Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Holland vijfde provincie met nieuwe coalitie

Zuid-Holland vijfde provincie met nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - Na Limburg, Gelderland, Flevoland en Zeeland heeft ook de provincie Zuid-Holland een nieuwe coalitie. De BoerBurgerBeweging (BBB), VVD, GroenLinks, PvdA en CDA zijn het eens geworden over een coalitieakkoord, genaamd 'Krachtig Zuid-Holland'.

De partijen presenteren hun akkoord maandag vanaf 16.30 uur in het provinciehuis in Den Haag, vertelde commissaris van de Koning Jaap Smit na een lange Statenvergadering. Het is de bedoeling dat het nieuwe college van Gedeputeerde Staten op 5 juli wordt geïnstalleerd, kort voor de start van het zomerreces.

Volgens ingewijden betreft het een coalitieakkoord op hoofdlijnen, waarbij bepaalde thema's dieper zijn uitgewerkt. Voor de BBB was gedwongen uitkoop van boeren onbespreekbaar. Dat staat ook opgenomen in het akkoord.

29 zetels

"De afgelopen maanden is door de Zuid-Hollandse onderhandelaars hard gewerkt", aldus formateur Arie Slob. "Dinsdagavond is het akkoord bereikt. Met dit akkoord zetten zij nadrukkelijk het belang van inwoners, maatschappelijke partners en ondernemers van Zuid-Holland voorop, door samen te werken en tegenstellingen te overbruggen. De komende vier jaar gaan BBB, VVD, GroenLinks, PvdA en CDA vol vertrouwen met elkaar aan de slag."

De vijf partijen hebben samen 29 van de 55 zetels in de Provinciale Staten. Nieuwkomer BBB en de VVD veroverden bij de Provinciale Statenverkiezingen van 15 maart beide acht zetels. GroenLinks kwam met zes leden in de Staten, maar één van hen (Debora Fernald) werd direct na de Eerste Kamerverkiezingen uit de fractie gezet omdat ze op Volt had gestemd. Fernald behield wel haar zetel en zit nu als Groep Doe STOER in de Zuid-Hollandse Staten. PvdA en CDA hebben beide vier zetels.

Grote uitdagingen

BBB heeft twee kandidaat-gedeputeerden van buiten de eigen fractie klaarstaan. Namens de VVD zijn de huidige gedeputeerden Jeannette Baljeu en Frederik Zevenbergen de beoogde leden van het nieuwe college. Van het CDA gaat Meindert Stolk weer het college in, namens GroenLinks blijft Berend Potjer daarin actief. Het lijkt erop dat Anne Koning namens de PvdA gedeputeerde blijft.

"We zijn ontzettend blij met dit breed gedragen akkoord", zei Statenlid Michel Rogier van het CDA. "We hebben in Zuid-Holland grote uitdagingen op het gebied van woningen, bedrijfsvoering en natuur. Samen gaan we die oppakken."

Het college van Zuid-Holland bestond de afgelopen vier jaar uit VVD, CDA, GroenLinks, PvdA, ChristenUnie en SGP.

Meer uit Politiek

Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

1 uur geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

4 uur geleden
SGP en JA21 willen opheldering over herstel subsidie UNRWA

DEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).

4 uur geleden
Kabinet maakt bezuiniging op UNRWA dit jaar al ongedaan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.

9 uur geleden
Ook Nederland vraagt Israël om doodstraf niet uit te breiden

DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.

9 uur geleden
Raad van State keurt verbod op verheerlijking terrorisme niet af

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.

11 uur geleden
Kabinet wil doctorstitel op hbo-niveau mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.

13 uur geleden