Zuid-Korea: Noord-Korea klaar met voorbereidingen nucleaire proef
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Korea is klaar met zijn voorbereidingen voor een nieuwe nucleaire proef, stelt de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol. Er wordt gevreesd dat het regime in Pyongyang binnenkort zijn eerste kerntest in vijf jaar uitvoert.
De president voegde bij zijn verklaring in het parlement eraan toe dat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un het gebruik van kernwapens ter voorkoming van eventuele aanvallen op Noord-Korea heeft verdedigd. Zuid-Korea trekt op met Japan en de Verenigde Staten bij het veroordelen van een eventuele test en het bestraffen daarvan. De Amerikanen geloven dat de proef "op elk moment" kan plaatsvinden.
De spanningen tussen de Korea's zijn de afgelopen maanden sterk toegenomen door de toegenomen militaire activiteit in beide landen. Noord-Korea heeft herhaaldelijk ballistische raketten getest. Ook vlogen Noord-Koreaanse straaljagers nabij de grens met Zuid-Korea. Beide landen losten maandag nog waarschuwingsschoten. In Zuid-Korea werden meerdere keren legeroefeningen gehouden, onder meer in samenwerking met de VS.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.
2 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
7 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De Franse eigenaren van de bar in Zwitserland, die in de nieuwjaarsnacht afbrandde, worden vrijdag ondervraagd, melden bronnen dicht bij het onderzoek. Het echtpaar wordt verdacht van nalatigheid. Dinsdag maakte burgemeester Nicolas Féraud bekend dat de bar al sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
8 uur geleden