Zuid-Korea: Noord-Korea klaar met voorbereidingen nucleaire proef
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Korea is klaar met zijn voorbereidingen voor een nieuwe nucleaire proef, stelt de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol. Er wordt gevreesd dat het regime in Pyongyang binnenkort zijn eerste kerntest in vijf jaar uitvoert.
De president voegde bij zijn verklaring in het parlement eraan toe dat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un het gebruik van kernwapens ter voorkoming van eventuele aanvallen op Noord-Korea heeft verdedigd. Zuid-Korea trekt op met Japan en de Verenigde Staten bij het veroordelen van een eventuele test en het bestraffen daarvan. De Amerikanen geloven dat de proef "op elk moment" kan plaatsvinden.
De spanningen tussen de Korea's zijn de afgelopen maanden sterk toegenomen door de toegenomen militaire activiteit in beide landen. Noord-Korea heeft herhaaldelijk ballistische raketten getest. Ook vlogen Noord-Koreaanse straaljagers nabij de grens met Zuid-Korea. Beide landen losten maandag nog waarschuwingsschoten. In Zuid-Korea werden meerdere keren legeroefeningen gehouden, onder meer in samenwerking met de VS.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.
54 minuten geledenNUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.
1 uur geledenSAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Volgens de Poolse premier Donald Tusk is in de nacht van maandag op dinsdag mogelijk een Russische "provocatie" aan de oostgrens met de Russische exclave Kaliningrad afgeslagen. Hij zou kort na middernacht zijn ingelicht dat personen met zaklampen in het grensgebied waren gezien.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.
4 uur geleden