Zuidwesten Duitsland kiest regioparlement half jaar voor Bondsdag
MAINZ/STUTTGART (ANP) - Het zuidwesten van Duitsland gaat zondag naar de stembureaus voor deelstaatparlementen. Verwacht wordt dat niet regionale vraagstukken de stembusgang in Rijnland-Palts en Baden-Württemberg domineren, maar de nationale politiek en het coronabeleid. De stembusgang is circa een half jaar voor nationale parlementsverkiezingen.
Ze kunnen daarom een voorproefje zijn voor de keuze van de Bondsdag. Voor de partij van bondskanselier Angela Merkel, de CDU, dreigt in het zuidwesten een zware tegenslag. De CDU is sinds een week in het nieuws door schandalen rond parlementariërs en andere politici die veel geld zouden hebben verdiend aan bijvoorbeeld handel in mondkapjes.
Naar verwachting blijven de Groenen de grootste in Baden-Württemberg en de SPD de grootste in Rijnland-Palts, elk met ongeveer een derde van de stemmen in de deelstaat. Forse verliezen bij de CDU zouden volgens sommige Duits media de dominante positie van de CDU in de Duitse politiek ondermijnen. En het zou dan niet meer vanzelfsprekend hoeven zijn dat de volgende bondskanselier die Merkel dit najaar opvolgt, ook een christendemocraat is. In de twee zuidwestelijke deelstaten wonen 15 van de 83 miljoen Duitsers.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht gaat door met de operaties in het zuiden van Libanon en zal bij nieuwe aanvallen van Hezbollah ook weer optreden in de hoofdstad Beiroet, zegt minister van Defensie Israel Katz. Zijn verklaring komt enige uren nadat bekend werd dat in Washington afspraken waren gemaakt over een staakt-het-vuren. Het leger zegt eveneens dat de gevechten voortduren.
32 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De nieuwe deal over een bestand tussen Israël en Libanon leidt tot kritiek binnen de Israëlische regering. De uiterst rechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir noemt de overeenkomst volgens Israëlische media een "grote fout".
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De meeste EU-lidstaten zijn klaar voor de inwerkingtreding van het asiel- en migratiepact, zei de Cypriotische minister Nicholas Ioannides (Migratie) donderdag in Luxemburg. "Maar we verwachten niet dat er geen problemen zullen zijn", zei hij voor het begin van de vergadering met migratieministers in Luxemburg.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
16 uur geleden