Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwaargewicht ASML stuwt AEX na goed ontvangen kwartaalbericht

Zwaargewicht ASML stuwt AEX na goed ontvangen kwartaalbericht

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML hoorde woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs na een goed ontvangen kwartaalbericht. Beleggers zetten het aandeel duidelijk hoger, en door de koerswinst van het zwaargewicht toonde beursgraadmeter AEX ook meteen een sterk herstel na de koersval van het begin van de week. Beleggers waren alleen minder enthousiast over de resultaten van verfconcern AkzoNobel. Dat aandeel eindigde onderaan in de lijst met hoofdfondsen.

ASML kreeg er 3,1 procent bij. Het concern uit Veldhoven zag zijn orderboek in het afgelopen kwartaal bijna verdubbelen door de krapte op de chipmarkt. Topman Peter Wennink verwacht dat de vraag de komende tijd hoog blijft. De chipmachinefabrikant verhoogde daarom zijn omzetverwachting en kondigde daarnaast een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.

Meerdere bedrijven lieten stevige koerswinsten zien. Zo gingen chipbedrijven Besi en ASMI mee omhoog met ASML. Zij wonnen tot 3,6 procent. Ook het aandeel Shell zat met een plus van 3,3 procent flink in de lift, geholpen door een stijging van de olieprijzen. Koplopers in de AEX waren evenwel staalconcern ArcelorMIttal en winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield. Deze doorgaans erg beweeglijke aandelen wonnen tot 4,4 procent.

AkzoNobel

De hoofdindex op Beursplein 5 ging met een winst van 1,6 procent de handel uit op 733,74 punten. De MidKap won 1,1 procent tot 1029,47 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,9 procent.

AkzoNobel leverde juist 1,9 procent in. De verfmaker boekte in het tweede kwartaal fors meer omzet en winst dankzij een stijgende wereldwijde vraag naar verf, maar beleggers hadden op meer gerekend. Bij de update over het eerste kwartaal wees topman Thierry Vanlancker al op een stijging van grondstofprijzen. Die ontwikkeling zette zich in het tweede kwartaal door. De hogere prijzen worden doorberekend aan de consument.

SAP

SAP zakte op zijn beurt meer dan 2 procent in Frankfurt. De Duitse softwaremaker zag de omzet en winst in het tweede kwartaal dalen, maar verhoogde desondanks de verwachtingen voor dit jaar. Daimler won na cijfers ruim 1 procent. Het moederbedrijf van Mercedes-Benz verwacht in de tweede jaarhelft wel last te houden van chiptekorten. Daardoor zullen er dit jaar minder auto's worden verkocht dan het Duitse concern aanvankelijk had verwacht. De Britse kledingverkoper Next kreeg er rond de 7,5 procent bij in Londen dankzij een verhoging van de winstverwachting voor het hele jaar.

De euro was 1,1798 dollar waard, tegen 1,1764 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 4 procent duurder op 69,86 dollar. Brentolie klom 3,6 procent in prijs tot 71,86 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Tesla ziet winst fors zakken, maar verrast markt positief

AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het derde kwartaal een lagere winst geboekt dan een jaar eerder, terwijl de omzet gelijk bleef. Ondanks het lagere resultaat overtrof het bedrijf onder leiding van Elon Musk de verwachtingen op de financiële markten. Daar leefden zorgen dat toegenomen investeringen in kunstmatige intelligentie en mensachtige robots een te grote kostenpost zouden worden voor de fabrikant van elektrische auto's.

21 minuten geleden
Meta voert resultaten op en investeert nog meer in AI

MENLO PARK (ANP/RTR) - Socialemediabedrijf Meta verwacht dit jaar nog meer te investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Daarbij gaat het Amerikaanse bedrijf nieuwe aandelen zonder stemrecht uitgeven om extra geld op te halen om mee te kunnen blijven doen in de AI-race met andere grote techbedrijven.

22 minuten geleden
Beurzen in New York op winst na kwartaalcijfers SpaceX

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met duidelijke winsten gesloten, dankzij optimisme over de techsector na positief stemmende kwartaalresultaten van AI- en ruimtevaartconcern SpaceX. Onrust over een mogelijke escalatie van de spanningen in Saudi-Arabië ebde gedurende de handelssessie weg.

26 minuten geleden
Rechter in VS legt Meta boete op van 25 miljard dollar om privacy

ALBUQUERQUE (ANP/RTR) - Een rechter in de Amerikaanse staat New Mexico heeft socialemediabedrijf Meta een geldstraf opgelegd van 25 miljard dollar (bijna 22,3 miljard euro) voor het misleiden van Facebook-gebruikers rondom hun privacy. Openbaar aanklagers van de staat beschuldigden Meta ervan gebruikers te hebben voorgelogen over de wijdverbreide toegang die andere partijen hadden tot persoonlijke gegevens.

3 uur geleden
Websites komen geleidelijk weer online, ziet cybersecuritycentrum

DEN HAAG (ANP) - Websites komen langzaamaan weer online, ziet het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC). Tal van websites gingen uit voorzorg plat nadat duidelijk werd dat in programmeertaal PHP, waarmee websites worden gebouwd, een aantal kritieke kwetsbaarheden zaten. Hierdoor liepen organisaties het risico dat ze gehackt konden worden.

4 uur geleden
Cyberexperts: PHP-lek heeft ook na patch nog maanden gevolgen

DEN HAAG (ANP) - De kwetsbaarheden in programmeertaal PHP gaan nog maanden gevolgen hebben, ook nu beveiligingsupdates beschikbaar zijn, waarschuwen cybersecurity-experts. Wereldwijd zullen naar verwachting nog een enorm aantal systemen niet direct bijgewerkt worden. Hackers kunnen daar de komende tijd misbruik van maken.

5 uur geleden
PHP: vertraging van fix voor kwetsbaarheid was structureel falen

DEN HAAG (ANP) - Een oplossing voor een zwakke plek in programmeertaal PHP die onlangs bekend werd, liet lang op zich wachten. Die vertraging was een "structureel falen", zegt de stichting achter de programmeertaal. De PHP Foundation meldt dat in 2024 al het vermoeden bestond dat een bepaalde kwetsbaarheid kon worden misbruikt. Maar het werk aan een fix liep telkens vast door een gebrek aan overeenstemming binnen het beveiligingsteam van PHP over de juiste oplossing en een relatief klein team van ontwikkelaars met de benodigde kennis.

5 uur geleden