Zuid-Holland worstelt met vraag hoe het Chemours kan aanpakken
DEN HAAG (ANP) - Alsof de provincie Zuid-Holland met een paar emmertjes water een grote bosbrand moet bestrijden. Zo omschrijft Statenlid Djoeki van Woerden-Kerssen van de ChristenUnie de situatie rond de chemische fabriek Chemours in Dordrecht. "Iemand heeft met vuur gespeeld. Het college van Gedeputeerde Staten en milieudienst DCMR staan met een paar emmers water aan de kant om die enorme brand te bestrijden. Dat is goed, maar niet goed genoeg", aldus Van Woerden tijdens het debat over Chemours.
Alle partijen in de Provinciale Staten willen dat er iets gebeurt aan de situatie rond de fabriek in Dordrecht, die door de jaren heen voor ernstige PFAS-vervuiling in de omgeving heeft gezorgd. Een bevolkingsonderzoek, een opruimfonds, een lobby om de wet- en regelgeving aan te passen; van alles kwam voorbij. De fracties dienden ruim twintig moties in met verzoeken aan het college, waarover ze later op de dag gaan stemmen.
"Laten we als provincie het lef tonen om die zo belangrijke eerste stappen vandaag te zetten", zei Ellen Verkoelen van 50PLUS. "We hebben een tsunami aan moties om dit allemaal mogelijk te maken. 50PLUS zal ze allemaal ondertekenen. Ruim zestig jaar DuPont/Chemours, een tijdbomfabriek, is genoeg. Het is tijd dat we verder leven zonder dat antiaanbaklaagje in onze pannen", doelde ze op een van de producten van de fabriek.
De 'zwaarste' motie is een oproep van de Partij voor de Dieren en de SP om te onderzoeken of het juridisch mogelijk is om de vergunning van Chemours in te trekken en de fabriek te sluiten. Het is zeer de vraag of daar een meerderheid in de Staten voor is. De verantwoordelijke gedeputeerden Frederik Zevenbergen en Meindert Stolk hebben al herhaaldelijk aangegeven dat de huidige wet- en regelgeving daar geen mogelijkheden toe geeft.
De BBB, die net als de VVD acht zetels heeft, toonde zich terughoudend. Statenlid Ad Merks pleitte voor een stevig gesprek tussen de gedeputeerden en de directie van Chemours. "Ik heb daar sterk vertrouwen in", aldus Merks. Het leidde tot verbaasde reacties van andere partijen, die zich afvroegen hoe de BBB vertrouwen kan hebben in een bedrijf dat jarenlang heeft gezwegen over de schadelijkheid van de stoffen die werden uitgestoten. "Is dit nu nieuwe politiek? Het lijkt meer oude wijn in nieuwe zakken", aldus Verkoelen. Merks nuanceerde daarna zijn woorden. "Ik heb vertrouwen in onze gedeputeerden en onze zeer deskundige milieudienst."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
1 dag geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
1 dag geleden