Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwaargewicht ASML stuwt AEX na goed ontvangen kwartaalbericht

Zwaargewicht ASML stuwt AEX na goed ontvangen kwartaalbericht

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML hoorde woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs na een goed ontvangen kwartaalbericht. Beleggers zetten het aandeel duidelijk hoger, en door de koerswinst van het zwaargewicht toonde beursgraadmeter AEX ook meteen een sterk herstel na de koersval van het begin van de week. Beleggers waren alleen minder enthousiast over de resultaten van verfconcern AkzoNobel. Dat aandeel eindigde onderaan in de lijst met hoofdfondsen.

ASML kreeg er 3,1 procent bij. Het concern uit Veldhoven zag zijn orderboek in het afgelopen kwartaal bijna verdubbelen door de krapte op de chipmarkt. Topman Peter Wennink verwacht dat de vraag de komende tijd hoog blijft. De chipmachinefabrikant verhoogde daarom zijn omzetverwachting en kondigde daarnaast een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.

Meerdere bedrijven lieten stevige koerswinsten zien. Zo gingen chipbedrijven Besi en ASMI mee omhoog met ASML. Zij wonnen tot 3,6 procent. Ook het aandeel Shell zat met een plus van 3,3 procent flink in de lift, geholpen door een stijging van de olieprijzen. Koplopers in de AEX waren evenwel staalconcern ArcelorMIttal en winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield. Deze doorgaans erg beweeglijke aandelen wonnen tot 4,4 procent.

AkzoNobel

De hoofdindex op Beursplein 5 ging met een winst van 1,6 procent de handel uit op 733,74 punten. De MidKap won 1,1 procent tot 1029,47 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,9 procent.

AkzoNobel leverde juist 1,9 procent in. De verfmaker boekte in het tweede kwartaal fors meer omzet en winst dankzij een stijgende wereldwijde vraag naar verf, maar beleggers hadden op meer gerekend. Bij de update over het eerste kwartaal wees topman Thierry Vanlancker al op een stijging van grondstofprijzen. Die ontwikkeling zette zich in het tweede kwartaal door. De hogere prijzen worden doorberekend aan de consument.

SAP

SAP zakte op zijn beurt meer dan 2 procent in Frankfurt. De Duitse softwaremaker zag de omzet en winst in het tweede kwartaal dalen, maar verhoogde desondanks de verwachtingen voor dit jaar. Daimler won na cijfers ruim 1 procent. Het moederbedrijf van Mercedes-Benz verwacht in de tweede jaarhelft wel last te houden van chiptekorten. Daardoor zullen er dit jaar minder auto's worden verkocht dan het Duitse concern aanvankelijk had verwacht. De Britse kledingverkoper Next kreeg er rond de 7,5 procent bij in Londen dankzij een verhoging van de winstverwachting voor het hele jaar.

De euro was 1,1798 dollar waard, tegen 1,1764 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 4 procent duurder op 69,86 dollar. Brentolie klom 3,6 procent in prijs tot 71,86 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Flitshandelaar Optiver koopt energiespecialist Northpool

AMSTERDAM (ANP) - Flitshandelaar Optiver neemt een meerderheidsbelang in Northpool, een in Leiden gevestigde energiehandelaar. Voor Optiver is de overname een belangrijke stap bij het uitbreiden van zijn activiteiten naar de energiemarkten, zegt topman Jan Boomaars.

35 minuten geleden
Duitse boerenorganisatie: graanoogst 7 procent lager door droogte

HANNOVER (ANP/AFP) - De graanoogst in Duitsland daalt dit jaar naar verwachting met 7 procent door de aanhoudende hitte en droogte van de afgelopen tijd. Dat zegt voorzitter Joachim Rukwied van de Duitse belangenorganisatie voor boeren. Met name in het zuiden en westen van het land zal de oogst lager zijn, met soms zelfs volledig mislukte oogsten.

54 minuten geleden
Schoonmakers staken op Schiphol tegen verlaging ziektegeld

SCHIPHOL (ANP) - Schoonmakers staken woensdag op Schiphol uit onvrede over de nieuwe cao, meldt FNV. Het ziektegeld wordt verlaagd en dat kan volgens de vakbond grote financiële gevolgen hebben voor schoonmakers. Het is niet de bedoeling dat stakingen tot vertragingen voor reizigers leiden.

1 uur geleden
Hoofdeconoom ECB: inflatie blijft voorlopig hoog door oorlog

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de eurozone zal waarschijnlijk nog de rest van dit jaar op een verhoogd niveau blijven door de sterk gestegen brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt hoofdeconoom Philip Lane van de Europese Centrale Bank (ECB). In juli bedroeg de inflatie in het eurogebied 2,9 procent. Lane denkt dat de inflatie voorlopig rond dit niveau zal blijven.

2 uur geleden
Olieprijzen kruipen omhoog na aflopen vredesdeal Iran en VS

AMSTERDAM (ANP) - Olieprijzen zijn omhooggekropen nu de spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten weer oplopen. De voorlopige vredesdeal tussen de twee landen is formeel afgelopen en er is geen zicht op een hernieuwing van de afspraken over het staakt-het-vuren. Door de voor energiehandel belangrijke Straat van Hormuz varen nog amper schepen en er is weer een nieuwe aanval gemeld.

2 uur geleden
Bedrijfssluitingen in Duitsland op hoogste niveau in twintig jaar

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het aantal bedrijven in Duitsland dat de deuren heeft gesloten, is gestegen tot het hoogste niveau in bijna twintig jaar. De stijging van het aantal bedrijfssluitingen toont aan dat de uitdagende economische omstandigheden en de vergrijzende samenleving een flinke impact hebben op de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland.

2 uur geleden
Libië zoekt tientallen miljarden voor ontwikkeling olie-industrie

LONDEN (ANP) - Libië zoekt tientallen miljarden dollars aan kapitaal om zijn olie-industrie te ontwikkelen. Dat zegt de topman van het Libische staatsolieconcern in een interview met zakenkrant Financial Times. Libië heeft de grootste bewezen olievoorraden van Afrika, maar het land gaat gebukt onder politieke instabiliteit waardoor investeringen door grote oliemaatschappijen achterblijven.

4 uur geleden