Zuid-Koreaanse president wil 'onomkeerbare vrede' met Noord-Korea
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in is van plan om zijn laatste jaar in functie te gebruiken om "onomkeerbare vrede" op het Koreaanse schiereiland te bereiken. Hij hoopt daarbij op de steun van de Amerikaanse president Joe Biden met wie hij volgende week een ontmoeting heeft.
Moon zei maandag in een toespraak dat het nu "tijd is om actie te ondernemen. Ik zal het laatste jaar van mijn ambtstermijn beschouwen als een laatste kans om van een onvolledige vrede naar een onomkeerbare vrede te gaan."
De Zuid-Koreaanse president ontmoet zijn Amerikaanse ambtsgenoot op 21 mei in het Witte Huis. Noord-Korea zal dan hoog op de agenda staan. Moon wordt de tweede leider van een ander land die persoonlijke gesprekken met Biden voert sinds hij aantrad, na een top in april met de Japanse premier Yoshihide Suga. "Ook zullen we ons Noord-Korea-beleid nauw coördineren om de inter-Koreaanse dialoog en die tussen de VS en Noord-Korea te herstellen," zei Moon.
De regering-Biden heeft aangegeven mogelijk bereid te zijn om sancties te versoepelen in ruil voor stappen van leider Kim Jong-un om zijn atoomarsenaal te bevriezen, te beperken en af te bouwen. Dat zou Kim kunnen helpen om de economie in zijn land te herstellen.
Noord- en Zuid-Korea hebben formeel nooit vrede gesloten na een oorlog van halverwege de twintigste eeuw.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
2 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De dodelijke schietpartij bij Bondi Beach in Sydney betrof vermoedelijk een terroristische daad. Dat wordt gemeld in een persconferentie over het voorval met de premier van New South Wales en de politiecommissaris. Bij het voorval vielen zeker twaalf doden, aldus premier Chris Minns. Eerder meldden autoriteiten nog dat er tien doden waren gevallen, onder wie een van de vermoedelijke daders. Ook werden "verschillende geïmproviseerde explosieven" aangetroffen. De explosievenopruimingsdienst is ter plaatse.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - De politie in Sydney zegt een van de daders van de dodelijke schietpartij eerder op zondag bij Bondi Beach te hebben geïdentificeerd. Zijn huis wordt op dit moment doorzocht. Een persconferentie over het voorval, die gepland stond voor 11.30 uur, is tot nader order uitgesteld vanwege de inval. Het zou gaan om Narveed Akram, over wie nog veel onbekend is.
4 uur geleden