Zuid-Korea stuurt voor het eerst eigen raket naar de ruimte
SEOUL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zuid-Korea heeft voor het eerst een ruimteraket gelanceerd die in eigen land is ontwikkeld. De tientallen meters lange KSLV-II, die ook wel de Nuri wordt genoemd, is gelanceerd in het gebied Goheung en bereikte binnen enkele minuten een hoogte van 600 kilometer. De raket moest als proef een satelliet in een baan om de aarde brengen, maar dat mislukte.
De ontwikkeling van de ruim 47 meter lange raket heeft ongeveer tien jaar geduurd en zo'n 2 biljoen won (1,4 miljard euro) gekost. De lancering is een mijlpaal voor Zuid-Korea. Dat groeide de afgelopen decennia uit tot de twaalfde economie van de wereld, maar bleef achter op ruimtevaartgebied. Aziatische landen als China, Japan en India hadden al wel geavanceerde ruimtevaartprogramma's.
Ook buurland Noord-Korea heeft al eens een satelliet in een baan om de aarde gebracht. Dat gebeurde in 2012 en was door westerse landen met argwaan gevolgd. Die zagen de lancering als een verkapte rakettest. Het stalinistisch bestuurde Noord-Korea zorgt met enige regelmaat voor internationale onrust door ballistische raketten te testen en dreigende taal te uiten richting andere landen.
Flinke stappen
De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in volgde de lancering van donderdag vanuit ruimtevaartcentrum Naro, waar de raket opsteeg. Hij beloofde dat flink geïnvesteerd zal worden in de ruimtevaartsector. Zo moet zijn land flinke stappen vooruit kunnen zetten als "ruimtemacht".
Moon moest evenwel toegeven dat de lancering van de Nuri geen onverdeeld succes was. Hij verklaarde volgens plaatselijke media dat hij trots is op het verloop van de missie, maar zei ook dat het niet lukte om een satelliet in een baan om de aarde te brengen. Zuid-Koreaanse functionarissen zeggen dat ze nog uitzoeken wat precies is misgegaan.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft beklemtoond dat de onderhandelingen die zijn land met Israël voert, losstaan van die tussen de VS en Iran. Iran en de VS ondertekenen volgens de planning vrijdag in Zwitserland een voorlopig akkoord om de vijandelijkheden en de belemmering van de scheepvaart te stoppen. Daarin staat volgens Iran dat ook de Israëlische aanvallen op Libanon stoppen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het kantoor van EU-kopstuk António Costa heeft "kort" contact gehad met het Kremlin, zeggen EU-bronnen tegen internationale persbureaus. Costa zou de Russische president Vladimir Poetin willen betrekken bij gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Luigi Mangione, de man die terechtstaat voor de moord op een Amerikaanse verzekeringsbaas, is van plan om zijn psychische toestand aan te voeren als verdediging, meldt de rechter. Als de rechter daarin meegaat, kan hij veroordeeld worden voor doodslag in plaats van moord, met een aanzienlijk lagere straf.
4 uur geledenÉVIAN-LES-BAINS (ANP/RTR) - De driedaagse topconferentie van de westerse groep G7 is afgerond in Évian-les-Bains. Volgens gastheer president Emmanuel Macron was er eenheid in een moeilijke tijd. De top was volgens hem een succes en een eensgezinde bijeenkomst "na maanden van fragmentatie, verdeeldheid en onenigheid".
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Russische cartoonist die maandag in Polen werd doodgeschoten, lijkt volgens de Poolse premier Donald Tusk het slachtoffer van een politieke moord. "Alle aanwijzingen duiden erop dat dit een politieke moord is", zei hij. "Als het in opdracht van Rusland is uitgevoerd, dan is dit ook een zeer ernstige kwestie met een internationale dimensie."
8 uur geledenÉVIAN-LES-BAINS (ANP/RTR) - Het document met vredesafspraken tussen de VS en Iran is niet definitief. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump tijdens de G7-top in het Franse Évian-les-Bains. "Als ik het er toch niet mee eens ben, of als ze zich niet gedragen, gaan we weer op ze schieten en bommen op hun hoofd gooien."
8 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft, zoals verwacht, woensdag ingestemd met de strengere regels voor het terugsturen van afgewezen asielzoekers. Van de 666 aanwezige parlementariërs stemden er 418 voor en 218 tegen. Hiermee wordt het voor lidstaten onder meer mogelijk terugkeercentra buiten de grenzen van de EU te realiseren, waar afgewezen asielzoekers op terugkeer naar hun thuisland moeten wachten. Nederland wil graag zo'n centrum.
9 uur geleden