Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Korea wil helemaal af van beperkingen op raketarsenaal

Zuid-Korea wil helemaal af van beperkingen op raketarsenaal

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea wil af van afspraken met de Verenigde Staten die het gebruik van ballistische raketten aan banden leggen. De Zuid-Koreanen mogen momenteel geen projectielen gebruiken die een bereik hebben van meer dan 800 kilometer. Het schrappen van die "raketrichtlijn" komt naar verwachting aan de orde bij topoverleg tussen president Moon Jae-in en zijn Amerikaanse collega Joe Biden, bericht persbureau Yonhap.

Moon brengt vrijdag een bezoek aan het Witte Huis. De bondgenoten overleggen dan waarschijnlijk ook over zaken als Noord-Korea en coronavaccins. Als overeenstemming wordt bereikt over het afschaffen van de raketregels, heeft Seoul volgens Yonhap voor het eerst in 42 jaar volledige zeggenschap over zijn raketarsenaal.

De afspraken over het Zuid-Koreaanse raketgebruik dateren uit 1979 en zijn gaandeweg versoepeld. De Zuid-Koreanen mochten aanvankelijk geen raketten gebruiken met een bereik van meer dan 180 kilometer, maar dat is in 2001 en 2012 opgerekt naar respectievelijk 300 en 800 kilometer. Dat had te maken met zorgen over het wapenprogramma van het stalinistisch bestuurde buurland Noord-Korea.

Zuid-Korea stemde oorspronkelijk in met de beperkingen omdat het Amerikaanse technologie en materieel wilde gebruiken om een eigen raketprogramma op te zetten. Het land was toen economisch erg afhankelijk van die machtige bondgenoot, maar ziet de afspraken uit de vorige eeuw inmiddels vooral als hinderlijk.

Meer uit Buitenland

Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

15 minuten geleden
Uitnodiging Iran voor veiligheidsconferentie München ingetrokken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.

35 minuten geleden
Trump-gezant van plan in maart naar Groenland te reizen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.

1 uur geleden
Berlijn: mogelijk fregat of vliegtuigen naar Groenland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.

2 uur geleden
Congresleden VS solidair met Denemarken bij bezoek Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.

2 uur geleden
CIA-directeur spreekt in Caracas met Venezolaanse interim-leider

CARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.

3 uur geleden
Poetin spreekt met leiders Israël en Iran, biedt bemiddeling aan

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Hij bood hierbij aan te bemiddelen in de regio. "Poetin zal zijn inspanningen voortzetten om de situatie in de regio te de-escaleren", aldus Peskov.

3 uur geleden