveneens goede zaken en gingen tot 1,5 procent omhoog. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi wonnen tot 0,9 procent na de voorlopige kwartaalresultaten van chipreus Samsung. Het Zuid-Koreaanse concern profiteerde in het tweede kwartaal onder meer van de hoge prijzen van computerchips.
In de MidKap stond roestvrijstaalproducent Aperam bovenaan met een winst van dik 2 procent. Vastgoedfonds WDP volgde met een plus van 1,7 procent dankzij een koopadvies van JPMorgan. Biotechnologiebedrijf Galapagos en beursintermediair Flow Traders sloten de rij met verliezen rond de 1 procent.
De euro was 1,1820 dollar waard, tegenover 1,1827 dollar een dag eerder. De olieprijzen veerden op na de koersdaling op dinsdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,2 procent tot 74,24 dollar. Brentolie kostte 1 procent meer op 75,25 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - De Taiwanese beurs heeft die van India ingehaald wat marktwaarde betreft. De aandelenmarkt van het eiland is nu de op vier na grootste ter wereld, na de Verenigde Staten, China, Japan en Hongkong. De opmars van Taiwan in de wereldwijde aandelenranglijst komt vooral door de sterke stijging van de beurswaarde van Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), de grootste chipfabrikant ter wereld.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
15 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
20 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
21 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
1 dag geleden