Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement

Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse parlement heeft president Yoon Suk-yeol afgezet vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand. Yoon is nu per direct geschorst en wordt vervangen door premier Han Duck-soo als interim-president. Het constitutioneel hof heeft nu 180 dagen de tijd om te beslissen of Yoon daadwerkelijk wordt afgezet.

In totaal stemden 204 van de 300 parlementariërs voor de afzetting. Het was van tevoren onduidelijk of er genoeg steun was voor de motie, omdat er wisselende geluiden uit de regeringspartij PPP kwamen. Meerdere leden spraken zich uit voor afzetting, maar Zuid-Koreaanse media meldden dat de partijtop daar niet aan wilde.

Vorige week werd een stemming nog geboycot door de partij van Yoon, waardoor de benodigde tweederdemeerderheid niet gehaald kon worden. Dit keer kwamen de leden van de PPP wel opdagen en stemden genoeg van hen mee met de oppositie om Yoon weg te sturen.

Enkele uren

De president riep anderhalve week geleden onverwacht de militaire noodtoestand uit, naar eigen zeggen om Zuid-Korea te verdedigen tegen invloed van Noord-Korea en "antistaatskrachten". Daarmee bedoelde hij de oppositiepartij DP, die een meerderheid heeft in het parlement en waarmee Yoon een politiek conflict had.

Het leger trok naar het parlementsgebouw en probeerde daar een bijeenkomst te voorkomen. Dat lukte niet en het parlement stemde om de noodtoestand weer op te heffen. Yoon gaf daar gehoor aan en dus was de noodtoestand na enkele uren weer voorbij.

Staatsgreep

Maar daarmee was de kritiek op Yoon nog niet verstomd. Duizenden demonstranten bleven de straat op gaan om zijn aftreden te eisen. Ook zaterdag zijn naar schatting 200.000 Zuid-Koreanen op de been in Seoul. Volgens betogers en oppositieleden had Yoon geprobeerd een staatsgreep te plegen. De president bood zijn excuses aan, maar bleef ook zijn beslissing verdedigen.

Als het constitutionele hof de afzetting van Yoon niet blokkeert, is hij de tweede president in de Zuid-Koreaanse geschiedenis die op deze manier is weggestuurd.

Meer uit Buitenland

Kremlin bevestigt instemming staakt-het-vuren met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.

4 uur geleden
Zelensky bevestigt tijdelijk bestand met Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.

5 uur geleden
Trump kondigt driedaags bestand tussen Oekraïne en Rusland aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.

6 uur geleden
Politie valt Duitse bank binnen na berichten over gijzeling

SINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.

11 uur geleden
Kremlin wil praten met Europeanen, maar niet op eigen initiatief

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.

14 uur geleden
Oekraïne meldt brand bij Tsjernobyl na dronecrash

KYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.

14 uur geleden
Gijzeling in bank Duitsland

SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.

15 uur geleden