Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse parlement heeft president Yoon Suk-yeol afgezet vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand. Yoon is nu per direct geschorst en wordt vervangen door premier Han Duck-soo als interim-president. Het constitutioneel hof heeft nu 180 dagen de tijd om te beslissen of Yoon daadwerkelijk wordt afgezet.
In totaal stemden 204 van de 300 parlementariërs voor de afzetting. Het was van tevoren onduidelijk of er genoeg steun was voor de motie, omdat er wisselende geluiden uit de regeringspartij PPP kwamen. Meerdere leden spraken zich uit voor afzetting, maar Zuid-Koreaanse media meldden dat de partijtop daar niet aan wilde.
Vorige week werd een stemming nog geboycot door de partij van Yoon, waardoor de benodigde tweederdemeerderheid niet gehaald kon worden. Dit keer kwamen de leden van de PPP wel opdagen en stemden genoeg van hen mee met de oppositie om Yoon weg te sturen.
Enkele uren
De president riep anderhalve week geleden onverwacht de militaire noodtoestand uit, naar eigen zeggen om Zuid-Korea te verdedigen tegen invloed van Noord-Korea en "antistaatskrachten". Daarmee bedoelde hij de oppositiepartij DP, die een meerderheid heeft in het parlement en waarmee Yoon een politiek conflict had.
Het leger trok naar het parlementsgebouw en probeerde daar een bijeenkomst te voorkomen. Dat lukte niet en het parlement stemde om de noodtoestand weer op te heffen. Yoon gaf daar gehoor aan en dus was de noodtoestand na enkele uren weer voorbij.
Staatsgreep
Maar daarmee was de kritiek op Yoon nog niet verstomd. Duizenden demonstranten bleven de straat op gaan om zijn aftreden te eisen. Ook zaterdag zijn naar schatting 200.000 Zuid-Koreanen op de been in Seoul. Volgens betogers en oppositieleden had Yoon geprobeerd een staatsgreep te plegen. De president bood zijn excuses aan, maar bleef ook zijn beslissing verdedigen.
Als het constitutionele hof de afzetting van Yoon niet blokkeert, is hij de tweede president in de Zuid-Koreaanse geschiedenis die op deze manier is weggestuurd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
14 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
14 uur geleden