Zwaargewicht Shell geeft AEX-index een impuls
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met winst de handel uitgegaan. Daarbij kreeg de graadmeter een zetje van zwaargewicht Shell dat 2,3 procent aan beurswaarde won, geholpen door stijgende olieprijzen. Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) verwacht dat de wereldwijde vraag naar energie dit jaar volledig zal herstellen van de coronacrisis. Eerder werd pas in 2023 een herstel voorzien.
Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 68,44 dollar. Brentolie klom ook 1,1 procent in prijs tot 70,97 dollar per vat. Ook andere oliemaatschappijen als Total en BP sloten op winst.
Beleggers deden het over het algemeen rustig aan na de recente sterke opmars. Daarbij werd gewacht op cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt, die voor donderdag en vrijdag op het programma staan. Het optimisme over de heropening van de economie bleef de algehele stemming op de aandelenmarkten wel ondersteunen. Een sterker dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen zorgde voor enige terughoudendheid.
Adyen
De AEX sloot, aangevoerd door chiptoeleverancier BE Semiconductor (plus 2,7 procent), met een winst van 0,4 procent op 718,93 punten. De MidKap won een fractie tot 1074,81 punten. De graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen klommen tot 0,5 procent.
Fintechbedrijf Adyen, dat zijn betaaldiensten gaat aanbieden in de Verenigde Arabische Emiraten, was de grootste daler in de AEX met een verlies van dik 2 procent.
Air France-KLM
In de MidKap stond luchtvaartcombinatie Air France-KLM bovenaan met een winst van 3,5 procent, door de hoop op een sterk herstel van het vliegverkeer in de zomermaanden. Zo is het bestemmingennetwerk van KLM in Noord-Amerika vrijwel terug op het niveau van 2019 van voor de coronapandemie. Branchegenoten als Lufthansa en British Airways-moeder IAG wonnen tot 2,5 procent.
Volvo klom 3,5 procent in Stockholm. De Zweedse vrachtwagenfabrikant gaat de volledige opbrengst van de verkoop van UD Trucks aan het Japanse Isuzu Motors uitkeren aan zijn aandeelhouders. Verder werd Bang & Olufsen in Kopenhagen bijna 10 procent hoger gezet na een positieve winstverwachting van de Deense maker van beeld- en geluidsapparatuur.
De euro was 1,2214 dollar waard, tegen 1,2243 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
11 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geƫindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geƫindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
15 uur geleden