Zuid-Korea: Noord-Korea test weer raketten met zeer groot bereik
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vanaf zijn oostkust vermoedelijk een ballistische raket met zeer groot bereik richting zee afgevuurd, meldt Zuid-Korea. Het buurland zegt dat het om de eerste volledige test met een intercontinentale raket gaat sinds 2017.
De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in stelt dat het regime in Pyongyang met de lancering van donderdag zich niet langer houdt aan zijn belofte uit 2018. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un zei toen geen testen met intercontinentale raketten meer uit te gaan voeren.
De raket bereikte een hoogte van 6200 kilometer en legde een afstand van 1080 kilometer af, meldt Zuid-Korea. Moon spreekt van "een ernstige bedreiging voor het Koreaanse schiereiland, de regio en de internationale gemeenschap". Als reactie op Noord-Korea testte het Zuid-Koreaanse leger zelf meerdere raketten, om te laten dat het in staat zou zijn om eventueel een doel in Noord-Korea te raken.
Veiligheidssituatie
De Noord-Koreaanse raket kwam volgens Japan neer in zijn territoriale wateren. Dat land zegt eveneens dat er een intercontinentale ballistische raket is getest. "Dit is zo'n schandalige, onvergeeflijke daad", zei de Japanse premier Fumio Kishida. Ook de Verenigde Staten hebben hun ongenoegen uitgesproken over de lancering, die "de veiligheidssituatie in de regio dreigt te destabiliseren".
Noord-Korea mag volgens resoluties van de VN-Veiligheidsraad geen ballistische raketten lanceren, maar gaat toch door met de ontwikkeling ervan en heeft dit jaar al meer dan tien van deze raketten getest. Eerdere lanceringen hebben geleid tot strenge internationale sancties tegen Noord-Korea.
De Verenigde Staten en Zuid-Korea waarschuwden eerder dat Noord-Korea mogelijk voorbereidingen treft om voor het eerst sinds 2017 een ballistische raket met intercontinentaal bereik op volle afstand te gaan testen, mogelijk onder het mom van het lanceren van een satelliet. Het regime in Pyongyang zei na eerdere lanceringen bezig te zijn met testen voor "verkenningssatellieten".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.
2 uur geledenTOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.
6 uur geledenPYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.
6 uur geledenBRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.
12 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.
13 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.
13 uur geleden