Zuid-Korea: claim lancering nieuwste raket Noord-Korea is vals
SEOUL (ANP/DPA/RTR) - De claim van Noord-Korea dat het vorige week een nieuwe type van een intercontinentale raket heeft gelanceerd is waarschijnlijk vals, zegt het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie. Noord-Korea lanceerde naar eigen zeggen een Hwasong-17, een type dat eind 2020 werd gepresenteerd. Maar volgens Zuid-Korea zijn er aanwijzingen dat het in werkelijkheid ging om het oudere type Hwasong-15.
Zuid-Korea wijst er onder meer op dat het op de beelden die de noorderburen vrijgaven mooi weer is, met een onbewolkte hemel, terwijl het vorige week boven de lanceerplek overwegend bewolkt was. Ook analyses van de vlucht van de intercontinentale raket duiden eerder op het oudere type Hwasong-15. De observaties van de Zuid-Koreaanse militairen bevestigen eerdere twijfels van deskundigen over de claim van Noord-Korea, waar staatsmedia de lancering omschreven als een nooit eerder vertoond "wonder".
Volgens Koreaanse en Japanse functionarissen betrof de lancering donderdag wel de hoogste en de verste tot nu toe. De raket bereikte een hoogte van 6200 kilometer en legde een afstand van 1080 kilometer af. De Noord-Koreaanse raket kwam volgens Japan neer in zijn territoriale wateren.
Zuid-Korea en Japan reageerden woedend op de nieuwe rakettest van Noord-Korea en ook de Verenigde Staten spraken hun ongenoegen uit. Noord-Korea mag volgens resoluties van de VN-Veiligheidsraad geen ballistische raketten lanceren, maar gaat toch door met de ontwikkeling ervan en heeft dit jaar al meer dan tien van deze raketten getest. Eerdere lanceringen hebben geleid tot strenge internationale sancties tegen Noord-Korea.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.
14 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft van de Verenigde Staten "dagen" de tijd gekregen om te reageren op een vredesvoorstel. Dat voorziet in het opgeven van grondgebied door Oekraïne in ruil voor Amerikaanse veiligheidsgaranties, schrijft de krant Financial Times. Die baseert zich op anonieme bronnen.
34 minuten geledenNIINISALO (ANP/RTR) - Finland heeft honderden dronejammers aangeschaft. Die verstoren de navigatiesignalen van onbemande toestellen en worden opgesteld rond belangrijke infrastructuur, zoals militaire bases.
44 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP/DPA) - UNICEF ziet een alarmerende toename van pasgeborenen met ondergewicht in Gaza. In 2022, voordat de oorlog tussen Israël en Hamas begon, werden per maand gemiddeld 250 baby's van minder dan 2,5 kilo geboren. In de eerste helft van dit jaar waren dat er gemiddeld 300 en van juli tot en met september zelfs 460 per maand, ondanks een sterke daling van het totale aantal geboorten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wereldwijd zijn dit jaar zeker 111 journalisten gedood, van wie 51 in de Gazastrook. Dat meldt de Internationale Federatie van Journalisten (IFJ), die concludeert dat opnieuw sprake is van een bijzonder dodelijk jaar voor de pers.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - Het lijkt erop dat de EU de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne gaat gebruiken, ook als België ertegen blijft. De Europese Commissie heeft weliswaar twee opties voor extra financiële hulp aan Oekraïne aan de lidstaten voorgelegd, maar nu koerst ook voorzitter van de EU-leiders António Costa aan op de inzet van de bevroren Russische tegoeden. Voor goedkeuring daarvan is op de EU-top van volgende week een gekwalificeerde meerderheid nodig. Normaliter moeten dergelijke besluiten door alle 27 EU-regeringsleiders worden genomen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Ongeveer de helft van de inwoners van Kyiv zit zonder stroom na een serie Russische aanvallen op de elektriciteitsvoorzieningen, zegt het Oekraïense ministerie van Energie dinsdag.
2 uur geleden