Zuid-Koreanen massaal de straat op om vertrek Yoon te eisen
SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Koreanen zijn massaal de straat op gegaan om het vertrek te eisen van president Yoon Suk-yeol. Volgens schattingen van de politie demonstreerden bijna 150.000 mensen in hoofdstad Seoul, waar het parlement stemt over het lot van Yoon. Persbureau Yonhap schrijft dat de organisatoren uitgaan van een opkomst van een miljoen mensen.
De positie van Yoon staat onder grote druk omdat hij afgelopen week kortstondig de noodtoestand uitriep. Hij beklaagde zich toen over tegenwerking door de oppositie. De president trok de noodmaatregelen na enkele uren in en bood later ook excuses aan.
Het parlement stemt zaterdag over een voorstel om hem af te zetten, maar daar lijkt onvoldoende steun voor te zijn. Meerdere leden van de partij van de president zouden het voorstel moeten steunen om aan de benodigde tweederdemeerderheid te komen, maar vrijwel de hele fractie boycot de stemming en vertrok. Dat leidde tot geëmotioneerde reacties in de parlementszaal en onder de betogers. Sommige demonstranten huilden of gingen naar huis.
'Medeplichtig'
Oppositieleden noemden de weglopende partijgenoten van Yoon "medeplichtig" aan een opstand tegen de staat. "Waar gaan jullie heen?", riep een oppositielid. De uitkomst van de stemming laat door de uittocht van parlementariërs op zich wachten. De parlementsvoorzitter riep de partijgenoten van Yoon op terug te keren om "de Republiek Korea en de democratie te beschermen".
Ook medestanders van Yoon laten zaterdag van zich horen. Duizenden aanhangers verzamelden zich op een plein in de hoofdstad.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.
8 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
30 minuten geledenQUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag sancties ingesteld tegen nog eens zestien mensen en zeven instellingen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering van Oekraïense kinderen. Sinds het begin van de oorlog heeft Rusland naar schatting bijna 20.500 Oekraïense kinderen gedeporteerd en gedwongen naar Rusland overgeplaatst, melden de ministers in een verklaring.
1 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne maken ondanks hun driedaagse staakt-het-vuren weer melding van vijandelijkheden. De Oekraïense krijgsmacht sprak over schermutselingen aan het front in de afgelopen 24 uur en zei dat Rusland zondag ook met duizenden drones aanvallen heeft uitgevoerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de gedeeltelijke opschorting van het samenwerkingsverdrag tussen de EU en Syrië ingetrokken. De handelsbeperkingen die de EU in 2011 invoerde, golden voor de invoer van een aantal Syrische producten, waaronder olie, aardolieproducten, goud, edelmetalen en diamanten. Maandag is daartoe besloten. Dit wordt gezien als een belangrijke stap in het herstel en de versterking van de bilaterale betrekkingen tussen de EU en Syrië.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.
3 uur geleden