Zuid-Korea: Noord-Korea test weer raketten met zeer groot bereik
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vanaf zijn oostkust vermoedelijk een ballistische raket met zeer groot bereik richting zee afgevuurd, meldt Zuid-Korea. Het buurland zegt dat het om de eerste volledige test met een intercontinentale raket gaat sinds 2017.
De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in stelt dat het regime in Pyongyang met de lancering van donderdag zich niet langer houdt aan zijn belofte uit 2018. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un zei toen geen testen met intercontinentale raketten meer uit te gaan voeren.
De raket bereikte een hoogte van 6200 kilometer en legde een afstand van 1080 kilometer af, meldt Zuid-Korea. Moon spreekt van "een ernstige bedreiging voor het Koreaanse schiereiland, de regio en de internationale gemeenschap". Als reactie op Noord-Korea testte het Zuid-Koreaanse leger zelf meerdere raketten, om te laten dat het in staat zou zijn om eventueel een doel in Noord-Korea te raken.
Veiligheidssituatie
De Noord-Koreaanse raket kwam volgens Japan neer in zijn territoriale wateren. Dat land zegt eveneens dat er een intercontinentale ballistische raket is getest. "Dit is zo'n schandalige, onvergeeflijke daad", zei de Japanse premier Fumio Kishida. Ook de Verenigde Staten hebben hun ongenoegen uitgesproken over de lancering, die "de veiligheidssituatie in de regio dreigt te destabiliseren".
Noord-Korea mag volgens resoluties van de VN-Veiligheidsraad geen ballistische raketten lanceren, maar gaat toch door met de ontwikkeling ervan en heeft dit jaar al meer dan tien van deze raketten getest. Eerdere lanceringen hebben geleid tot strenge internationale sancties tegen Noord-Korea.
De Verenigde Staten en Zuid-Korea waarschuwden eerder dat Noord-Korea mogelijk voorbereidingen treft om voor het eerst sinds 2017 een ballistische raket met intercontinentaal bereik op volle afstand te gaan testen, mogelijk onder het mom van het lanceren van een satelliet. Het regime in Pyongyang zei na eerdere lanceringen bezig te zijn met testen voor "verkenningssatellieten".
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
45 minuten geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
3 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
10 uur geleden