Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Korea stuurt voor het eerst eigen raket naar de ruimte

Zuid-Korea stuurt voor het eerst eigen raket naar de ruimte

SEOUL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zuid-Korea heeft voor het eerst een ruimteraket gelanceerd die in eigen land is ontwikkeld. De tientallen meters lange KSLV-II, die ook wel de Nuri wordt genoemd, is gelanceerd in het gebied Goheung en bereikte binnen enkele minuten een hoogte van 600 kilometer. De raket moest als proef een satelliet in een baan om de aarde brengen, maar dat mislukte.

De ontwikkeling van de ruim 47 meter lange raket heeft ongeveer tien jaar geduurd en zo'n 2 biljoen won (1,4 miljard euro) gekost. De lancering is een mijlpaal voor Zuid-Korea. Dat groeide de afgelopen decennia uit tot de twaalfde economie van de wereld, maar bleef achter op ruimtevaartgebied. Aziatische landen als China, Japan en India hadden al wel geavanceerde ruimtevaartprogramma's.

Ook buurland Noord-Korea heeft al eens een satelliet in een baan om de aarde gebracht. Dat gebeurde in 2012 en was door westerse landen met argwaan gevolgd. Die zagen de lancering als een verkapte rakettest. Het stalinistisch bestuurde Noord-Korea zorgt met enige regelmaat voor internationale onrust door ballistische raketten te testen en dreigende taal te uiten richting andere landen.

Flinke stappen

De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in volgde de lancering van donderdag vanuit ruimtevaartcentrum Naro, waar de raket opsteeg. Hij beloofde dat flink geïnvesteerd zal worden in de ruimtevaartsector. Zo moet zijn land flinke stappen vooruit kunnen zetten als "ruimtemacht".

Moon moest evenwel toegeven dat de lancering van de Nuri geen onverdeeld succes was. Hij verklaarde volgens plaatselijke media dat hij trots is op het verloop van de missie, maar zei ook dat het niet lukte om een satelliet in een baan om de aarde te brengen. Zuid-Koreaanse functionarissen zeggen dat ze nog uitzoeken wat precies is misgegaan.

Meer uit Buitenland

Dodental raketinslag school Iran loopt op tot boven de 100

MINAB (ANP/AFP) - Het aantal kinderen dat is omgekomen bij een raketinslag in het zuiden van Iran, die een school trof, is opgelopen tot zeker 108, meldt de Iraanse Rode Halve Maan. Het getroffen gebouw was een basisschool voor meisjes, waar op dat moment naar verluidt 170 kinderen aanwezig waren.

1 uur geleden
Dode en meerdere gewonden op luchthaven Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/AFP/DPA) - Iraanse vergeldingsaanvallen hebben minstens één persoon het leven gekost in de Verenigde Arabische Emiraten. Bij een "incident" op Zayed International Airport in hoofdstad Abu Dhabi is minstens één persoon omgekomen en zijn zeven mensen gewond geraakt, zo meldden functionarissen.

1 uur geleden
Stoffelijke resten El Mencho overgedragen aan familie

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse Openbaar Ministerie heeft de stoffelijke resten van de gedode drugsbaas Nemesio Oseguera, alias El Mencho, overgedragen aan zijn familie. Dat meldt de krant El País.

1 uur geleden
Dubai luchthaven beschadigd, vier gewonden bij 'incident'

DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.

3 uur geleden
Dode en gewonden door Iraanse aanval op Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Bij een Iraanse raketaanval op de Israëlische stad Tel Aviv is zeker één dode gevallen, melden Israëlische hulpdiensten. Ook zouden minstens 20 mensen gewond zijn geraakt.

4 uur geleden
Trump meldt dood Iraanse leider Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.

4 uur geleden
Explosies te horen in delen van Israël, ook in Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.

4 uur geleden