Zuid-Holland wil 9 miljard euro voor transitie landelijk gebied
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland denkt zo'n 9 miljard euro nodig te hebben om de natuur te herstellen, de waterkwaliteit te verbeteren en uitstoot van stikstof en broeikasgassen te reduceren. Dat staat in het voorontwerp van het Provinciaal Programma Landelijk Gebied (PPLG). Zuid-Holland doet daarmee vooralsnog de grootste claim op het transitiefonds van het Rijk, dat uit 24,3 miljard euro bestaat.
Alle provincies moeten uiterlijk 1 juli een concept-PPLG indienen bij de overheid. Daarin staat hoe de provincies de vastgestelde doelen wat betreft natuur, stikstof, water en klimaat denken te gaan halen. In het tweede deel van het jaar krijgen ze vanuit de betrokken ministeries feedback. Dat moet uiteindelijk leiden tot een definitief ontwerp voor de transitie van het landelijk gebied.
Het Rijk heeft 24,3 miljard euro gereserveerd, maar gezien de wensen van de provincies is dat bij lange na niet toereikend. Zuid-Holland was de achtste provincie die een concreet bedrag koppelt aan het PPLG. De gezamenlijke claim bedraagt nu al zo'n 35 miljard.
Andere provincies
Noord-Brabant vraagt 8 miljard euro, Overijssel zegt 5 miljard euro nodig te hebben en Friesland wil 4,5 miljard euro. Groningen verlangt 3,1 miljard, Noord-Holland wil 1,2 miljard en Flevoland denkt het met 1 miljard te kunnen. Limburg houdt een zeer ruime bandbreedte aan: tussen de 2 en 6 miljard.
Volgens de provincie Zuid-Holland is 9 miljard euro "een grove indicatie". Het bedrag kan hoger of lager worden "afhankelijk van welke maatregelen het Rijk in nationale zin gaat nemen". De meeste provincies hadden gehoopt dat er een landbouwakkoord zou komen voordat ze hun concept-PPLG moeten indienen, omdat daarin al bepaalde afspraken rond dit thema zouden zijn vastgelegd. Ze reageerden woensdag dan ook overwegend teleurstellend nadat LTO Nederland de onderhandelingen met het kabinet had gestaakt.
Oorzaken hoogte bedrag
Zuid-Holland zegt dat het gewenste bedrag mede zo hoog is vanwege de grond- en vastgoedprijzen. Die liggen in de provincie met de meeste inwoners van Nederland gemiddeld hoger dan in de rest van het land. "En praktisch elke hectare in het landelijk gebied van Zuid-Holland krijgt te maken met aanpassingen vanwege één of meerdere opgaven."
Zuid-Holland denkt 4 miljard nodig te hebben voor verduurzaming van de land- en (glas-)tuinbouw, 4 miljard voor versterking van landbouw en natuur en verbetering van de waterkwaliteit, en 1 miljard voor ingrepen die nodig zijn om een toekomstbestendig water- en bodemsysteem te creëren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
17 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden