Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland vindt dat warmtenetten met voorrang aangesloten moeten worden op het volle elektriciteitsnet. In vrijwel heel Zuid-Holland is sinds kort sprake van netcongestie, wat betekent dat grootverbruikers van elektriciteit bij een aanvraag op een wachtlijst komen. "De regelgeving loopt achter de feiten aan", zei gedeputeerde Berend Potjer (energie) tijdens het jaarlijkse Energieontbijt in het Kunstmuseum in Den Haag. "We kunnen warmtenetten nu niet uitrollen omdat sprake is van netcongestie, terwijl ze juist een oplossing kunnen zijn."
Potjer pleitte er dan ook voor om warmtenetten - verwarming van huizen via bijvoorbeeld restwarmte uit de industrie of via aardwarmte - als eerste aan te sluiten zodra er weer wat ruimte is op het elektriciteitsnet. "Je zou zaken die bijdragen aan het oplossen van dit probleem voorrang moeten geven." Bij een warmtenet wordt warm water naar huizen gepompt via een leidingstelsel. Daarvoor is elektriciteit nodig.
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) benadrukt in een reactie dat het vorig jaar al een prioriteitenlijst heeft gemaakt, bedoeld om bij netcongestie "projecten van maatschappelijke waarde" voorrang te geven bij het verkrijgen van een netaansluiting. Warmtenetten behoren daar ook toe, al zijn ze ingedeeld in de derde en laagste categorie. In de hoogste categorie zitten zogeheten congestie-verzachters, die het net ontlasten. Zuid-Holland vindt dat warmtenetten hiertoe ook behoren en wil daarom dat ze meer prioriteit krijgen. Categorie twee bestaat uit onder meer hulpdiensten en de gezondheidszorg.
Collectief warmtenet
Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kreeg in Den Haag een 'warmtebod', ondertekend door tientallen gemeenten, netbeheerders, energiecoöperaties en warmtebedrijven. Zij zeggen binnen tien jaar een half miljoen huishoudens te kunnen aansluiten op een collectief warmtenet, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan.
"De helft van het warmtebod komt uit Zuid-Holland", aldus Potjer. "Wij willen leveren, maar dan moet de minister de randvoorwaarden op orde brengen." De ontwikkeling van warmtenetten stagneert niet alleen door netcongestie, maar ook door onzekerheid over de hoogte van de tarieven. Op dit moment zijn er 600.000 aansluitingen in Nederland. Deze huizen en bedrijven hebben geen aardgas meer nodig. In Zuid-Holland wordt hiervoor onder meer restwarmte gebruikt die vrijkomt bij productieprocessen in de Rotterdamse haven.
Meer uit Financieel
BILLUND (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LEGO heeft vorig jaar recordresultaten behaald, waarmee het Deense bedrijf zijn positie als 's werelds grootste speelgoedfabrikant verder versterkte. Volgens het bedrijf werd het productaanbod uitgebreid naar een recordniveau en werden vooral goede zaken gedaan met de verkoop van bouwsets van LEGO City, LEGO Icon, LEGO Technic en LEGO Botanicals, net als met speelgoed van Star Wars. In alle markten was er groei te zien.
19 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS verhoogt tijdelijk de prijzen van vliegtickets om de kosten voor vliegtuigbrandstof. Dit komt door de Iranoorlog en de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat heeft de olieprijzen flink opgedreven.
34 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Restaurants en hotels in India waarschuwen voor verstoringen en mogelijke sluitingen, aangezien de Iranoorlog de levering van kookgas in het Aziatische land belemmert. Het brandstoftekort komt doordat de oorlog het scheepvaartverkeer in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz heeft stilgelegd. India importeert normaal veel van zijn gas uit die regio. De horeca gebruikt er veel vloeibaar petroleumgas (lpg).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een stevige winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door uitlatingen van Donald Trump. Volgens de Amerikaanse president zal de oorlog met Iran "snel voorbij" zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP/DPA/AFP) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft vorig jaar flink minder winst geboekt, mede door hoge kosten voor de Amerikaanse importheffingen. De winst na belastingen kelderde met 44 procent tot 6,9 miljard euro. Dat is het laagste niveau sinds 2016, toen het bedrijf miljardenvoorzieningen trof vanwege het dieselschandaal. Volkswagen maakte ook bekend de komende jaren nog duizenden banen in Duitsland extra te schrappen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs laat dinsdagochtend net als de olieprijzen een stevige daling zien. Daarmee reageert de handel op de gasmarkt eveneens op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft gezegd dat de oorlog met Iran mogelijk snel voorbij kan zijn.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
3 uur geleden