Zuid-Koreaanse interim-president Han belooft stabiele regering
SEOUL (ANP/RTR) - De nieuwe interim-president van Zuid-Korea heeft zaterdag beloofd er alles aan te doen om de regering stabiel te houden. Han Duck-soo was de premier van het land, maar moet tijdelijk het presidentschap op zich nemen nu het parlement Yoon Suk-yeol heeft afgezet.
"Ik heb een heel zwaar gemoed", zei Han na de stemming tegen journalisten. Zuid-Korea heeft geen vicepresident, dus de premier is daar de persoon die het presidentschap automatisch overneemt als de gekozen president dat om wat voor reden dan ook niet kan doen. Yoon is door het parlement weggestuurd, omdat hij anderhalve week geleden totaal onverwacht de militaire noodtoestand uitriep.
Yoon is nog niet officieel president af, maar is voorlopig geschorst. Het constitutioneel hof moet nog een besluit nemen over de afzetting en heeft daar 180 dagen de tijd voor. Zolang dat niet gebeurt, behoudt Yoon zijn immuniteit voor de wet, met uitzondering van aanklachten voor hoogverraad en opstand. De politie doet onderzoek naar het uitroepen van de noodtoestand en heeft al invallen gedaan op het terrein van het presidentiële kantoor. Een topmilitair en de minister van Defensie zijn opgepakt. Yoon heeft, net als anderen, een reisverbod gekregen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben opnieuw een olietanker onderschept nabij Venezuela, zeggen bronnen tegen Bloomberg. De tanker Bella 1, een onder Panamese vlag varend schip dat op een Amerikaanse sanctielijst staat, was volgens een van de bronnen onderweg naar Venezuela om te laden.
1 uur geledenAL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
3 uur geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
6 uur geleden