Zuid-Korea praat over Noord-Koreaanse dreiging bij NAVO-top
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol zal op de NAVO-top op 10 en 11 juli de Noord-Koreaanse dreiging tegen Europa aan de orde stellen. Die dreiging bestaat volgens Yoon omdat Noord-Korea zijn banden met Rusland versterkt. Volgens de president moet Rusland kiezen tussen de twee Korea's en bepalen waar zijn werkelijke belangen liggen. Dat schrijft hij in een antwoord op vragen van Reuters vooruitlopend op de NAVO-top in Washington.
De relatie tussen Rusland en Zuid-Korea is bekoeld sinds Noord-Korea ervan wordt beschuldigd ballistische raketten en artillerie naar Rusland te verschepen, om dit land te steunen in zijn oorlog tegen Oekraïne. Zowel Noord-Korea als Rusland ontkent deze leveringen.
De Russische president Vladimir Poetin zegt bovendien dat Zuid-Korea "een grote vergissing" zou begaan als het op zijn beurt wapens aan Oekraïne zou leveren.
Zuid-Korea tekende protest aan toen Poetin in juni in Noord-Korea met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een verdrag voor samenwerking op het gebied van defensie sloot.
Het is de derde keer op rij dat Yoon aan een NAVO-top deelneemt. Samen met Australië, Japan en Nieuw-Zeeland zal Zuid-Korea als zogeheten Indo-Pacifische partner aanwezig zijn. Met name de Verenigde Staten willen de banden met landen in deze regio aanhalen.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
1 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
6 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
9 uur geleden