
Zuidoost-Aziatische landen eisen eind aan geweld in Myanmar
JAKARTA (ANP/RTR) - Het geweld in het door militairen geleide Myanmar moet onmiddellijk stoppen. Dat vinden de leiders van Zuidoost-Aziatische landen die woensdag samenkomen in Indonesië voor een regionale top van de ASEAN. Ze eisen een garantie voor de veiligheid van humanitaire hulpverleners, nadat afgelopen week een konvooi met diplomaten en hulpverleners werd beschoten.
De ASEAN roept op tot een dialoog tussen de strijdende partijen maar is verdeeld over hoe precies moet worden omgegaan met de junta in Myanmar. Bij de verklaring van woensdag wordt dan ook niet over sancties gesproken. De generaals Myanmar zijn al een tijd niet welkom op de regionale toppen tot zij een vredesplan ten uitvoer brengen. Dat was een afspraak tussen het Myanmarese regime en de ASEAN die een paar maanden na de coup begin 2021 werd gemaakt.
Het beleid van het Zuidoost-Aziatische blok is dat het zich zo min mogelijk bemoeit met de binnenlandse aangelegenheden van afzonderlijke landen, maar de ASEAN bemoeit zich steeds meer met de situatie in Myanmar. De frustratie over de weigering van Myanmar om het vredesplan uit te voeren groeit. Sommige landen in Zuidoost-Azië willen daarom harder optreden tegen de junta, terwijl andere landen nog geloven het conflict met gesprekken te kunnen oplossen.
De ASEAN-leiders zeggen zich "ernstige zorgen" te maken over het aanhoudende geweld in Myanmar. Sinds het leger ruim twee jaar geleden een coup pleegde, woedt een bloedige strijd met oppositiegroepen. Volgens de Verenigde Staten zijn in het conflict duizenden mensen omgekomen en meer dan een miljoen mensen op de vlucht geslagen. Ook zitten duizenden politieke tegenstanders opgesloten. De laatste weken lijkt de junta het aantal luchtaanvallen op oppositiebolwerken op te voeren.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Er bestaat een kans op een deal over de resterende gijzelaars in Gaza tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de regio volgende week. Dat zei een hooggeplaatste Israëlische functionaris maandag. Volgens de functionaris is de deal noodzakelijk om de nieuwe Israëlische operatie in het gebied te voorkomen.
36 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Alle 133 kardinalen die gaan stemmen in de komende pausverkiezing zijn aangekomen in Rome, meldt het Vaticaan maandag. De kardinalen komen vanaf woensdag bijeen in de Sixtijnse Kapel waar ze een opvolger voor de overleden paus Franciscus kiezen.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is bezorgd over het opgeschaalde offensief van Israël in Gaza. "Dat zal leiden tot nog meer slachtoffers en nog meer lijden voor de Palestijnse bevolking", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. De Commissie dringt er bij Israël op aan zich in te houden, voegde hij eraan toe.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - CDU/CSU en de SPD hebben in Duitsland maandag het regeerakkoord ondertekend, een dag voordat de nieuwe regering wordt beëdigd. De aankomende bondskanselier Friedrich Merz zei tijdens de ceremonie "alle vertrouwen" te hebben dat de partijen "zullen slagen ons land te regeren met kracht, planning en vertrouwen".
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas noemt het Israëlische plan voor de hervatting van de hulplevering aan de bevolking van Gaza "politieke chantage". Het Israëlische veiligheidskabinet stemde in de nacht van zondag op maandag in met het plan dat ervoor moet zorgen dat Hamas geen controle kan krijgen over de hulpleveranties.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan heeft maandag opnieuw een raket getest te midden van oplopende spanningen met India na een dodelijke terroristische aanslag in de betwiste regio Kasjmir.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Koperdieven hebben zondagavond een deel van het Spaanse hogesnelheidsnetwerk platgelegd. Duizenden mensen strandden op stations en sommigen moesten de nacht doorbrengen in de trein. De Spaanse minister van Transport Oscar Puente spreekt in een bericht op X van "ernstige sabotage".
3 uur geleden