Zwaargewicht ASML stuwt AEX na goed ontvangen kwartaalbericht
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML hoorde woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs na een goed ontvangen kwartaalbericht. Beleggers zetten het aandeel duidelijk hoger, en door de koerswinst van het zwaargewicht toonde beursgraadmeter AEX ook meteen een sterk herstel na de koersval van het begin van de week. Beleggers waren alleen minder enthousiast over de resultaten van verfconcern AkzoNobel. Dat aandeel eindigde onderaan in de lijst met hoofdfondsen.
ASML kreeg er 3,1 procent bij. Het concern uit Veldhoven zag zijn orderboek in het afgelopen kwartaal bijna verdubbelen door de krapte op de chipmarkt. Topman Peter Wennink verwacht dat de vraag de komende tijd hoog blijft. De chipmachinefabrikant verhoogde daarom zijn omzetverwachting en kondigde daarnaast een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.
Meerdere bedrijven lieten stevige koerswinsten zien. Zo gingen chipbedrijven Besi en ASMI mee omhoog met ASML. Zij wonnen tot 3,6 procent. Ook het aandeel Shell zat met een plus van 3,3 procent flink in de lift, geholpen door een stijging van de olieprijzen. Koplopers in de AEX waren evenwel staalconcern ArcelorMIttal en winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield. Deze doorgaans erg beweeglijke aandelen wonnen tot 4,4 procent.
AkzoNobel
De hoofdindex op Beursplein 5 ging met een winst van 1,6 procent de handel uit op 733,74 punten. De MidKap won 1,1 procent tot 1029,47 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,9 procent.
AkzoNobel leverde juist 1,9 procent in. De verfmaker boekte in het tweede kwartaal fors meer omzet en winst dankzij een stijgende wereldwijde vraag naar verf, maar beleggers hadden op meer gerekend. Bij de update over het eerste kwartaal wees topman Thierry Vanlancker al op een stijging van grondstofprijzen. Die ontwikkeling zette zich in het tweede kwartaal door. De hogere prijzen worden doorberekend aan de consument.
SAP
SAP zakte op zijn beurt meer dan 2 procent in Frankfurt. De Duitse softwaremaker zag de omzet en winst in het tweede kwartaal dalen, maar verhoogde desondanks de verwachtingen voor dit jaar. Daimler won na cijfers ruim 1 procent. Het moederbedrijf van Mercedes-Benz verwacht in de tweede jaarhelft wel last te houden van chiptekorten. Daardoor zullen er dit jaar minder auto's worden verkocht dan het Duitse concern aanvankelijk had verwacht. De Britse kledingverkoper Next kreeg er rond de 7,5 procent bij in Londen dankzij een verhoging van de winstverwachting voor het hele jaar.
De euro was 1,1798 dollar waard, tegen 1,1764 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 4 procent duurder op 69,86 dollar. Brentolie klom 3,6 procent in prijs tot 71,86 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
5 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie van de Duitse industrie is voor de tweede achtereenvolgende maand gestegen. Daarmee neemt de hoop toe dat de economie na jaren van stagnatie weer kan groeien. De Duitse economie profiteert met name van overheidsuitgaven aan infrastructuur en defensie.
5 uur geleden