Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Korea redt inlichtingendeal met Japan

Zuid-Korea redt inlichtingendeal met Japan

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft op de valreep besloten nog geen streep te halen door een pact met Japan over het uitwisselen van militaire inlichtingen. Seoul maakte bekend dat het akkoord niet zoals gepland om middernacht zal verlopen. Een regeringsfunctionaris waarschuwde wel dat de inlichtingendeal "op iedereen moment" alsnog kan worden opgezegd.

Het besluit is een opluchting voor de Verenigde Staten, dat fel tegen het opzeggen van het akkoord was. Zuid-Korea en Japan zijn allebei bondgenoten van de VS, maar hun onderlinge relatie is het afgelopen jaar verslechterd. Japan hield het Koreaanse schiereiland in de vorige eeuw tientallen jaren bezet en er wordt nog steeds geruzied over zaken als dwangarbeid en seksslavernij in die periode.

Washington heeft Seoul en Tokio herhaaldelijk opgeroepen de strijdbijl te begraven. De Amerikaanse minister Mark Esper (Defensie) zei onlangs dat alleen China en Noord-Korea ervan profiteren als de inlichtingendeal sneuvelt.

Het akkoord uit 2016, dat GSOMIA heet, stelt de landen in staat geheime informatie uit te wisselen, bijvoorbeeld over Noord-Korea en het nucleaire en raketprogramma van die dictatuur. Het kwam als een verrassing toen Zuid-Korea dit jaar aankondigde af te willen van de deal.

Meer uit Buitenland

Trump: Iran moet ook beloven geen kernwapens te kopen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Iran niet alleen belooft dat het geen kernwapens ontwikkelt, maar ook dat het land in de toekomst geen kernwapens zal kopen van andere landen. Volgens Trump moet die garantie ook in een deal met Iran staan.

48 minuten geleden
Israël bombardeert zuidelijke buitenwijken Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft de zuidelijke buitenwijken van Beiroet aangevallen, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Doelwitten zijn "terroristische commandocentra". Volgens Libanese media zijn zeker twee gebouwen geraakt. Defensieminister Israel Katz noemt de aanvallen een reactie op het schieten op Israëlisch grondgebied door Hezbollah.

1 uur geleden
Valse bommeldingen tijdens gespannen verkiezingen in Armenië

JEREVAN (ANP) - In Armenië zijn bij meerdere stembureaus valse bommeldingen gedaan, meldt het Armeense staatspersbureau Armenpress op basis van de autoriteiten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldt niet wie er achter de meldingen zitten, maar stelt wel dat de verantwoordelijken proberen om de verkiezingen te beïnvloeden.

3 uur geleden
Dode en gewonden bij schietpartijen in Israël

TEL AVIV (ANP/AFP) - Bij vermoedelijke schietpartijen in Israël zijn zeker één dode en vijf gewonden gevallen, meldden Israëlische reddingswerkers. De schietpartijen vonden plaats op meerdere plekken in het midden van het land, in de buurt van de Westelijke Jordaanoever.

4 uur geleden
Oekraïne meldt droneaanval op kernopslag bij Tsjernobyl

KYIV (ANP/RTR) - Een Russische drone heeft een opslag voor verbruikte kernbrandstof beschadigd bij de kerncentrale van Tsjernobyl, meldden Oekraïense autoriteiten. Er zou op het moment van de aanval geen brandstof zijn opgeslagen. De regering meldt dat de stralingsniveaus in de regio stabiel zijn.

5 uur geleden
Meer dan miljoen bezoekers bij pauselijke mis in Madrid

MADRID (ANP/AFP) - Meer dan een miljoen mensen hebben de mis bijgewoond van paus Leo XIV in Madrid, meldt het Spaanse persbureau EFE. De mis vond plaats op het Plaza de Cibeles en wordt het hoogtepunt genoemd van zijn bezoek aan Spanje. Zaterdag werd de paus welkom geheten door de Spaanse koning Felipe en koningin Letizia, die de mis ook bijwoonden.

5 uur geleden
VS bezorgd om toegenomen spionage door Israël

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, ook wel Pentagon genoemd, ziet een toenemende spionagedreiging vanuit Israël. Het heeft daarom het dreigingsniveau hiervoor opgeschroefd naar het hoogste niveau, schrijven meerdere Amerikaanse media. Israël zou onderhandelingen van de VS met Iran hebben geprobeerd af te luisteren.

7 uur geleden