Zuid-Korea: claim lancering nieuwste raket Noord-Korea is vals
SEOUL (ANP/DPA/RTR) - De claim van Noord-Korea dat het vorige week een nieuwe type van een intercontinentale raket heeft gelanceerd is waarschijnlijk vals, zegt het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie. Noord-Korea lanceerde naar eigen zeggen een Hwasong-17, een type dat eind 2020 werd gepresenteerd. Maar volgens Zuid-Korea zijn er aanwijzingen dat het in werkelijkheid ging om het oudere type Hwasong-15.
Zuid-Korea wijst er onder meer op dat het op de beelden die de noorderburen vrijgaven mooi weer is, met een onbewolkte hemel, terwijl het vorige week boven de lanceerplek overwegend bewolkt was. Ook analyses van de vlucht van de intercontinentale raket duiden eerder op het oudere type Hwasong-15. De observaties van de Zuid-Koreaanse militairen bevestigen eerdere twijfels van deskundigen over de claim van Noord-Korea, waar staatsmedia de lancering omschreven als een nooit eerder vertoond "wonder".
Volgens Koreaanse en Japanse functionarissen betrof de lancering donderdag wel de hoogste en de verste tot nu toe. De raket bereikte een hoogte van 6200 kilometer en legde een afstand van 1080 kilometer af. De Noord-Koreaanse raket kwam volgens Japan neer in zijn territoriale wateren.
Zuid-Korea en Japan reageerden woedend op de nieuwe rakettest van Noord-Korea en ook de Verenigde Staten spraken hun ongenoegen uit. Noord-Korea mag volgens resoluties van de VN-Veiligheidsraad geen ballistische raketten lanceren, maar gaat toch door met de ontwikkeling ervan en heeft dit jaar al meer dan tien van deze raketten getest. Eerdere lanceringen hebben geleid tot strenge internationale sancties tegen Noord-Korea.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.
1 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
2 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
2 uur geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
5 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
7 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
11 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
12 uur geleden