Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement

Zuid-Koreaanse president Yoon afgezet door parlement

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse parlement heeft president Yoon Suk-yeol afgezet vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand. Yoon is nu per direct geschorst en wordt vervangen door premier Han Duck-soo als interim-president. Het constitutioneel hof heeft nu 180 dagen de tijd om te beslissen of Yoon daadwerkelijk wordt afgezet.

In totaal stemden 204 van de 300 parlementariërs voor de afzetting. Het was van tevoren onduidelijk of er genoeg steun was voor de motie, omdat er wisselende geluiden uit de regeringspartij PPP kwamen. Meerdere leden spraken zich uit voor afzetting, maar Zuid-Koreaanse media meldden dat de partijtop daar niet aan wilde.

Vorige week werd een stemming nog geboycot door de partij van Yoon, waardoor de benodigde tweederdemeerderheid niet gehaald kon worden. Dit keer kwamen de leden van de PPP wel opdagen en stemden genoeg van hen mee met de oppositie om Yoon weg te sturen.

Enkele uren

De president riep anderhalve week geleden onverwacht de militaire noodtoestand uit, naar eigen zeggen om Zuid-Korea te verdedigen tegen invloed van Noord-Korea en "antistaatskrachten". Daarmee bedoelde hij de oppositiepartij DP, die een meerderheid heeft in het parlement en waarmee Yoon een politiek conflict had.

Het leger trok naar het parlementsgebouw en probeerde daar een bijeenkomst te voorkomen. Dat lukte niet en het parlement stemde om de noodtoestand weer op te heffen. Yoon gaf daar gehoor aan en dus was de noodtoestand na enkele uren weer voorbij.

Staatsgreep

Maar daarmee was de kritiek op Yoon nog niet verstomd. Duizenden demonstranten bleven de straat op gaan om zijn aftreden te eisen. Ook zaterdag zijn naar schatting 200.000 Zuid-Koreanen op de been in Seoul. Volgens betogers en oppositieleden had Yoon geprobeerd een staatsgreep te plegen. De president bood zijn excuses aan, maar bleef ook zijn beslissing verdedigen.

Als het constitutionele hof de afzetting van Yoon niet blokkeert, is hij de tweede president in de Zuid-Koreaanse geschiedenis die op deze manier is weggestuurd.

Meer uit Buitenland

Rechter beraadt zich over stopzetten ICE-operatie Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.

3 uur geleden
Trump verzoenend naar gouverneur Minnesota na tweede burgerdode

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.

3 uur geleden
Landen rond Noordzee scherper op beveiliging onderzeekabels

HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.

5 uur geleden
VN: 3 miljoen ontheemde Soedanezen keerden terug naar huis

KHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.

5 uur geleden
Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

5 uur geleden
Opwekking energie en veiligheid steeds meer verweven op Noordzee

HAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.

5 uur geleden
Premier Hongarije beschuldigt Oekraïne van politieke inmenging

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.

5 uur geleden