Zuid-Korea waarschuwt voor 'crisis' om Noord-Koreaanse raketten
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in waarschuwt voor een "crisis" als Noord-Korea besluit meer rakettesten uit te voeren met langeafstandsraketten. De aankondiging komt na een recordmaand waarin Noord-Korea zeven rakettesten uitvoerde.
Elke poging van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un om opnieuw te experimenteren met langeafstandsraketten zal volgens Moon "jarenlange inspanningen en vredesbesprekingen tenietdoen". Daardoor kan het Koreaanse schiereiland zijn inziens "onmiddellijk terugvallen in de crisissituatie van vijf jaar geleden".
Het regime van Jong-un zorgt al jaren voor internationale onrust door te werken aan geavanceerde wapens. De vorige Amerikaanse president Donald Trump probeerde te onderhandelen met Kim, maar dat leidde niet tot een doorbraak. Moon noemt dat "zeer betreurenswaardig".
Joe Biden
Hij verwacht dat de huidige Amerikaanse president Joe Biden alsnog om de tafel zal gaan met de Noord-Koreaanse leider. "Dat is slechts een kwestie van tijd", aldus Moon.
Moon, die tijdens zijn vijfjarige regeringstermijn regelmatig vredesbesprekingen met Noord-Korea voerde, legt zijn ambt in mei neer. Een opvolger wordt begin volgende maand gekozen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zenden nog eens 2200 militairen en enkele oorlogsbodems richting het Midden-Oosten. Dat melden onder meer The Wall Street Journal en ABC News op basis van ingewijden. Het zou onder meer gaan om de USS Tripoli, een amfibisch aanvalsschip dat onder meer plek heeft voor meer dan twintig F-35's.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten ruim 7600 aanvallen uitgevoerd op Iran en 1100 in Libanon. Dat melden de Israëlische strijdkrachten via sociale media.
2 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De sociaaldemocratische Siumut-partij trekt zich terug uit de Groenlandse coalitie. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen. Het vertrek betekent dat buitenlandminister Vivian Motzfeldt, die bekendheid verwierf om haar rol in het Amerikaanse dispuut over het semiautonome eiland, van het toneel verdwijnt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
4 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz en inmiddels zijn overgedragen aan de VS.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
4 uur geleden