Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Koreanen massaal de straat op om vertrek Yoon te eisen

Zuid-Koreanen massaal de straat op om vertrek Yoon te eisen

SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Koreanen zijn massaal de straat op gegaan om het vertrek te eisen van president Yoon Suk-yeol. Volgens schattingen van de politie demonstreerden bijna 150.000 mensen in hoofdstad Seoul, waar het parlement stemt over het lot van Yoon. Persbureau Yonhap schrijft dat de organisatoren uitgaan van een opkomst van een miljoen mensen.

De positie van Yoon staat onder grote druk omdat hij afgelopen week kortstondig de noodtoestand uitriep. Hij beklaagde zich toen over tegenwerking door de oppositie. De president trok de noodmaatregelen na enkele uren in en bood later ook excuses aan.

Het parlement stemt zaterdag over een voorstel om hem af te zetten, maar daar lijkt onvoldoende steun voor te zijn. Meerdere leden van de partij van de president zouden het voorstel moeten steunen om aan de benodigde tweederdemeerderheid te komen, maar vrijwel de hele fractie boycot de stemming en vertrok. Dat leidde tot geëmotioneerde reacties in de parlementszaal en onder de betogers. Sommige demonstranten huilden of gingen naar huis.

'Medeplichtig'

Oppositieleden noemden de weglopende partijgenoten van Yoon "medeplichtig" aan een opstand tegen de staat. "Waar gaan jullie heen?", riep een oppositielid. De uitkomst van de stemming laat door de uittocht van parlementariërs op zich wachten. De parlementsvoorzitter riep de partijgenoten van Yoon op terug te keren om "de Republiek Korea en de democratie te beschermen".

Ook medestanders van Yoon laten zaterdag van zich horen. Duizenden aanhangers verzamelden zich op een plein in de hoofdstad.

Meer uit Buitenland

Deel Democraten VS roept op tot afzetten Trump via 25e amendement

WASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.

1 uur geleden
Bemiddelaar Pakistan vraagt Iran en VS om wapenstilstand

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.

2 uur geleden
VN-onderzoek: blauwhelmen Libanon gedood door Israël én Hezbollah

BEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.

3 uur geleden
Starmer: Ye had nooit uitgenodigd moeten worden voor festival

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.

4 uur geleden
VN: uitvoer dreigement Trump is schending internationaal recht

GENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.

4 uur geleden
Duizenden bewijzen Surinaamse ex-president Santokhi laatste eer

PARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.

5 uur geleden
Netanyahu: Israël heeft Iraanse bruggen en spoorwegen aangevallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.

5 uur geleden