Zuid-Korea: Noord-Korea test weer raketten met zeer groot bereik
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vanaf zijn oostkust vermoedelijk een ballistische raket met zeer groot bereik richting zee afgevuurd, meldt Zuid-Korea. Het buurland zegt dat het om de eerste volledige test met een intercontinentale raket gaat sinds 2017.
De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in stelt dat het regime in Pyongyang met de lancering van donderdag zich niet langer houdt aan zijn belofte uit 2018. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un zei toen geen testen met intercontinentale raketten meer uit te gaan voeren.
De raket bereikte een hoogte van 6200 kilometer en legde een afstand van 1080 kilometer af, meldt Zuid-Korea. Moon spreekt van "een ernstige bedreiging voor het Koreaanse schiereiland, de regio en de internationale gemeenschap". Als reactie op Noord-Korea testte het Zuid-Koreaanse leger zelf meerdere raketten, om te laten dat het in staat zou zijn om eventueel een doel in Noord-Korea te raken.
Veiligheidssituatie
De Noord-Koreaanse raket kwam volgens Japan neer in zijn territoriale wateren. Dat land zegt eveneens dat er een intercontinentale ballistische raket is getest. "Dit is zo'n schandalige, onvergeeflijke daad", zei de Japanse premier Fumio Kishida. Ook de Verenigde Staten hebben hun ongenoegen uitgesproken over de lancering, die "de veiligheidssituatie in de regio dreigt te destabiliseren".
Noord-Korea mag volgens resoluties van de VN-Veiligheidsraad geen ballistische raketten lanceren, maar gaat toch door met de ontwikkeling ervan en heeft dit jaar al meer dan tien van deze raketten getest. Eerdere lanceringen hebben geleid tot strenge internationale sancties tegen Noord-Korea.
De Verenigde Staten en Zuid-Korea waarschuwden eerder dat Noord-Korea mogelijk voorbereidingen treft om voor het eerst sinds 2017 een ballistische raket met intercontinentaal bereik op volle afstand te gaan testen, mogelijk onder het mom van het lanceren van een satelliet. Het regime in Pyongyang zei na eerdere lanceringen bezig te zijn met testen voor "verkenningssatellieten".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
6 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
6 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
7 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
7 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
8 uur geleden