Zuid-Korea redt inlichtingendeal met Japan
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft op de valreep besloten nog geen streep te halen door een pact met Japan over het uitwisselen van militaire inlichtingen. Seoul maakte bekend dat het akkoord niet zoals gepland om middernacht zal verlopen. Een regeringsfunctionaris waarschuwde wel dat de inlichtingendeal "op iedereen moment" alsnog kan worden opgezegd.
Het besluit is een opluchting voor de Verenigde Staten, dat fel tegen het opzeggen van het akkoord was. Zuid-Korea en Japan zijn allebei bondgenoten van de VS, maar hun onderlinge relatie is het afgelopen jaar verslechterd. Japan hield het Koreaanse schiereiland in de vorige eeuw tientallen jaren bezet en er wordt nog steeds geruzied over zaken als dwangarbeid en seksslavernij in die periode.
Washington heeft Seoul en Tokio herhaaldelijk opgeroepen de strijdbijl te begraven. De Amerikaanse minister Mark Esper (Defensie) zei onlangs dat alleen China en Noord-Korea ervan profiteren als de inlichtingendeal sneuvelt.
Het akkoord uit 2016, dat GSOMIA heet, stelt de landen in staat geheime informatie uit te wisselen, bijvoorbeeld over Noord-Korea en het nucleaire en raketprogramma van die dictatuur. Het kwam als een verrassing toen Zuid-Korea dit jaar aankondigde af te willen van de deal.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
5 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
6 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
8 uur geleden