Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Holland roept OM op onderzoek te doen naar Chemours

Zuid-Holland roept OM op onderzoek te doen naar Chemours

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland roept het Openbaar Ministerie op om strafrechtelijk onderzoek te doen naar chemiebedrijf Chemours. Volgens gedeputeerde Frederik Zevenbergen (vergunningverlening) is dat een logische vervolgstap na de uitspraak van de rechtbank Rotterdam in de zaak die de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden tegen Chemours hebben aangespannen. De rechter bepaalde woensdag in een tussenvonnis dat Chemours (en voorloper DuPont) aansprakelijk is voor de schade die in ieder geval tussen 1984 en 1998 door PFAS-uitstoot is ontstaan in de vier gemeenten.

"De rechter oordeelt dat Chemours in de periode 1984-1998 niet alle relevante informatie over de schadelijkheid van de stof PFOA heeft gedeeld", aldus Zevenbergen. "Als ze hiervan wisten zonder het te melden, lijkt het me een zaak voor het Openbaar Ministerie om nader te onderzoeken. Als er strafbare feiten zijn gepleegd, dan kan het OM dit oppakken."

De provincie Zuid-Holland gaat over de vergunningen die aan Chemours worden verleend en ook over het toezicht hierop en de handhaving. Volgens de rechter heeft het bedrijf in de jaren 80 bij het aanvragen van vergunningen te weinig informatie gegeven over de risico's van de stoffen die het in grote hoeveelheden uitstootte, terwijl het destijds wel al wist van de gevaren voor mens en milieu. Het is voor de rechtbank reden om Chemours aansprakelijk te stellen voor de schade die in die jaren is aangericht. Over de periode 1998-2012 volgt later nog een uitspraak.

Onderzoek door externe experts

Zuid-Hollandse Statenleden vroegen woensdagmiddag tijdens een commissievergadering aan Zevenbergen of de uitspraak van de rechter reden kan zijn om de vergunning van Chemours nu in te trekken, omdat het bedrijf dus in het verleden informatie heeft achtergehouden en zo op onrechtmatige wijze aan een vergunning is gekomen. Volgens de gedeputeerde kan dat niet.

Zevenbergen deed vorige week tijdens de Statenvergadering wel de toezegging dat externe experts gaan onderzoeken "hoe en wanneer" de vergunning kan worden ingetrokken. "Maar ik wil wel de verwachtingen temperen", zei hij woensdag. "We hebben hier tijd voor nodig. Het is niet zo dat we volgende week weten of het wel of niet kan", aldus Zevenbergen, die denkt dat hier pas duidelijkheid over komt als de rechtszaak van de gemeenten tegen Chemours is afgerond.

Meer uit Politiek

Bloemen en speeches voor zeventig vertrekkende Kamerleden

DEN HAAG (ANP) - Met bloemen en voor ieder enkele persoonlijke woorden van voorzitter Martin Bosma heeft de Tweede Kamer afscheid genomen van zeventig leden die niet terugkeren in de nieuwe Kamer, die woensdag wordt geïnstalleerd. Een staande ovatie was er voor een van de langstzittende parlementariërs, SP'er Michiel van Nispen. Hij was meer dan 4000 dagen Kamerlid.

2 uur geleden
Indieners hopen dat 'mestwet' op agenda kabinetsformatie komt

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis hoopt dat een wetsvoorstel voor verduurzaming van de melkveehouderij dat hij samen met NSC'er Harm Holman heeft ingediend, onderwerp wordt in de kabinetsformatie. Zo niet, dan zoekt hij "bondgenoten" om de wet te helpen verdedigen in de Tweede Kamer. Holman neemt dinsdag afscheid, zijn partij behaalde geen zetels bij de verkiezingen.

4 uur geleden
BBB-fractievoorzitter verlaat Flevolandse politiek na taakstraf

LELYSTAD (ANP) - De fractievoorzitter van de BBB in de provincie Flevoland, Anja Keuter, heeft haar zetel ingeleverd. Ze verlaat de provinciale politiek omdat ze van de rechter een taakstraf heeft gekregen voor illegale praktijken bij haar visserijbedrijf. "Ik wil voorkomen dat de fractie, zowel provinciaal als landelijk, wordt belast met de (negatieve) aandacht die deze uitspraak en een eventueel vervolgtraject met zich kunnen meebrengen", aldus Keuter in een schriftelijke reactie.

19 uur geleden
Koolmees: blokkades maken de coalitiepuzzel 'ingewikkeld'

DEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees vindt zijn taak als verkenner "een interessante puzzel" die "ingewikkeld" is, omdat verschillende partijen blokkades opwerpen. Daarmee doelt hij op de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit, maar ook op de partijen die samenwerking met Forum voor Democratie of de PVV uitsluiten. Dinsdagavond brengt hij verslag uit aan Kamervoorzitter Martin Bosma. Daarover debatteert de Tweede Kamer donderdag.

21 uur geleden
Senaatsvoorzitter Vos vindt bezoek aan Koolmees een formaliteit

DEN HAAG (ANP) - Senaatsvoorzitter Mei Li Vos (GroenLinks-PvdA) is op gesprek geweest bij verkenner Wouter Koolmees en gaf toe dat het vooral om een formaliteit ging. "Kan, maar formaliteiten zijn ook goed", antwoordde ze toen een journalist dit vermoeden uitsprak. "Het is ook niet mijn rol om een voorkeur te geven, dat is echt aan de partijen in de Tweede Kamer", zei ze voor het gesprek. De politica heeft alleen de positie van de Eerste Kamer toegelicht.

22 uur geleden
Kabinet verdeelt miljarden voor infrastructuur bij nieuwe huizen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.

1 dag geleden
Yeşilgöz: formatie beginnen met D66, CDA en VVD is een optie

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.

1 dag geleden