Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement

Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse parlement heeft president Yoon Suk-yeol afgezet vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand. Yoon is nu per direct geschorst en wordt vervangen door premier Han Duck-soo als interim-president. Het constitutioneel hof heeft nu 180 dagen de tijd om te beslissen of Yoon daadwerkelijk wordt afgezet.

In totaal stemden 204 van de 300 parlementariërs voor de afzetting. Het was van tevoren onduidelijk of er genoeg steun was voor de motie, omdat er wisselende geluiden uit de regeringspartij PPP kwamen. Meerdere leden spraken zich uit voor afzetting, maar Zuid-Koreaanse media meldden dat de partijtop daar niet aan wilde.

Vorige week werd een stemming nog geboycot door de partij van Yoon, waardoor de benodigde tweederdemeerderheid niet gehaald kon worden. Dit keer kwamen de leden van de PPP wel opdagen en stemden genoeg van hen mee met de oppositie om Yoon weg te sturen.

Enkele uren

De president riep anderhalve week geleden onverwacht de militaire noodtoestand uit, naar eigen zeggen om Zuid-Korea te verdedigen tegen invloed van Noord-Korea en "antistaatskrachten". Daarmee bedoelde hij de oppositiepartij DP, die een meerderheid heeft in het parlement en waarmee Yoon een politiek conflict had.

Het leger trok naar het parlementsgebouw en probeerde daar een bijeenkomst te voorkomen. Dat lukte niet en het parlement stemde om de noodtoestand weer op te heffen. Yoon gaf daar gehoor aan en dus was de noodtoestand na enkele uren weer voorbij.

Staatsgreep

Maar daarmee was de kritiek op Yoon nog niet verstomd. Duizenden demonstranten bleven de straat op gaan om zijn aftreden te eisen. Ook zaterdag zijn naar schatting 200.000 Zuid-Koreanen op de been in Seoul. Volgens betogers en oppositieleden had Yoon geprobeerd een staatsgreep te plegen. De president bood zijn excuses aan, maar bleef ook zijn beslissing verdedigen.

Als het constitutionele hof de afzetting van Yoon niet blokkeert, is hij de tweede president in de Zuid-Koreaanse geschiedenis die op deze manier is weggestuurd.

Meer uit Buitenland

Vijf doden bij schietpartij en 'haatmisdrijf' in moskee San Diego

SAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".

32 minuten geleden
Justitie Minnesota vervolgt ICE-agent om onder meer mishandeling

MINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Aanklagers in de Amerikaanse staat Minnesota hebben een 53-jarige agent van de immigratie- en douanedienst ICE aangeklaagd wegens onder meer mishandeling met behulp van een gevaarlijk vuurwapen. De aanklacht heeft betrekking op schoten die half januari zijn gelost op een Venezolaanse migrant die in het been werd getroffen.

1 uur geleden
Grote politiemacht in San Diego naar moskee om melding schutter

SAN DIEGO (ANP) - Een grote politiemacht, inclusief pantserwagens, is in de Californische stad San Diego opgetrokken rond een islamitisch centrum met moskee in de wijk Clairmont. Er zou een schutter in het complex actief zijn, meldt de burgemeester van de stad,Todd Gloria.

1 uur geleden
Trump zegt af te zien van geplande aanval dinsdag op Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld. Trump waarschuwde dat de VS klaarstaan voor nieuwe aanvallen op Iran indien er geen deal gesloten kan worden.

2 uur geleden
Amerikaanse arts loopt ebola op in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - Een Amerikaanse arts die werkt als zendeling in Congo, is positief getest op ebola nadat hij patiënten had behandeld in een lokaal ziekenhuis. Dat meldt Fox News op gezag van de christelijke hulporganisatie Serge. Volgens die Amerikaanse nieuwszender hebben twee andere Amerikaanse zendelingen ter plaatse, onder wie de vrouw van de besmette arts, geen symptomen. Ook zij werkten met patiënten. Hoe het de arts vergaat, wordt niet gemeld.

4 uur geleden
Verscherpte controle in VS op reizigers uit delen Afrika om ebola

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten gaan scherper letten op reizigers die vanuit Congo-Kinshasa, Oeganda en Zuid-Soedan naar de Verenigde Staten komen, of daar onlangs verbleven. Dit naar aanleiding van de uitbraak van ebola in die regio.

6 uur geleden
Deel bewijs tegen verdachte moord op verzekeraar in VS onwettig

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Een deel van het bewijs aangevoerd tegen de van moord verdachte Luigi Mangione (28) is volgens een rechter in New York onwettig verkregen en niet toelaatbaar in het proces. Dat moet 8 september beginnen. Mangione wordt ervan beschuldigd eind 2024 in New York de baas van de zorgverzekeringsonderneming UnitedHealthcare, Brian Thompson, te hebben vermoord.

7 uur geleden