Zuid-Koreaanse beurs hard omlaag door uitverkoop chipbedrijven
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurs in Zuid-Korea ging donderdag hard omlaag na de sterke opmars in het tweede kwartaal. Vooral de grote chipbedrijven stonden onder druk door zorgen over de winstgevendheid van de enorme investeringen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) op de langere termijn. Dat wakkerde de bezorgdheid aan dat de door AI gedreven rally te ver en te snel is gegaan.
De Kospi in Seoul, die veel bedrijven telt die betrokken zijn bij de ontwikkeling van AI-infrastructuur, zakte donderdagochtend ruim 5 procent. Door het optimisme over de opkomst van AI is de Zuid-Koreaanse hoofdindex in het afgelopen kwartaal met bijna 70 procent in waarde gestegen.
Bij de opening van de markt verloor de Kospi al meer dan 5 procent en werd de beurshandel voor 5 minuten stilgelegd. De grote Zuid-Koreaanse chipfabrikanten Samsung en SK Hynix zakten 7,5 procent en bijna 10 procent, na koersverliezen in de Amerikaanse chipsector op woensdag.
Meta
De verkoopgolf in de chipsector werd veroorzaakt door berichten dat Meta Platforms, de eigenaar van Facebook en Instagram, plannen ontwikkelt voor een cloudinfrastructuurbedrijf dat toegang tot AI-rekenkracht en -modellen zou verkopen. Dat voedde de bezorgdheid dat het bedrijf zijn capaciteit op het gebied van AI mogelijk heeft overschat.
Ook de onderhandelingen van iPhone-maker Apple over de aankoop van chips van twee Chinese chipfabrikanten wekten de vrees dat het concurrentievoordeel van bedrijven als Samsung en SK Hynix aan het afnemen is. Japanse chipbedrijven als Advantest, Tokyo Electron en Kioxia Holdings gingen mee omlaag en raakten tot 12 procent kwijt. De Nikkei in Tokio noteerde daardoor kort voor sluiting van de markt 1,7 procent lager.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
27 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
1 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
6 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
7 uur geleden