Zuid-Holland staat met tegenzin zonnepark in groen gebied toe
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland staat met tegenzin de aanleg toe van een zonnepark in het groene buitengebied van Zoetermeer. Op weilanden langs de snelweg A12 moet een veld van bijna 10 hectare aan zonnepanelen komen. Een meerderheid van de Provinciale Staten vindt dit zonde van het groen en van de schaarse ruimte in Zuid-Holland. Volgens gedeputeerde Berend Potjer (energie en natuur, GroenLinks-PvdA) valt hier niets tegen te doen, omdat het project van de gemeente Zoetermeer en een ontwikkelaar voldoet aan de regels.
"We kunnen er van alles van vinden, maar we moeten toetsen of dit project voldoet aan de regels die de Staten hebben vastgesteld. En volgens ons is dat zo", zei Potjer namens het college. "Of we dit park mooi of leuk vinden, of dat het misschien een andere kleur zou moeten hebben, dat doet niet ter zake."
Diverse partijen uit de Staten wezen op de vorig jaar aangescherpte zonneladder. Daarop staan natuur- en landbouwgrond onderaan, als laatste optie. Het is de bedoeling dat zonnepanelen vooral worden aangelegd op daken, parkeerplaatsen en ongebruikte grond. In het Zuid-Hollandse coalitieakkoord spraken GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA vorig jaar ook af om bij zonne-energie in te zetten op meervoudig ruimtegebruik en om "zeer terughoudend" te zijn wat betreft het toestaan van zonnevelden op onbebouwde ruimte.
Transparante zonnepanelen
"Je gaat toch geen spiegels leggen op vruchtbare landbouwgrond? Dat is gekkigheid", zei BBB-Statenlid Ward Meijroos dan ook in het commissiedebat over het Zoetermeerse project. Omdat de plannen al in een vergevorderd stadium zitten, kan de provincie het zonnepark - dat maximaal 25 jaar blijft liggen en 4000 huishoudens van stroom moet voorzien - niet tegenhouden. Wel heeft de gemeente op verzoek van de provincie enkele aanpassingen gedaan. De zonnepanelen zijn transparant, zodat de grond waar ze op liggen gewoon licht krijgt. De biodiversiteit in het gebied zou hierdoor zelfs verbeteren.
"In Zuid-Holland is het keuzes maken", aldus Potjer. "Want we gebruiken met z'n allen ook heel veel energie, dat moet toch ergens vandaan komen. Daar moet je ruimte en gelegenheid voor bieden. Dit project past binnen de afspraken uit het Klimaatakkoord en de regionale energiestrategieën."
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
1 dag geleden