Zuid-Holland staat met tegenzin zonnepark in groen gebied toe
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland staat met tegenzin de aanleg toe van een zonnepark in het groene buitengebied van Zoetermeer. Op weilanden langs de snelweg A12 moet een veld van bijna 10 hectare aan zonnepanelen komen. Een meerderheid van de Provinciale Staten vindt dit zonde van het groen en van de schaarse ruimte in Zuid-Holland. Volgens gedeputeerde Berend Potjer (energie en natuur, GroenLinks-PvdA) valt hier niets tegen te doen, omdat het project van de gemeente Zoetermeer en een ontwikkelaar voldoet aan de regels.
"We kunnen er van alles van vinden, maar we moeten toetsen of dit project voldoet aan de regels die de Staten hebben vastgesteld. En volgens ons is dat zo", zei Potjer namens het college. "Of we dit park mooi of leuk vinden, of dat het misschien een andere kleur zou moeten hebben, dat doet niet ter zake."
Diverse partijen uit de Staten wezen op de vorig jaar aangescherpte zonneladder. Daarop staan natuur- en landbouwgrond onderaan, als laatste optie. Het is de bedoeling dat zonnepanelen vooral worden aangelegd op daken, parkeerplaatsen en ongebruikte grond. In het Zuid-Hollandse coalitieakkoord spraken GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA vorig jaar ook af om bij zonne-energie in te zetten op meervoudig ruimtegebruik en om "zeer terughoudend" te zijn wat betreft het toestaan van zonnevelden op onbebouwde ruimte.
Transparante zonnepanelen
"Je gaat toch geen spiegels leggen op vruchtbare landbouwgrond? Dat is gekkigheid", zei BBB-Statenlid Ward Meijroos dan ook in het commissiedebat over het Zoetermeerse project. Omdat de plannen al in een vergevorderd stadium zitten, kan de provincie het zonnepark - dat maximaal 25 jaar blijft liggen en 4000 huishoudens van stroom moet voorzien - niet tegenhouden. Wel heeft de gemeente op verzoek van de provincie enkele aanpassingen gedaan. De zonnepanelen zijn transparant, zodat de grond waar ze op liggen gewoon licht krijgt. De biodiversiteit in het gebied zou hierdoor zelfs verbeteren.
"In Zuid-Holland is het keuzes maken", aldus Potjer. "Want we gebruiken met z'n allen ook heel veel energie, dat moet toch ergens vandaan komen. Daar moet je ruimte en gelegenheid voor bieden. Dit project past binnen de afspraken uit het Klimaatakkoord en de regionale energiestrategieën."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
1 dag geleden