
Zuid-Korea geeft verpleegkundigen grotere rol om artsenstaking
SEOUL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In Zuid-Korea zorgt een massale uittocht van artsen voor chaos in de zorg. De autoriteiten hebben verpleegkundigen daarom nieuwe bevoegdheden gegeven. Ze mogen procedures gaan uitvoeren die voorheen waren voorbehouden aan artsen.
In Zuid-Korea hebben zo'n 9000 van de 13.000 beginnende artsen het werk neergelegd. Ze protesteren sinds vorige week tegen het beleid van de overheid door massaal ontslag te nemen. Het land kampt met een tekort aan artsen en de regering wil daarom veel meer personeel gaan opleiden.
Boze artsen vinden dat de echte problemen daarmee niet worden opgelost. Ze willen bijvoorbeeld meer aandacht voor hun werkomstandigheden. Door hun acties moeten sommige medische ingrepen noodgedwongen worden uitgesteld, zoals operaties.
Maatregelen overheid
President Yoon Suk-yeol vindt dat actievoerders de levens van patiënten in gevaar brengen. De regering heeft de artsen tot donderdag de tijd geven om weer aan het werk te gaan. Daarna kunnen maatregelen volgen, zoals het intrekken van hun licentie om te mogen werken als arts en vervolging.
De autoriteiten hebben ook een onderzoek aangekondigd naar de dood van een patiënt. Die overleed in een ambulance, kennelijk aan een hartinfarct. Volgens Zuid-Koreaanse media weigerden meerdere ziekenhuizen de vrouw op te nemen. Het tekort aan artsen speelde daarbij een rol.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na nieuwe Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeven, melden de Oekraïense autoriteiten. Rusland zou 140 drones tegen het buurland hebben ingezet, het grootste aantal in twee weken.
6 minuten geledenHELSINKI (AP/RTR) - De Finse premier Petteri Orpo zegt dat een staakt-het-vuren en veiligheidsgaranties de belangrijkste onderwerpen zijn bij het overleg met de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis. Die ontvangt later op maandag de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, de Finse president Alexander Stubb en andere Europese leiders.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Joe Caroff, een van de bekendste designers van Hollywood, is op 103-jarige leeftijd overleden. The Hollywood Reporter meldt dat hij is gestorven in een hospice in New York. Caroff ontwierp begin jaren 60 het wereldberoemde 007-logo, dat nog steeds wordt gebruikt voor de James Bondfilms.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is al in Washington aangekomen. Dat meldt hij op X. Hij spreekt maandag met de Amerikaanse president Donald Trump en andere Europese leiders over een mogelijk einde aan de oorlog met Rusland.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kan de oorlog met Rusland "bijna onmiddellijk" beëindigen als hij dat wil, als hij afziet van de herovering van de Krim en een NAVO-lidmaatschap voor Oekraïne. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social.
6 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Orkaan Erin neemt de komende dagen waarschijnlijk weer in kracht toe nu hij de Bahama's nadert. Het Caribisch gebied wordt al geteisterd door harde wind en zware regenval, die mogelijk tot overstromingen en aardverschuivingen leiden, waarschuwt de Amerikaanse weerdienst.
13 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - In Tel Aviv hebben meer dan 200.000 Israëliërs gedemonstreerd om een akkoord voor de gijzelaars in de Gazastrook en een einde aan de oorlog in Gaza te eisen. Eerder op de dag waren er verspreid door Israël al stakingen en protesten, onder meer met wegblokkades. Ruim dertig mensen werden aangehouden. In Jeruzalem werd het waterkanon ingezet tegen demonstranten.
13 uur geleden