Zuid-Korea wil helemaal af van beperkingen op raketarsenaal
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea wil af van afspraken met de Verenigde Staten die het gebruik van ballistische raketten aan banden leggen. De Zuid-Koreanen mogen momenteel geen projectielen gebruiken die een bereik hebben van meer dan 800 kilometer. Het schrappen van die "raketrichtlijn" komt naar verwachting aan de orde bij topoverleg tussen president Moon Jae-in en zijn Amerikaanse collega Joe Biden, bericht persbureau Yonhap.
Moon brengt vrijdag een bezoek aan het Witte Huis. De bondgenoten overleggen dan waarschijnlijk ook over zaken als Noord-Korea en coronavaccins. Als overeenstemming wordt bereikt over het afschaffen van de raketregels, heeft Seoul volgens Yonhap voor het eerst in 42 jaar volledige zeggenschap over zijn raketarsenaal.
De afspraken over het Zuid-Koreaanse raketgebruik dateren uit 1979 en zijn gaandeweg versoepeld. De Zuid-Koreanen mochten aanvankelijk geen raketten gebruiken met een bereik van meer dan 180 kilometer, maar dat is in 2001 en 2012 opgerekt naar respectievelijk 300 en 800 kilometer. Dat had te maken met zorgen over het wapenprogramma van het stalinistisch bestuurde buurland Noord-Korea.
Zuid-Korea stemde oorspronkelijk in met de beperkingen omdat het Amerikaanse technologie en materieel wilde gebruiken om een eigen raketprogramma op te zetten. Het land was toen economisch erg afhankelijk van die machtige bondgenoot, maar ziet de afspraken uit de vorige eeuw inmiddels vooral als hinderlijk.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
1 minuut geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
37 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
38 minuten geledenKUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.
48 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.
1 uur geledenHASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
5 uur geleden