Zuid-Korea meldt lancering ballistische raketten door Noord-Korea
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag minstens twee ballistische korteafstandsraketten gelanceerd, veronderstelt het Zuid-Koreaanse leger. Het gaat om de derde rakettest dit jaar.
De raketten werden vanuit een provincie aan de grens met China richting het oosten afgevuurd. Ze hadden volgens het Zuid-Koreaanse leger 430 kilometer afgelegd en bereikten een hoogte van 36 kilometer. De Japanse omroep NHK meldt dat de raketten in zee zijn neergekomen.
Ook de Japanse kustwacht heeft vrijdag een lancering waargenomen en denkt dat het mogelijk om een of meerdere ballistische raketten gaat. Het afvuren van dit soort raketten door Noord-Korea is in strijd met resoluties van de VN-Veiligheidsraad.
Tegenreactie
Noord-Korea voerde op 5 en 11 januari al twee rakettesten uit. Het land zei toen dat het hypersonische raketten waren. Dat zijn raketten die vijf keer sneller zijn dan het geluid, waardoor bestaande afweersystemen ze niet of nauwelijks kunnen onderscheppen. Ze hebben een minder ver bereik dan ballistische raketten.
De laatste lancering komt twee dagen nadat de Verenigde Staten sancties hadden opgelegd aan Noord-Koreanen die betrokken zijn bij het wapenprogramma. Ook had het land de VN-Veiligheidsraad opgeroepen tot nieuwe sancties tegen Noord-Korea. Het Noord-Koreaanse ministerie van Defensie heeft volgens staatsmedia gezegd dat de VS de situatie bewust willen laten escaleren. Het verklaarde verder dat Noord-Korea het recht heeft zichzelf te verdedigen en waarschuwde voor een sterke tegenreactie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
2 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
2 uur geleden