Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland vindt dat warmtenetten met voorrang aangesloten moeten worden op het volle elektriciteitsnet. In vrijwel heel Zuid-Holland is sinds kort sprake van netcongestie, wat betekent dat grootverbruikers van elektriciteit bij een aanvraag op een wachtlijst komen. "De regelgeving loopt achter de feiten aan", zei gedeputeerde Berend Potjer (energie) tijdens het jaarlijkse Energieontbijt in het Kunstmuseum in Den Haag. "We kunnen warmtenetten nu niet uitrollen omdat sprake is van netcongestie, terwijl ze juist een oplossing kunnen zijn."
Potjer pleitte er dan ook voor om warmtenetten - verwarming van huizen via bijvoorbeeld restwarmte uit de industrie of via aardwarmte - als eerste aan te sluiten zodra er weer wat ruimte is op het elektriciteitsnet. "Je zou zaken die bijdragen aan het oplossen van dit probleem voorrang moeten geven." Bij een warmtenet wordt warm water naar huizen gepompt via een leidingstelsel. Daarvoor is elektriciteit nodig.
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) benadrukt in een reactie dat het vorig jaar al een prioriteitenlijst heeft gemaakt, bedoeld om bij netcongestie "projecten van maatschappelijke waarde" voorrang te geven bij het verkrijgen van een netaansluiting. Warmtenetten behoren daar ook toe, al zijn ze ingedeeld in de derde en laagste categorie. In de hoogste categorie zitten zogeheten congestie-verzachters, die het net ontlasten. Zuid-Holland vindt dat warmtenetten hiertoe ook behoren en wil daarom dat ze meer prioriteit krijgen. Categorie twee bestaat uit onder meer hulpdiensten en de gezondheidszorg.
Collectief warmtenet
Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kreeg in Den Haag een 'warmtebod', ondertekend door tientallen gemeenten, netbeheerders, energiecoöperaties en warmtebedrijven. Zij zeggen binnen tien jaar een half miljoen huishoudens te kunnen aansluiten op een collectief warmtenet, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan.
"De helft van het warmtebod komt uit Zuid-Holland", aldus Potjer. "Wij willen leveren, maar dan moet de minister de randvoorwaarden op orde brengen." De ontwikkeling van warmtenetten stagneert niet alleen door netcongestie, maar ook door onzekerheid over de hoogte van de tarieven. Op dit moment zijn er 600.000 aansluitingen in Nederland. Deze huizen en bedrijven hebben geen aardgas meer nodig. In Zuid-Holland wordt hiervoor onder meer restwarmte gebruikt die vrijkomt bij productieprocessen in de Rotterdamse haven.
Meer uit Financieel
BIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
18 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
19 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
20 uur geleden