Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland vindt dat warmtenetten met voorrang aangesloten moeten worden op het volle elektriciteitsnet. In vrijwel heel Zuid-Holland is sinds kort sprake van netcongestie, wat betekent dat grootverbruikers van elektriciteit bij een aanvraag op een wachtlijst komen. "De regelgeving loopt achter de feiten aan", zei gedeputeerde Berend Potjer (energie) tijdens het jaarlijkse Energieontbijt in het Kunstmuseum in Den Haag. "We kunnen warmtenetten nu niet uitrollen omdat sprake is van netcongestie, terwijl ze juist een oplossing kunnen zijn."
Potjer pleitte er dan ook voor om warmtenetten - verwarming van huizen via bijvoorbeeld restwarmte uit de industrie of via aardwarmte - als eerste aan te sluiten zodra er weer wat ruimte is op het elektriciteitsnet. "Je zou zaken die bijdragen aan het oplossen van dit probleem voorrang moeten geven." Bij een warmtenet wordt warm water naar huizen gepompt via een leidingstelsel. Daarvoor is elektriciteit nodig.
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) benadrukt in een reactie dat het vorig jaar al een prioriteitenlijst heeft gemaakt, bedoeld om bij netcongestie "projecten van maatschappelijke waarde" voorrang te geven bij het verkrijgen van een netaansluiting. Warmtenetten behoren daar ook toe, al zijn ze ingedeeld in de derde en laagste categorie. In de hoogste categorie zitten zogeheten congestie-verzachters, die het net ontlasten. Zuid-Holland vindt dat warmtenetten hiertoe ook behoren en wil daarom dat ze meer prioriteit krijgen. Categorie twee bestaat uit onder meer hulpdiensten en de gezondheidszorg.
Collectief warmtenet
Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kreeg in Den Haag een 'warmtebod', ondertekend door tientallen gemeenten, netbeheerders, energiecoöperaties en warmtebedrijven. Zij zeggen binnen tien jaar een half miljoen huishoudens te kunnen aansluiten op een collectief warmtenet, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan.
"De helft van het warmtebod komt uit Zuid-Holland", aldus Potjer. "Wij willen leveren, maar dan moet de minister de randvoorwaarden op orde brengen." De ontwikkeling van warmtenetten stagneert niet alleen door netcongestie, maar ook door onzekerheid over de hoogte van de tarieven. Op dit moment zijn er 600.000 aansluitingen in Nederland. Deze huizen en bedrijven hebben geen aardgas meer nodig. In Zuid-Holland wordt hiervoor onder meer restwarmte gebruikt die vrijkomt bij productieprocessen in de Rotterdamse haven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
59 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
6 uur geleden