Zuid-Koreanen massaal de straat op om vertrek Yoon te eisen
SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Koreanen zijn massaal de straat op gegaan om het vertrek te eisen van president Yoon Suk-yeol. Volgens schattingen van de politie demonstreerden bijna 150.000 mensen in hoofdstad Seoul, waar het parlement stemt over het lot van Yoon. Persbureau Yonhap schrijft dat de organisatoren uitgaan van een opkomst van een miljoen mensen.
De positie van Yoon staat onder grote druk omdat hij afgelopen week kortstondig de noodtoestand uitriep. Hij beklaagde zich toen over tegenwerking door de oppositie. De president trok de noodmaatregelen na enkele uren in en bood later ook excuses aan.
Het parlement stemt zaterdag over een voorstel om hem af te zetten, maar daar lijkt onvoldoende steun voor te zijn. Meerdere leden van de partij van de president zouden het voorstel moeten steunen om aan de benodigde tweederdemeerderheid te komen, maar vrijwel de hele fractie boycot de stemming en vertrok. Dat leidde tot geëmotioneerde reacties in de parlementszaal en onder de betogers. Sommige demonstranten huilden of gingen naar huis.
'Medeplichtig'
Oppositieleden noemden de weglopende partijgenoten van Yoon "medeplichtig" aan een opstand tegen de staat. "Waar gaan jullie heen?", riep een oppositielid. De uitkomst van de stemming laat door de uittocht van parlementariërs op zich wachten. De parlementsvoorzitter riep de partijgenoten van Yoon op terug te keren om "de Republiek Korea en de democratie te beschermen".
Ook medestanders van Yoon laten zaterdag van zich horen. Duizenden aanhangers verzamelden zich op een plein in de hoofdstad.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Frankrijk moet snel maatregelen nemen om de overbevolking in gevangenissen tegen te gaan, zeggen experts van de Verenigde Naties. Ze waarschuwen dat de omstandigheden in sommige gevangenissen mogelijk de fundamentele rechten van gedetineerden schenden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense krijgsmacht claimt de olieraffinaderij in het Russische Toeapse bij een nieuwe aanval opnieuw te hebben getroffen. De havenstad is sinds begin april vaker doelwit geweest en de raffinaderij liep daarbij meermaals schade op.
2 uur geledenLIMASSOL (ANP) - Nu de Russische president Vladimir Poetin opnieuw laat zien geen vredesonderhandelingen te willen starten, moet de EU de druk op Rusland opvoeren en de steun aan Oekraïne verhogen. Dat zeiden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Duitsland, Oostenrijk, Estland en Letland donderdag in Limassol. Daar bespreken de EU-ministers van Buitenlandse Zaken de EU-strategie voor eventuele vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland.
2 uur geledenROME (ANP/AFP) - Italië legt beslag op meer dan 200 miljoen euro aan bezittingen van de overleden beruchte maffiabaas Matteo Messina Denaro. Hij was jarenlang de meest gezochte maffioso in Italië voor hij in 2023 werd gearresteerd en datzelfde jaar in de gevangenis overleed.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Kyiv zegt open te blijven na een Russische oproep aan buitenlanders en diplomaten om de Oekraïense hoofdstad te verlaten wegens geplande aanvallen. "Er zijn geen wijzigingen in onze werkzaamheden en berichten die het tegendeel beweren zijn onjuist", aldus de ambassade op X.
3 uur geleden