Zuid-Holland wil 'enorme asielopgave' zo goed mogelijk invullen
DEN HAAG (ANP) - Een enorme opgave, zo noemt de Zuid-Hollandse commissaris van de Koning Jaap Smit de opdracht voor zijn provincie wat betreft de opvang van asielzoekers. Zuid-Holland moet 19.776 opvangplaatsen regelen, het meeste van alle provincies. Dat zijn er wel minder dan in de verdeling van vorig jaar, toen Zuid-Holland voor bijna 27.000 van de 96.000 te realiseren opvangplekken moest zorgen.
"De spreidingswet geeft duidelijke taken aan gemeenten, provincies, COA en Rijk. Dat is van belang om de opvang van asielzoekers goed te regelen", aldus Smit in een schriftelijke reactie op de verdeling die demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) woensdagochtend naar buiten bracht. "Voor Zuid-Holland gaat het nu om 19.776 opvangplaatsen, een enorme opgave. De inzet bij de huisvesting van statushouders, arbeidsmigranten en vluchtelingen uit Oekraïne laat zien dat in Zuid-Holland taken zo goed mogelijk worden ingevuld. Dat zal ook de inzet zijn bij de uitvoering van de spreidingswet."
De meest bevolkte provincie van Nederland (3,8 miljoen inwoners) heeft nu slechts zo'n 2000 langdurige opvangplekken en ruim 6000 via noodopvang. Zuid-Holland voldoet grotendeels wel aan de taakstelling wat betreft de opvang van vluchtelingen uit Oekraïne (bijna 14.000).
20.000 plekken
Smit heeft herhaaldelijk gezegd dat hij de opdracht voor zijn provincie "enorm" vindt. Hij stelde vorig jaar voor om eerst maar eens toe te werken naar 10.000 opvangplaatsen. Nu moet Zuid-Holland voor 1 november laten weten hoe het bijna 20.000 plekken in de gemeenten gaat realiseren. Smit leidt aan de provinciale regietafel de gesprekken daarover.
"We hebben acht maanden de tijd om op provinciaal niveau plannen te maken hoe we aan onze opgave gaan voldoen", zei de commissaris van de Koning recentelijk. "Ik vraag aan iedere gemeente: welke bijdrage kan je leveren? Als een gemeente het gewoon vertikt en niet wil, dan kan de staatssecretaris uiteindelijk zeggen: ik geef je gewoon de opdracht."
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.
13 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.
14 uur geleden